Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Płatny wstęp rozwiązaniem problemu Overtourismu

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Grecja zanotowała bardzo dynamiczny wzrost liczby zagranicznych gości. Każdy kolejny sezon przełamywał rekordy liczby turystów wypoczywających w tym kraju. Ten wzrostowy trend nie ominął również Krety, którą jest jednym z regionów Grecji cieszących się największą popularnością wśród zagranicznych gości. Niestety tak dynamiczny wzrost liczby turystów ma również swoje negatywne oblicze. W przypadku coraz większej liczby miejsc pogłębia się zjawisko zwane overtourismem. Ze zjawiskiem tym nie daje sobie już rady nie tylko Santorini. Z nadmierną liczbą turystów borykają się bowiem niektóre z miejsc znajdujących się na Krecie. Warto wspomnieć choćby o Chanii, której stare miasto w szczycie sezonu jest wręcz oblegane. Overtourism jest także szczególnie widoczny na Balos czy też Elafonisi, czyli dwóch najpopularniejszych plażach wyspy, które są niejako wizytówką Krety.

Tłum na Elafonisi

Od wielu lat pojawiają się pomysły, aby w takich miejscach wprowadzone zostały specjalne opłaty, które nie tylko pozwoliłyby na zmniejszenie ruchu turystycznego, ale również pozwoliły na jego monitorowanie. Właśnie takie rozwiązanie jest obecnie rozważane przez greckie Ministerstwo Turystyki. Z pozytywnymi efektami pilotażowo uruchomione zostało ono w tym roku w niektórych regionach turystycznych (Rodos oraz Santorini).

W tej chwili brakuje konkretnych informacji, jakie miejsca na Krecie miałby być objęte ewentualnymi opłatami, jednak pojawiają się spekulacje na temat takich plaż jak właśnie wspomniane wcześniej Balos oraz Elafonisi. Zbyt wcześnie jest również na to aby mówić o wysokości ewentualnej opłaty za tego typu bilet wstępu. Wiadomo jednak, że środki pozyskane z ich sprzedaży miałby być przeznaczane na poprawę tamtejszej infrastruktury oraz przede wszystkim na ochronę środowiska.

Balos

Oczywiście takie ograniczanie dostępności oraz wprowadzanie opłat za wstęp będzie budzić kontrowersje wśród turystów. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że obecny stan, kiedy nie są podejmowane żadne działania na rzecz ochrony miejsc takich jak Balos, czy też Elafonisi, prowadzą w efekcie do ich zanieczyszczenia oraz degradacji. Sezony wakacyjne charakteryzujące się coraz intensywniejszą obecnością turystów na tych plażach wyczerpują możliwości ich samoregeneracji.

Gosia i Piotrek,  data_2019-11-21 19:20:30 2019-11-21 19:20:30
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Adaś Es
Adaś Es
2019-11-22 00:54:47

Cały czas zachodnia... ...A gdzie wschód który również jest bardzo piękny i dziki

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-22 07:43:42

Jak przewiniesz tablicę w dół to znajdziesz także mnóstwo zdjęć ze wschodniej Krety.

 gość}
gość PiotrWie
2019-11-22 15:55:50

Na Santorini,Zakyntos,Korfu,Mykonos czy Skiatos trzeba by wprowadzić opłatę za wjazd na wyspę, tam overturism nie dotyczy jakiś miejsc a całej wyspy

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2019-11-22 22:47:21

Każde wejście do wody ma kosztować 1 euro, z sikaniem 2 euro

 Olga Be
Olga Be
2019-11-23 05:33:06

Wojtek ale chodzi o wejście do wody podczas sikania czy sikanie po wejściu do wody?

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2019-11-23 14:14:13

Hmmmm

 Nikos Falirakis
Nikos Falirakis
2019-11-23 12:07:47

Pytanie godne starożytnych filozofów ...

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156630829752551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Oczywiście że da się przejść w 1 dzień ale po co??? Warto się pokąpać na Domacie i Sedonii, obejrzeć widoki idąc siga-siga. Ale co kto lubi. Cieszę się że poprawili oznaczenia - przy pierwszej próbie naszego przejścia były tylko tyczki co spory kawałek, przy drugiej też pojawiły się w niewielkich ilościach znaki E4. Za trzecim razem były już żółto - czarne oznakowania - był znaczny postęp. (...)
gość Mateus: Hmm ja mam odmienne zdanie, zaznaczę, że nie jestem bardzo doświadczonym górskim turystą, ale amatorsko uprawiający sporty wytrzymałościowe. Trasę Agia Roumelii - Sougia pokonaliśmy 2 razy, w 2014 i 2020, trasa bardzo dobrze oznaczona, problem w sumie mieliśmy tylko przy plaży Domata, za bardzo zakombinowaliśmy i poszliśmy górą zamiast plażą.Trasa pokonana 2 razy z całym bagażem na 2 tyg z namiotem itp. (...)
gość PiotrWie: Jak powiększysz do pełnego ekranu na You Tube to wszystkie są podpisane. Ta akurat to Konnos Beach - pierwsza plaża na zachód od Matali. cały film idzie po kolei od plaży Kokkinos Pirgos na wschód aż do plaży Sidonia - pominięte są tylko te które wymieniłem w pierwszym poście i kilka malutkich plaż dostępnych tylko łodzią.
Gosia | crete.pl : Kommos. Po drugiej stronie widocznej skały jest Matala.
gość joy: Podpowiedzcie proszę jaka to palża na filmie w 1min i 26 s.?
gość PiotrWie: Przejście z Tris Ekklisies do Kalamaki jest spokojne - nie ma tam jakiś dużych trudności, wystarczy zabrać ze sobą matę i najmniejszy możliwy śpiwór ( my używamy 600 gramowych, naprawdę małych po kompresji) i można iść - przez dwa tygodnie siga-siga. (...)
Piotrek | www.crete.pl : Cześć Piotrze, wiedzieliśmy, że kto jak kto, ale Ty na pewno dodasz jakiś komentarz do tego filmu :). My zgodnie razem uznaliśmy z Gosią, że to jest rejon do którego musimy jeszcze wrócić. Między innymi właśnie dla tego spokoju i tych ciekawych miejsc :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera