Jak wyglądał sezon 2018 w greckich muzeach i na wykopaliskach

data_2019-04-02 19:53:34 2019-04-02 19:53:34

Ubiegłoroczny sezon spełnił kilkuletnie marzenia Greków o przyciągnięciu do ich kraju 30 milionów turystów rocznie. Według danych opublikowanych przez Bank of Greece w 2018 roku Grecję odwiedziło 30,1 mln turystów, co oznacza wzrost aż o 10,8% w porównaniu do 2017 roku. Duża liczba osób wypoczywających w Grecji przełożyła się na ponad 10-procentowy wzrost przychodów osiąganych z turystyki, czyli 16,1 mld euro.

Zwiększenie liczby gości wypoczywających w Grecji przełożyło się także na wzrost liczby odwiedzin w muzeach oraz na stanowiskach archeologicznych. Jak pokazują dane, wyższe ceny biletów wstępu do tych miejsc obowiązujące od 3 lat, nie stanowią żadnej przeszkody.

Kolejka do kasy w Muzeum Archeologicznym w HeraklionieKolejka do kasy w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie

Najważniejsze muzea i wykopaliska Grecji w 2018 roku nie mogły narzekać na brak zainteresowania. Podczas 11-miesięcznego okresu od stycznia do listopada 2018 roku odnotowano łączny wzrost liczby odwiedzających muzea i stanowiska archeologiczne o 12,5%. Oznacza to że łącznie przez greckie muzea i wykopaliska przewinęło się w tym czasie ponad 18 mln osób.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykopaliska archeologiczne, które przyciągnęły ponad 12,5 mln turystów. Była to liczba większa o około 13,8% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. 

Muzeum Archeologiczne w HeraklionieMuzeum Archeologiczne w Heraklionie

Wzrost zainteresowania odnotowały również muzea, w przypadku których liczba odwiedzających zwiększyła się o 9,6%. Sumarycznie ilość osób odwiedzających wszystkie obiekty muzealne od stycznia do listopada 2018 roku wyniosła ponad 5,4 mln osób. Warto zauważyć, że jest to jednak wartość ponad dwa razy mniejsza w stosunku do wyniku uzyskanego przez wykopaliska archeologiczne.

W ciągu kilku wyznaczonych dni w roku na teren muzeów oraz wykopalisk można wejść za darmo. Z danych zgromadzonych przez grecki urząd statystyczny (ΕΛΣΤΑΤ) wynika, że z tej opcji w 2018 roku skorzystało ponad 6,7 mln osób, czyli o 12,4% (ponad 740 tys. osób) więcej niż rok wcześniej. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko dni otwarte wpływają na wzrost tej liczby. Z darmowych wejść korzystają także osoby uprzywilejowane (np. dzieci i młodzież z krajów UE poniżej 18 r.ż., przewodnicy wycieczek, itp.).

Wzrostem zainteresowania cieszyły się także mniejsze muzea i wykopaliska Grecji. Niestety nie zostały one rozpisane szczegółowo, więc możemy podać tylko ogólne wartości. W przypadku muzeów był to wzrost liczby odwiedzający rzędu 7,5%, a w przypadku wykopalisk o 11,1%.

Wzrosty przychodów

Większa liczba sprzedanych biletów wstępu przełożyła się także na większe wpływy ze sprzedaży biletów. Do końca listopada 2018 całkowita suma przychodów wyniosła ponad 113,8 mln euro. Oznacza to ponad 12% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Łączne wpływy ze sprzedanych biletów na stanowiskach archeologicznych były wyższe o 12,4%, natomiast w muzeach o 12,5% niż rok temu. W konkretnych liczbach wygląda to następująco: 17,7 mln € przychodu za bilety wstępu sprzedane w muzeach oraz aż 96 mln € za przychody uzyskane za wejścia na teren wykopalisk.

Rekordowy wzrost liczby gości w muzeach i na wykopaliskach archeologicznych Krety

W tym miejscu musimy zwrócić Waszą uwagę na rekordowe dane, jakie zostały zanotowane w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie oraz na wykopaliskach w Knossos i Fajstos.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie odnotowało wzrost liczby gości aż o 30,9% w porównaniu do roku ubiegłego, co jest największym wzrostem zainteresowania wśród greckich muzeów. 545 870 odwiedzających uplasowało to muzeum na trzecim miejscu na liście najbardziej popularnych muzeów w całej Grecji. Lepsze wyniki osiągnęło tylko Muzeum Akropolu (1 690 013 osób) oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach (563 085 osób). W ostatnim przypadku widać jednak, że różnica w porównaniu do muzeum w Heraklionie jest już naprawdę niewielka.

Równie spektakularne wzrosty zarejestrowały wykopaliska archeologiczne w Knossos oraz w Fajstos. Do dawnego pałacu Minosa w Knossos w zeszłym roku weszło 837 462 osób, co oznacza wzrost o 33,7% w porównaniu do danych ubiegłorocznych. Tym samym Knossos stało się drugim zaraz po Akropolu w Atenach, najczęściej odwiedzanym stanowiskiem archeologicznym w Grecji. Warto też zwrócić uwagę na duży skok liczby odwiedzających to miejsce w miesiącach jesiennych, czyli już po zakończeniu sezonu. W listopadzie weszło na teren wykopalisk  22,761 osób, co przekłada się na wzrost o 62,.2% w porównaniu do listopada 2017 roku.

KnossosWykopaliska w Knossos

Fajstos zarejestrowało jeszcze większy skok zainteresowania, bo w 2018 roku ruiny pałacu obejrzało aż o 40,9% osób więcej niż rok temu. Oznacza to 128 488 sprzedanych biletów wstępu w ciągu całego roku. Te wykopaliska także cieszyły się popularnością na jesieni. W listopadzie obejrzało je 28,9% osób więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Ogólnie łączne wpływy w tym okresie odnotowane w greckich muzeach i na wykopaliskach wzrosły aż o 25%.

W sytuacji, gdy zainteresowanych muzeami i wykopaliskami jest coraz więcej nie dziwi nas ostatnia decyzja Centralnej Rady Archeologicznej o zmianach cen biletów wstępu, która wejdzie w życie w przyszłym roku. Analizując dostępne dane widać, że muzea i stanowiska archeologiczne cieszące się mocnym zainteresowaniem zdrożeją, zaś te nieliczne, które nie przyciągają już coraz większej rzeszy ludzi, nieco stanieją. Wygląda na to, że Grecja powoli przystępuje do zapowiadanej niedawno przez greckiego Ministra Turystyki maksymalizacji szerszych korzyści ze zwiększonego popytu turystycznego.

Gosia,  data_2019-04-02 19:53:34 2019-04-02 19:53:34
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156119040732551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 W końcu popadała
 A chociaż popadało więcej deszczu
gość PiotrWie  No to widać cały czas chodzą niezbyt odpowiedzialnie ( choć u nas też się to często zdarza, pewnie bardziej jest to związane z wiekiem niż z narodowością. Kreteńczy są bardzo sympatyczni i uczynni, ale często widywałem grupki z niewielkimi zapasami wody za to z raki. (...)
Gosia | crete.pl  To byli Kreteńczycy. Pewnie gdyby to byli turyści to w mediach zostałoby to wyraźnie zaznaczone ;)
gość PiotrWie  Wiecie może czy to byli miejscowi czy ktoś z zagranicy? Bo lokalsi chodzą często dość nieodpowiedzialnie, na wprost zamiast po szlakach. Ale nigdy nie widziałem jak chodzą w okresie zimowym - może trochę bardziej odpowiedzialnie niż jesienią i wiosną.
 Nie wierzę, zwyczajnie nie wierzę.
 rozum nie dogonił mózgu...ech
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera