Samaria nadal zamknięta i ewakuacja turystów z Glyka Nera

data_2023-08-15 20:27:31 2023-08-15 20:27:31

Zapewne wiele osób czeka na komunikat dotyczący otwarcia wąwozu Samaria. Niestety jednak nie mamy dobrych wiadomości. Organizacja Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu poinformowała dziś, że Park Narodowy Samaria pozostanie zamknięty do piątku 18 sierpnia włącznie.

Samaria nadal zamknięta

Decyzja ta jest spowodowana trzęsieniem ziemi jakie nastąpiło w tym rejonie w minioną niedzielę. W jego wyniku doszło do osunięcia się ziemi i odłamków skalnych, które ciężko raniły przypadkowego turystę. Sytuacja nadal nie jest stabilna i są duże obawy dotyczące pojawienia się kolejnych osuwisk skalnych, które byłyby bezpośrednim zagrożeniem dla osób przemierzających szlak. Z tego powodu zadecydowano o przedłużeniu zamknięcia wąwozu o kolejne trzy dni.

Akcja ratunkowa na szlaku...

Niestety pomimo ostrzeżeń i zakazu pieszych wycieczek w rejony niebezpieczne dziś straż pożarna ewakuowała dwoje turystów z rejonu Gór Białych. Amerykańskie rodzeństwo utknęło dziś po południu w trudnym terenie w okolicach Linoseli (Λινοσέλι) na zachód od wąwozu Samaria. Gdy zorientowali się, że nie dadzą rady kontynuować przejścia zawiadomili służby i poprosili o pomoc.

...i ewakuacja turystów z zagrożonej plaży

Akcję ewakuacyjną zorganizowano również dzisiaj na plaży Glyka Nera znajdującą się w Sfakii. Wczoraj wydano ostrzeżenia, aby unikać wycieczek w to miejsce. Plaża ta jest położona u podnóża wysokiej góry, istnieje więc realne ryzyko, że w przypadku wystąpienia dalszych wstrząsów ze skał potoczą się kamienie. Mimo tych ostrzeżeń wiele osób wybrało się dziś na Glyka Nera. Z turystami przypłynęły tu również wodne taksówki.

Glyka NeraPlaża Glyka Nera
Źródło zdjęcia: ekriti.gr

Operacja ewakuacji została przeprowadzona przez Straż Przybrzeżną. Po zabraniu turystów z rejonu niebezpiecznej plaży zakazano w dniu dzisiejszym dostępu do Glyka Nera zarówno ze szlaku E4 oraz łódkami od strony morza. Warto podkreślić, że ostrzeżenia i zakazy lokalnych władz w przypadku Glyka Nera mają uzasadnienie. W maju 2015 roku zginęła tu turystka z Czech, którą przygniotły głazy.

O ile jeszcze rozumiemy, że nie wszyscy turyści wypoczywający na Krecie mogą orientować się w wydarzeniach ostatnich dni, to jednak lokalne firmy organizujące rejsy w ten rejon nie grzeszą odpowiedzialnością za życie i zdrowie innych.

Gosia,  data_2023-08-15 20:27:31 2023-08-15 20:27:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/675228414651426

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera