Niezwykły płaskowyż Nida

data_2023-09-24 20:29:54 2023-09-24 20:29:54

Płaskowyż Nida znajdujący się na wysokości 1400 metrów n.p.m. w górach Idajskich zaliczany jest do największych na Krecie. Na płaskowyż prowadzi asfaltowa malowniczo położona droga, która rozpoczyna się od wioski Anogia. Miejsce to jest wykorzystywane głównie jako pastwisko dla owiec. Ze względu na położenie na dużej wysokości na płaskowyżu nie są prowadzone żadne uprawy.

Przy płaskowyżu Nida znajduje się jaskinia Ida, w której według miał wychować się mityczny Zeus. Obecnie jednak ze względu na prowadzone prace jaskinia jest chwilowo niedostępna dla odwiedzających. Od Nidy można również dostać się pieszym szlakiem na najwyższy szczyt Krety Timios Stavros. Również inny odcinek europejskiej ścieżki prowadzi do jaskini Kamares (zwanej również jako Kamaraiko), jednej z najważniejszych jaskiń kultowych epoki minojskiej na wyspie.

Kamienny Buntownik Pokoju

Na wschodniej granicy płaskowyżu znajduje się też niezwykła duża kamienna rzeźba zwana Buntownikiem Pokoju. Została ona wykonana w 1990 roku przez niemiecką rzeźbiarkę Karinę Reck jako symboliczne przeprosiny za okrucieństwa i masakry okolicznej ludności popełnione przez nazistów podczas wojny. Ten wielki kamienny anioł miał również upamiętnić walkę kreteńskiego ruchu oporu. Rzeźba ma wymiary 30 metrów długości i 10 metrów szerokości i została zbudowana z kamieni, które podczas wojny Kreteńczycy ułożyli na płaskowyżu aby uniemożliwić lądowanie niemieckim samolotom. Mimo że z lotu ptaka rzeźba wygląda jak anioł, to jednak jej skrzydła to nic innego jak symboliczna krew płynąca z wojownika. Właściwy kształt rzeźby widoczny jest jednak tylko z pewnej wysokości. Rzeźbę tę możecie również zobaczyć na dzisiejszym filmie Giannisa Psaroudakisa.

Gosia,  data_2023-09-24 20:29:54 2023-09-24 20:29:54
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/698058825701718

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera