Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Przepełniony prom z Gavdos do Chora Sfakion

Jak donoszą lokalne media, niezbyt fortunnie zakończył się rejs dla kapitana jednego z promów pasażerskich pływających z Gavdos do Chora Sfakion na południowo-zachodnim wybrzeżu Krety. Kontrola greckiej straży przybrzeżnej ujawniła, że na pokładzie jednostki znajdowała się zdecydowanie zbyt duża liczba pasażerów. Zarząd portu w Chora Sfakion wszczął wstępne dochodzenie wyjaśniające. Chociaż na jego efekty trzeba będzie poczekać, to jednak kapitan kontrolowanej jednostki już w tej chwili odczuwa konsekwencje swojego postępowania i najbliższe dni spędzi w areszcie.

Port w Chora SfakionPort w Chora Sfakion

Z informacji prasowej przekazanej przez straż przybrzeżną wynika, że liczba pasażerów została przekroczona o około 1/3 w stosunku do dopuszczalnej maksymalnej wartości. Na pokład promu wpuszczonych zostało łącznie 98 osób, podczas gdy w normalnych warunkach liczba pasażerów nie powinna przekraczać 75 osób.

Dodatkowo sytuację kapitana pogarsza to, że złamał on protokół postępowania związany z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. Wedle przepisów obowiązujących obecnie w Grecji, każda z jednostek obsługujących promowy ruch pasażerski może zabierać na pokład nie więcej niż 80% podróżnych w stosunku do swojej normatywnej pojemności. W przypadku feralnego promu liczba pasażerów nie powinna więc przekraczać 60 osób.

Restrykcje na promach

Można spodziewać się, że w najbliższym czasie wszystkie firmy zajmujące się obsługą morskiego ruchu turystycznego będą w bardzo restrykcyjny sposób przestrzegać wszystkich przepisów związanych z bezpieczeństwem. Kontrolowana będzie nie tylko liczba pasażerów wsiadających na pokład, ale również i procedury związane bezpośrednio z koronawirusem. Miejcie to na uwadze planując swoje wycieczki droga morską, gdyż może okazać się, że kupno biletów ze względu na ograniczoną liczbę miejsc może nie być możliwe.

Warto również dodać, że ze względu na obowiązujące obecnie przepisy przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa przed wyruszeniem w drogę będziecie zmuszeni do wypełniania prostego kwestionariusza o stanie zdrowia. Wypełnienie tego formularza jest obowiązkowe dla wszystkich podróżnych. Wzór kwestionariusza (w j. angielskim) możecie pobrać między innymi na stronie ANENDYK.

Pamiętajcie również, że podczas całego rejsu obowiązuje również nakaz noszenia maseczek. Bez niej nie zostaniecie nawet wpuszczeni na pokład. Na przestrzeni ostatnich kilku dni odnotowanych zostało już przynajmniej kilka przypadków pasażerów próbujących odbyć rejs bez maseczki. Dla kilku osób, próby wejścia na prom zakończyły się dotkliwymi konsekwencjami finansowymi w postaci mandatów karnych. Natomiast dla szczególnie krewkich i awanturujących się niedoszłych podróżnych łamanie przepisów skończyło się aresztowaniem.

Jako pozytywny przykład wybrnięcia z tego typu sytuacji można podać sposób zastosowany przez jednego z turystów przebywających na Santorini. Nie posiadając maseczki, a chcąc skorzystać z rejsu powrotnego, postanowił on jako maseczkę wykorzystać część stroju bikini swojej żony. Ostatecznie został bez większych perypetii wpuszczony na pokład, ponieważ taka osłona spełniała dosyć ogólnikowe wymagania stawiane przez greckie przepisy. Pamiętajcie, że do osłaniania ust i nosa nie jest konieczna specjalna maseczka chirurgiczna, wystarczy zwykła chusta, kawałek materiału, czy nawet dodatkowa koszulka nasunięta na dolną część twarzy.

Uaktualnienie! - Stanowisko firmy ANENDYK

Armator ANENDYK, doskonale znany z rejsów realizowanych zarówno wzdłuż południowego wybrzeża, jak i na wyspę Gavdos, wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie odciął się od zaistniałej sytuacji. Zatrzymany kapitan nie jest ich pracownikiem, a przepełniony statek nie był ich własnością. W swoim oświadczeniu armator podkreślił, że ich firma zawsze spełnia wszelkie wymagania stawiane zarówno przez przepisy związane ze świadczeniem usług transportu pasażerskiego jak i ochrony przed rozprzestrzenianiem COVID-19.

Piotrek,  data_2020-08-06 19:00:24 2020-08-06 19:00:24
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anna Mielin
Anna Mielin
2020-08-06 19:11:40

Chciał dobrze, przecież pływają stamtąd rzadko, a komuś musiało się to nie spodobać i doniósł komu NIE trzeba...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-08-06 19:47:50

Może i chciał dobrze, ale przepisy są takie same dla wszystkich. Nie pierwszy raz spotykamy się z problemem przepełnienia statków z turystami. Wszyscy teoretycznie są zadowoleni dopóki nie ma nieszczęścia.

3
 Anna Mielin
Anna Mielin
2020-08-06 19:50:24

CRETE - Kreta "Kto ma miękkie serce musi mieć twarda d... " Po prostu...Prawo jest prawo!

 Rafał Piotr Matysiak
Rafał Piotr Matysiak
2020-08-07 06:38:30

Anna Mielin w Chanii jest pomnik takich co chcieli dobrze :(

2
 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2020-08-07 04:38:25

Przypominam, że statki nie są z gumy. Mają określoną nośność, czyli dopuszczalną masę ładunku. W przypadku statków pasażerskich ładunkiem są ludzie. Tutaj nie ma żartów.Co jakiś czas dowiadujemy się o zatonięciach przeciążonych promów np. w Bangladeszu, czy Indonezji .

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-08-07 08:14:55

Oprócz tego liczba środków ratunkowych jest przewidziana dla normatywnej ilości osób na pokładzie. Reszta w razie czego idzie na dno. A tak przy okazji - rozmawialiśmy jakiś czas temu z kapitanem, który pływał na statkach kursujących na Balos. W czasie gdy pracował statki te pływały często przeciążone. Facet zrezygnował bo miał dosyć takiej odpowiedzialności.

 gość}
gość dodekanezowiec
2020-08-07 10:23:50

A jest Zdrowa Sfakion?

Tak tylko pytam :)

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-08-07 10:40:39

χώρα σφακίων w wolnym tłumaczeniu to kraj kul, więc tego....

 Kaśko Anosowicz
Kaśko Anosowicz
2020-08-07 10:46:10

Parę dni temu byłam dokładnie na tym samym speedboacie, sytuacja identyczna, ludzie na stojąco, stłoczeni, wyglądało to bardzo średnio i zero, dosłownie zero maseczek, podczas gdy na wszystkich łodziach w innych kierunkach dookoła bez maski nie wejdzie się na pokład. Musiało się tak to skończyć.

 gość}
gość PiotrWie
2020-08-07 12:03:07

Podejrzewam że pierwotną przyczyną było to że zamiast pływającego tam normalnego promu który mieści kilkaset osób przysłali ten mały. Nie jest wykluczone że ci wszyscy pasażerowie mieli już wcześniej kupione bilety na ten dzień. Jadąc na Gavdos trzeba mieć przynajmniej cztery dni zapasu by jak nie wejdziesz na jeden prom móc popłynąć następnym.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-08-07 16:34:54

Uaktualnienie! - Stanowisko firmy ANENDYK

Armator ANENDYK, doskonale znany z rejsów realizowanych zarówno wzdłuż południowego wybrzeża, jak i na wyspę Gavdos, wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie odciął się od zaistniałej sytuacji. Zatrzymany kapitan nie jest ich pracownikiem, a przepełniony statek nie był ich własnością. W swoim oświadczeniu armator podkreślił, że ich firma zawsze spełnia wszelkie wymagania stawiane zarówno przez przepisy związane ze świadczeniem usług transportu pasażerskiego jak i ochrony przed rozprzestrzenianiem COVID-19.

 Kaśko Anosowicz
Kaśko Anosowicz
2020-08-07 16:59:14

a ja muszę sprostować, że byłam nie na promie ANENDYK, a nie speedboacie, parokrotnie mniejszym niż ten prom, kursującym codziennie i opisana sytuacja dotyczyła tej motorowej łodzi, założyłam błędnie, że mysi być to ta sama. Sytuacja z ANENDYKIem mnie dziwi, bo akurat ich promy są duże i pilnuje się tam maseczek.

 Urszula Margiewicz
Urszula Margiewicz
2020-08-07 21:27:48

Źle, że przekracza się ilość ludzi. Lepiej płynąć tsk żeby nie było takiego przeciążenia. Powinien kapitan statku wiedzieć ma być np. 100 osób czy 1000 a nie więcej. A nie pakować ludzi za wszelką cenę.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157338937122551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Oczywiście że da się przejść w 1 dzień ale po co??? Warto się pokąpać na Domacie i Sedonii, obejrzeć widoki idąc siga-siga. Ale co kto lubi. Cieszę się że poprawili oznaczenia - przy pierwszej próbie naszego przejścia były tylko tyczki co spory kawałek, przy drugiej też pojawiły się w niewielkich ilościach znaki E4. Za trzecim razem były już żółto - czarne oznakowania - był znaczny postęp. (...)
gość Mateus: Hmm ja mam odmienne zdanie, zaznaczę, że nie jestem bardzo doświadczonym górskim turystą, ale amatorsko uprawiający sporty wytrzymałościowe. Trasę Agia Roumelii - Sougia pokonaliśmy 2 razy, w 2014 i 2020, trasa bardzo dobrze oznaczona, problem w sumie mieliśmy tylko przy plaży Domata, za bardzo zakombinowaliśmy i poszliśmy górą zamiast plażą.Trasa pokonana 2 razy z całym bagażem na 2 tyg z namiotem itp. (...)
gość PiotrWie: Jak powiększysz do pełnego ekranu na You Tube to wszystkie są podpisane. Ta akurat to Konnos Beach - pierwsza plaża na zachód od Matali. cały film idzie po kolei od plaży Kokkinos Pirgos na wschód aż do plaży Sidonia - pominięte są tylko te które wymieniłem w pierwszym poście i kilka malutkich plaż dostępnych tylko łodzią.
Gosia | crete.pl : Kommos. Po drugiej stronie widocznej skały jest Matala.
gość joy: Podpowiedzcie proszę jaka to palża na filmie w 1min i 26 s.?
gość PiotrWie: Przejście z Tris Ekklisies do Kalamaki jest spokojne - nie ma tam jakiś dużych trudności, wystarczy zabrać ze sobą matę i najmniejszy możliwy śpiwór ( my używamy 600 gramowych, naprawdę małych po kompresji) i można iść - przez dwa tygodnie siga-siga. (...)
Piotrek | www.crete.pl : Cześć Piotrze, wiedzieliśmy, że kto jak kto, ale Ty na pewno dodasz jakiś komentarz do tego filmu :). My zgodnie razem uznaliśmy z Gosią, że to jest rejon do którego musimy jeszcze wrócić. Między innymi właśnie dla tego spokoju i tych ciekawych miejsc :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera