Płatny wstęp rozwiązaniem problemu Overtourismu

data_2019-11-21 19:20:30 2019-11-21 19:20:30

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Grecja zanotowała bardzo dynamiczny wzrost liczby zagranicznych gości. Każdy kolejny sezon przełamywał rekordy liczby turystów wypoczywających w tym kraju. Ten wzrostowy trend nie ominął również Krety, którą jest jednym z regionów Grecji cieszących się największą popularnością wśród zagranicznych gości. Niestety tak dynamiczny wzrost liczby turystów ma również swoje negatywne oblicze. W przypadku coraz większej liczby miejsc pogłębia się zjawisko zwane overtourismem. Ze zjawiskiem tym nie daje sobie już rady nie tylko Santorini. Z nadmierną liczbą turystów borykają się bowiem niektóre z miejsc znajdujących się na Krecie. Warto wspomnieć choćby o Chanii, której stare miasto w szczycie sezonu jest wręcz oblegane. Overtourism jest także szczególnie widoczny na Balos czy też Elafonisi, czyli dwóch najpopularniejszych plażach wyspy, które są niejako wizytówką Krety.

Tłum na Elafonisi

Od wielu lat pojawiają się pomysły, aby w takich miejscach wprowadzone zostały specjalne opłaty, które nie tylko pozwoliłyby na zmniejszenie ruchu turystycznego, ale również pozwoliły na jego monitorowanie. Właśnie takie rozwiązanie jest obecnie rozważane przez greckie Ministerstwo Turystyki. Z pozytywnymi efektami pilotażowo uruchomione zostało ono w tym roku w niektórych regionach turystycznych (Rodos oraz Santorini).

W tej chwili brakuje konkretnych informacji, jakie miejsca na Krecie miałby być objęte ewentualnymi opłatami, jednak pojawiają się spekulacje na temat takich plaż jak właśnie wspomniane wcześniej Balos oraz Elafonisi. Zbyt wcześnie jest również na to aby mówić o wysokości ewentualnej opłaty za tego typu bilet wstępu. Wiadomo jednak, że środki pozyskane z ich sprzedaży miałby być przeznaczane na poprawę tamtejszej infrastruktury oraz przede wszystkim na ochronę środowiska.

Balos

Oczywiście takie ograniczanie dostępności oraz wprowadzanie opłat za wstęp będzie budzić kontrowersje wśród turystów. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że obecny stan, kiedy nie są podejmowane żadne działania na rzecz ochrony miejsc takich jak Balos, czy też Elafonisi, prowadzą w efekcie do ich zanieczyszczenia oraz degradacji. Sezony wakacyjne charakteryzujące się coraz intensywniejszą obecnością turystów na tych plażach wyczerpują możliwości ich samoregeneracji.

Gosia i Piotrek,  data_2019-11-21 19:20:30 2019-11-21 19:20:30
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Adaś Es
Adaś Es
2019-11-22 00:54:47

Cały czas zachodnia... ...A gdzie wschód który również jest bardzo piękny i dziki

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-22 07:43:42

Jak przewiniesz tablicę w dół to znajdziesz także mnóstwo zdjęć ze wschodniej Krety.

 gość}
gość PiotrWie
2019-11-22 15:55:50

Na Santorini,Zakyntos,Korfu,Mykonos czy Skiatos trzeba by wprowadzić opłatę za wjazd na wyspę, tam overturism nie dotyczy jakiś miejsc a całej wyspy

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2019-11-22 22:47:21

Każde wejście do wody ma kosztować 1 euro, z sikaniem 2 euro

 Olga Be
Olga Be
2019-11-23 05:33:06

Wojtek ale chodzi o wejście do wody podczas sikania czy sikanie po wejściu do wody?

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2019-11-23 14:14:13

Hmmmm

 Nikos Falirakis
Nikos Falirakis
2019-11-23 12:07:47

Pytanie godne starożytnych filozofów ...

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156630829752551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera