Samaria nadal zamknięta i ewakuacja turystów z Glyka Nera

data_2023-08-15 20:27:31 2023-08-15 20:27:31

Zapewne wiele osób czeka na komunikat dotyczący otwarcia wąwozu Samaria. Niestety jednak nie mamy dobrych wiadomości. Organizacja Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu poinformowała dziś, że Park Narodowy Samaria pozostanie zamknięty do piątku 18 sierpnia włącznie.

Samaria nadal zamknięta

Decyzja ta jest spowodowana trzęsieniem ziemi jakie nastąpiło w tym rejonie w minioną niedzielę. W jego wyniku doszło do osunięcia się ziemi i odłamków skalnych, które ciężko raniły przypadkowego turystę. Sytuacja nadal nie jest stabilna i są duże obawy dotyczące pojawienia się kolejnych osuwisk skalnych, które byłyby bezpośrednim zagrożeniem dla osób przemierzających szlak. Z tego powodu zadecydowano o przedłużeniu zamknięcia wąwozu o kolejne trzy dni.

Akcja ratunkowa na szlaku...

Niestety pomimo ostrzeżeń i zakazu pieszych wycieczek w rejony niebezpieczne dziś straż pożarna ewakuowała dwoje turystów z rejonu Gór Białych. Amerykańskie rodzeństwo utknęło dziś po południu w trudnym terenie w okolicach Linoseli (Λινοσέλι) na zachód od wąwozu Samaria. Gdy zorientowali się, że nie dadzą rady kontynuować przejścia zawiadomili służby i poprosili o pomoc.

...i ewakuacja turystów z zagrożonej plaży

Akcję ewakuacyjną zorganizowano również dzisiaj na plaży Glyka Nera znajdującą się w Sfakii. Wczoraj wydano ostrzeżenia, aby unikać wycieczek w to miejsce. Plaża ta jest położona u podnóża wysokiej góry, istnieje więc realne ryzyko, że w przypadku wystąpienia dalszych wstrząsów ze skał potoczą się kamienie. Mimo tych ostrzeżeń wiele osób wybrało się dziś na Glyka Nera. Z turystami przypłynęły tu również wodne taksówki.

Glyka NeraPlaża Glyka Nera
Źródło zdjęcia: ekriti.gr

Operacja ewakuacji została przeprowadzona przez Straż Przybrzeżną. Po zabraniu turystów z rejonu niebezpiecznej plaży zakazano w dniu dzisiejszym dostępu do Glyka Nera zarówno ze szlaku E4 oraz łódkami od strony morza. Warto podkreślić, że ostrzeżenia i zakazy lokalnych władz w przypadku Glyka Nera mają uzasadnienie. W maju 2015 roku zginęła tu turystka z Czech, którą przygniotły głazy.

O ile jeszcze rozumiemy, że nie wszyscy turyści wypoczywający na Krecie mogą orientować się w wydarzeniach ostatnich dni, to jednak lokalne firmy organizujące rejsy w ten rejon nie grzeszą odpowiedzialnością za życie i zdrowie innych.

Gosia,  data_2023-08-15 20:27:31 2023-08-15 20:27:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/675228414651426

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera