Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Miejsce pełne wody - historia pewnego zdjęcia

Dziś chcielibyśmy pokazać Wam to zagadkowe zdjęcie opublikowane na portalu e-mesara.gr, które zostało wykonane w 1986 roku przez Popi Spanakis. Na fotografii widać grupkę mężczyzn gromadzącą się wokół rowu wykopanego na skraju zielonej doliny. Wśród tych osób są także dwaj braci Popi: Yannis oraz Vangelis. Pochłonięci swoją pracą zupełnie nie zwracają uwagi na siostrę robiącą w tym momencie zdjęcia. Po latach ten niewinny kadr nie tylko stanowi rodzinna pamiątkę, ale uwiecznia również początek historii jednej z atrakcji turystycznych znajdujących się w tej części Krety. Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie, jakie miejsce zostało sfotografowane przez Popi

Opublikowany przez e-mesara.gr Wtorek, 27 listopada 2018

Zdjęcie pochodzi z portalu e-mesara.gr/Popi Spanakis

Miejsce pełne wody

Ta niewielka dolinka tworząca mokradła porośnięte trzcinami od zawsze gromadziła wodę wypływającą z okolicznych źródeł. Bujna roślinność skrywająca tę połać ziemi nawet w najsuchszych miesiącach roku była tego żywym dowodem. Miejsce tak pełne wody doceniano już w starożytności. Tutejsze źródła eksploatowane były przez dawnych mieszkańców Gortyny. Ówczesna nazwa tego rejonu Krety wywodziła się od dwóch słów: Ζα oznaczającego dużo oraz ρέω, czyli czasownika płynie. Ich połączenie utworzyło nazwę Ζαρός (Zaros), która z pewnością wiele Wam wyjaśnia.

Nic dziwnego więc, że współcześnie pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, podjęta została decyzja, aby w miejscu tym utworzyć zbiornik tworzący niewielkie jezioro. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu zaplanowano, że gromadzona będzie tu woda spływająca intensywnie w okresie zimy i wiosny z masywu Psiloritis.

Zaros


W 1986 roku przystąpiono do realizacji tych planów. Przeprowadzone zostały wstępne prace mające na celu pogłębienie tej niewielkiej niecki. Właśnie z tego okresu pochodzi zdjęcie wykonane przez Popi. Całość prac ziemnych ukończona została już w 1987 roku. Dziś powstałe w ten sposób jezioro, którego zdjęcie możecie zobaczyć powyżej, znane jest pod nazwą Votomos lub Zaros. Jeśli dotrzecie do tego miejsca w czasie wakacyjnych wojaży po Krecie to polecamy Wam również spacer do wąwozu Rouvas.

Gosia i Piotrek,  data_2018-11-29 19:29:49 2018-11-29 19:29:49
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155859219312551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: My jak byliśmy kilka lat temu w połowie kwietnia zeszliśmy trochę naokoło - zamiast z parkingu prosto w dół poszliśmy najpierw w lewo a potem w dół i według nas to zejście było łatwiejsze. Wracaliśmy w górę już normalną drogą. oczywiście byliśmy w porządnych butach trekkingowych. (...)
Justyna Magierło: Prawda. Ja wiem że to słabe, ale powinna być tablica informacyjna ostrzegajaca o trudnym zejściu i wybraniu dobrego obuwia. Niesety, początek wyglada lekko a potem jest co raz gorzej. Dobre buty trekkingowe i można schodzic.
Milena Witkowska-Konkol: Tomasz Konkol
Aleksandra Cichoń-Szkudlarek: Mimo wszystko trzeba tam być!
Mirela Sz: 
Monika Obroślińska: To prawda... miejsce przepiękne ale niebezpieczne.
Michał Deptuła: Widziałem też parkę schodzącą na bosaka.....
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera