Bardzo dobry rok dla kreteńskiego eksportu

W ostatnich dniach grecki Urząd Statystyczny oraz Stowarzyszenie Eksporterów Krety podało wyniki eksportu, jakie w ubiegłym roku odnotowały kreteńskie przedsiębiorstwa. Jak się okazuje pomimo pandemii ubiegły rok dla tamtejszych firm wysyłających swoje produkty za granicę był najlepszy od pięciu lat. Co prawda nie udało się osiągnąć takich wyników jak w rekordowym 2015 roku kiedy sprzedano towary o wartości 486 mln euro, ale mimo to w 2020 po raz pierwszy odnotowano wzrost i to znaczący! Dodatkowo trzeba zauważyć, że wzrost eksportu towarów z Krety był wyższy od analogicznego wskaźnika osiągniętego dla całkowitego greckiego eksportu, który wyniósł zaledwie 3%.

Physis of CretePhysis of Crete - kreteńskie produkty z Kritsa, znane i dostępne  w Polsce od kilku lat.

Przejdźmy zatem do konkretów. W 2020 roku kreteńscy przedsiębiorcy łącznie wyeksportowali 420 925 ton towarów o całkowitej wartości 463,2 mln euro. Porównujące te dane do wyników uzyskanych w 2019 roku, okazuje się że nastąpił 13,8% wzrost wartości oraz 9,2% wzrost ilości.

Jak jednak zaznacza Stowarzyszenie Eksporterów Krety liczby te nie uwzględniają danych eksportowych szczególnej kategorii produktów. W zestawieniu nie została ujęta sprzedaż towarów ropopochodnych oraz należących do kategorii „Statki, promy itp.” w przypadku których ilość wyeksportowanych dóbr wzrosła o 31,2%, zaś sama wartość wyniosła 534 mln euro.

Sumaryczne dane eksportu uzyskane przez przedsiębiorstwa działające na Krecie stawiają pod tym względem wyspę w czołówce najbardziej dynamicznych regionów Grecji. Warto odnotować w tym miejscu, że kreteńskim eksporterom udało się osiągnąć tak wysokie wyniki sprzedaży pomimo różnych ograniczeń i utrudnień spowodowanych pandemią. Jest to niewątpliwie ważny czynnik stanowiący swego rodzaju sukces lokalnej gospodarki szczególnie w dobie bardzo uszczuplonych przychodów uzyskiwanych obecnie przez branżę turystyczną.

Cretan farmersFirma Cretan Farmers dała się poznać na Greckiej Panoramie

Co kupują za granicą?

Sektor żywności i napojów to najważniejsze towary sprzedawane zagranicznym kontrahentom. Gałąź ta odpowiada za 52,4% całkowitego eksportu towarów z Krety. Jej łączna wartość wyniosła w ubiegłym roku 242,5 mln euro i wykazała wzrost o 16,6%.

 Na drugim miejscu znajduje się sektor chemii i tworzyw sztucznych, z udziałem około 28,2% w całkowitym eksporcie Krety i wzrostem o 8,4%. Kolejne miejsca zajmują sektory sprzętu rolniczego (z udziałem 6,1% i wzrostem o 17,4%), tekstylno-odzieżowy (5,7% i wzrost o 23,8%). Mniejsze wartości osiągają sektory Maszyn i urządzeń, materiałów budowlanych i innych wyrobów przemysłowych.

Kreteńskie złoto

W sektorze rolno-spożywcznym największy udział ma eksport kreteńskiego złota, czyli oliwy. W zeszłym roku sprzedaż oliwy była większa o 24,2% i wyniosła 147,5 mln euro. 20% wzrost odnotowano także dla eksportu owoców (22,3 mln euro), w przypadku warzyw wzrost był na poziomie 2,8%, ale łączna kwota była znacznie wyższa niż w przypadku eksportu owoców: 47,8 mln. Mniejsze udział w całkowitym eksporcie zajęły ryby i owoce morza, woda oraz soki, nabiał, miód, wino oraz mięso i jego przetwory.

Oliwa EliamaOliwa Eliama z Agia Varvara to prawdziwe kreteńskie złoto

Być może jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu eksportu, zwłaszcza produktów spożywczych był właśnie pandemiczny rok i ograniczenia w podróżowaniu. Żywność to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych „pamiątek”, którą turyści przywożą z greckich wakacji. Skoro część ludzi nie mogła pojechać na tradycyjny wypoczynek, więc zapewne szukała ulubionych greckich produktów w sklepach internetowych, które sprowadzają towary z Krety. Spora część kretomaniaków nie wyobraża sobie używania innej oliwy niż kreteńska, a przecież jej zapasy tak szybko się kończą.

Główne rynki

Głównymi odbiorcami kreteńskich produktów są przede wszystkim Niemcy (20,3%) i Włosi (17%). Mniejszy ale nadal znaczący udział w kupowaniu kreteńskich produktów ma Francja (6,1%), Holandia (5,7%) oraz Polska (4,3%). Pozostałe kraje w pierwszej dziesiątce to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Cypr, Hiszpania oraz Austria.

W przypadku sektora Jedzenie i Napoje głównymi odbiorcami kreteńskich produktów są … Włochy, które w zeszłym roku zakupiły kreteńskie jedzenie i picie za kwotę 66,1 mln euro. Szczególnym zainteresowaniem w tym kraju od lat cieszy się kreteńska oliwa. Produkty spożywcze i napoje z Krety także są popularne w Niemczech, które w zeszłym roku wydały na te towary 65 mln euro.

Kreteńskie produkty spożywcze także są popularne w USA (12,2 mln euro), Austrii (12 mln euro) oraz Wielkiej Brytanii (9,1 mln euro).

Gosia,  data_2021-03-11 21:13:01 2021-03-11 21:13:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Krzysztof Siewierski
Krzysztof Siewierski
2021-03-12 12:33:17

przyczynilem sie

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157802975237551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

A wiecie może, gdzie są sprzedawcy? Bo przydałyby mi się oliwki "bobki", które prawie tylko tam można było kupić.
Coś czuję, że ten remont pozbawi Agorę dawnego klimatu
Gosia | crete.pl : Poszukaj czegoś przez AirBNB. Komunikacji brak.
Rozkopana na max od góry
gość miłośnik CRETY: witam mam pytani czy są w tym miasteczku kwatery do wynajęcia? czy kursuje tam komunikacja?
Super i fajny podkład dźwiękowy :)
Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera