Niezwykły płaskowyż Nida

data_2023-09-24 20:29:54 2023-09-24 20:29:54

Płaskowyż Nida znajdujący się na wysokości 1400 metrów n.p.m. w górach Idajskich zaliczany jest do największych na Krecie. Na płaskowyż prowadzi asfaltowa malowniczo położona droga, która rozpoczyna się od wioski Anogia. Miejsce to jest wykorzystywane głównie jako pastwisko dla owiec. Ze względu na położenie na dużej wysokości na płaskowyżu nie są prowadzone żadne uprawy.

Przy płaskowyżu Nida znajduje się jaskinia Ida, w której według miał wychować się mityczny Zeus. Obecnie jednak ze względu na prowadzone prace jaskinia jest chwilowo niedostępna dla odwiedzających. Od Nidy można również dostać się pieszym szlakiem na najwyższy szczyt Krety Timios Stavros. Również inny odcinek europejskiej ścieżki prowadzi do jaskini Kamares (zwanej również jako Kamaraiko), jednej z najważniejszych jaskiń kultowych epoki minojskiej na wyspie.

Kamienny Buntownik Pokoju

Na wschodniej granicy płaskowyżu znajduje się też niezwykła duża kamienna rzeźba zwana Buntownikiem Pokoju. Została ona wykonana w 1990 roku przez niemiecką rzeźbiarkę Karinę Reck jako symboliczne przeprosiny za okrucieństwa i masakry okolicznej ludności popełnione przez nazistów podczas wojny. Ten wielki kamienny anioł miał również upamiętnić walkę kreteńskiego ruchu oporu. Rzeźba ma wymiary 30 metrów długości i 10 metrów szerokości i została zbudowana z kamieni, które podczas wojny Kreteńczycy ułożyli na płaskowyżu aby uniemożliwić lądowanie niemieckim samolotom. Mimo że z lotu ptaka rzeźba wygląda jak anioł, to jednak jej skrzydła to nic innego jak symboliczna krew płynąca z wojownika. Właściwy kształt rzeźby widoczny jest jednak tylko z pewnej wysokości. Rzeźbę tę możecie również zobaczyć na dzisiejszym filmie Giannisa Psaroudakisa.

Gosia,  data_2023-09-24 20:29:54 2023-09-24 20:29:54
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/698058825701718

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Czas na Grecję  Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
Christian Arnidis - Moja Grecja  Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
 A co na lotniskach ?
gość PiotrWie  Nie niestety a na szczęście bo by tłumy były cały rok. My byliśmy na Cykladach od 10 kwietnia do 4 czerwca na koniec maja wyraźnie zaczęło ludzi przybywać. Pojedziemy z powrotem we wrześniu - jako emeryci mamy czas. Tym razem chcemy jechać samochodem - porównanie kosztów samolot+ wypożyczenie samochodu vs dojazd samochodem do miesiąca jest na korzyść pierwszej wersji, potem - już drugiej. (...)
 Samolot tanich linii, samochód z greckiej wypożyczalni, kwatery wynajęte od lokalsów, wszelkie wycieczki samodzielnie wymyślone i zorganizowane. Unikamy wszelkiej maści pośredników. Wyjazdy nigdy w sezonie. Nawet nie chodzi o oszczędności, tak nam pasuje. W tawernach za to nie oszczędzamy ani trochę. A w temacie wejściówek do "atrakcji", to bardzo wybiórczo traktuję temat. (...)
 Turysta zmieni kierunek, zarobi Turek
 Ceny wejściówek mocno podrożały w tym roku, znieśli wiele zniżek (choćby bilet combo w Atenach). Cóż nie każdy zapłaci 10 czy 20 EUR za wejściówkę, która rok temu kosztowala 3-8eur. Różnica mocno odczuwalna, zwłaszcza przy rodzinnym zwiedzaniu.
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera