Pierwsze w tym roku gniazda żółwi Caretta-Caretta na Krecie

W zeszłym tygodniu w środę 23 maja obchodzony był Światowy Dzień Żółwia. W Grecji data ta ma szczególny wymiar, gdyż właśnie w tym okresie żółwie Caretta-Caretta zakładają na tamtejszych plażach pierwsze gniazda. Również Kreta ma swój udział w tym święcie, gdyż właśnie tu znajdują się trzy ważne obszary lęgowe. Dwa z nich znajdują się na północnym wybrzeżu w rejonie miejscowości Chania oraz Rethymno. Trzeci z nich znajduje się natomiast na południu Krety na szerokiej piaszczystej plaży ciągnącej się od Kokkinos Pirgos aż za miejscowość Kalamaki.

gniazdo zółwi Caretta-Caretta

W okresie, kiedy żółwie zaczynają składać jaja, wybrzeże patrolowane jest przez wolontariuszy organizacji Archelon. Codziennie o godzinie 5 rano wyruszają na te plaże, o których wiadomo, że żółwie zakładają tam swoje gniazda. Ochotnicy sprawdzają czy pod osłoną nocy na piasku nie pojawiły się nowe ślady świadczące o ich obecności.

To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy wiemy, że w tym roku w każdym z obszarów lęgowych założone zostały pierwsze gniazda żółwi. Ich obecność została stwierdzona najwcześniej w rejonie Rethymno, gdzie już 20 maja na plaży w miejscowości Adelianos Kampos oraz Skaleta odnalezione zostały ślady żółwi składających jaja.

W rejonie Chanii pierwsze gniazda zostały odnalezione dwa dni później. Wolontariusze Archelon znaleźli ślady ich obecności na plaży w Agia Marina oraz Gerani. Natomiast 23 maja na plaży w Kolimbari zostało odnalezione kolejne gniazdo. Za każdym razem miejsce takie jest szczegółowo opisywane przez pracowników organizacji Arechelon. Dodatkowo gniazda te są oznaczane w bardzo widoczny sposób, który ułatwia ich monitorowanie. Dodatkowo ostrzega również turystów i mieszkańców, że przebywając w ich okolicy powinny  zachować szczególne środki ostrożności.

Kilka prostych zasad

Tak naprawdę żółwie nie stawiają szczególnie wygórowanych wymagań i w okresie lęgowym wystarczy stosować się do kilku zaleceń Archelonu. Jednym z podstawowych jest to, że do oczyszczania plaż nie może być wykorzystywany ciężki sprzęt. Od początku okresu lęgowego parasole w miarę możliwości nie powinny być przemieszczane, a jeśli wymagają naprawy to muszą być wbijane w piasek w dokładnie te same miejsca. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których uszkodzeniu ulegają gniazda, jakie nie zostały rozpoznane przez Archelon. W bezpośredniej okolicy żółwich jaj nie powinny być instalowane prysznice, gdyż nadmierna ilość wody może wpływać niekorzystnie na ich wykluwanie się.

 W okresie wieczornym plaże powinny być oczyszczane z jak największej ilości leżaków, stolików i innych dodatkowych sprzętów wykorzystywanych przez turystów do wypoczynku. W miarę możliwości po zmroku miejsca te powinny być wolne od obecności dużych ilości osób, a także pozbawione nadmiernego sztucznego oświetlenia oraz hałasu emitowanego przez głośniki.

Więcej informacji o żółwiach Caretta-Caretta oraz organizacji Archelon znajdziecie na poniższej stronie: http://www.crete.pl/fauna-i-flora-krety/okres-legowy-caretta-caretta.html

Gosia i Piotrek,  data_2018-05-28 19:21:07 2018-05-28 19:21:07
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155431508957551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera