Kreta - aktualności z września 2022 r.

Kolejny poważny wypadek na szlaku

Okolice plaży Marmara są od jakiegoś czasu turystycznym hitem południowej części Krety. Wiele osób przypływa na tę plażę wodnymi taksówkami z Chora Sfakion lub Loutro. Inni zaś z uwagi na niewielką odległość decydują się na piesze przejście z Loutro lub pobliskiego Finikas. Niestety jeden z odcinków szlaku łączącego Loutro z Marmarą jest jednak dość niebezpieczny. Dzisiaj doszło właśnie tam do wypadku, w którym poważnych obrażeń doznał starszy turysta.

Odcinek szlaku między plażami Marmara i LikosOdcinek szlaku między plażami Marmara i Likos.

Gosia,  data_2022-09-27 20:47:26 2022-09-27 20:47:26 Liczba komentarzy: brak

Dni Gastronomii w Heraklionie

Od soboty 24 września do wtorku 27 września w Heraklionie trwa Festiwal Gminy Heraklion „Dni Gastronomii”. Impreza, która została zorganizowana już po raz czwarty, odbywa się w Porcie Weneckim. Festiwal ten wpisał się na dobre w kalendarz ważnych wydarzeń miasta. Realizuje on jeden z głównych celów polityki turystycznej, jakim jest uczynienie z Heraklionu destynacji gastronomicznej. W zamyśle organizatorów stolica Krety ma być miejsce w którym turyści niezależnie od pory roku mogą doświadczać lokalnej gościnności oraz kosztować kreteńskich produktów spożywczych.

Dni Gastronomii w HeraklionieŹródło zdjęcia: flashnews.gr


Agios Nikolaos Cliff Diving 2022

W poprzednim newsie pisaliśmy o zawodach sportowych Agios on SUP oraz Agios Nikolaos Cliff Diving 2022, które w ten weekend odbywają się  w mieście Agios Nikolaos. Jeśli chcecie przekonać się jak wyglądają zawody w skokach do jeziora Voulismeni to poniżej jest transmisja live. Poprzednio udostępniony film został zablokowany, więc go usunęliśmy.

Gosia,  data_2022-09-24 21:12:32 2022-09-24 21:12:32 Liczba komentarzy: brak

Zawody sportowe w Agios Nikolaos w najbliższy weekend

W najbliższy weekend 24 i 25 września w Agios Nikolaos odbędą się dwie międzynarodowe sportowe imprezy: Agios on SUP oraz Cliff Diving. Z pewnością możliwość zobaczenia na żywo spektakularnych skoków do jeziora Voulismeni ucieszy wszystkie te osoby, które spędzają późne wakacje w tym rejonie wyspy. Obie imprezy są także dobrą promocją tego uroczego miasta oraz samej Krety.

Gosia,  data_2022-09-22 20:17:35 2022-09-22 20:17:35 Liczba komentarzy: brak

Samaria nadal otwarta

Ostatnie dni kalendarzowego lata i początek jesieni na Krecie to dobry czas na piesze wycieczki. Niższa temperatura i mniej palące słońce sprzyjają spacerom po szlakach i wąwozach. Jedyną oznaką kończącego się lata jest wyraźnie krótszy dzień co należy uwzględnić w planowaniu wypadów w teren.

Jeśli zatem ktoś właśnie teraz jest na Krecie i planuje jeszcze przejście tego najpopularniejszego wąwozu na wyspie to jest to dobry moment. Samaria jest nadal otwarta na całej długości trasy. Czynne są oba wejścia, zarówno w Xyloskalo oraz od strony Agia Roumeli.

Samaria - Żelazne Wrota

Gosia,  data_2022-09-20 20:20:52 2022-09-20 20:20:52 Liczba komentarzy: brak

Elafonissi z góry

To jedna z najpiękniejszych plaż Krety słynąca z różowego piasku, czyli Elafonissi. To niezwykłe miejsce jednak od lat zmaga się z overtourismem bo jest celem niezliczonych wycieczek zarówno fakultatywnych, jak i prywatnych. W sezonie trudno tu znaleźć wolne miejsce. Dzięki ujęciom z drona widać jak praktycznie cała plaża jest zastawiona leżakami. Z daleka to trochę przerażający widok. Jak co roku w lokalnych mediach powraca temat regulacji ruchu turystycznego na najpopularniejszych plażach zachodniej Krety. Niestety jak dotąd nie wypracowano konkretnych planów rozwiązania tego pogarszającego się problemu.

Gosia,  data_2022-09-18 19:43:26 2022-09-18 19:43:26 Liczba komentarzy: brak

Długi sezon w Grecji i ciekawy plan na zimę

Mimo że za nami jest już połowa września to na Krecie obłożenie hoteli miejscami wciąż przekracza 90%. Według Manolisa Varkarakisa, prezesa Stowarzyszenia Hotelarzy w Lassithi, obecny wrzesień wygląda jak drugi sierpień. Wysokie obłożenie utrzymuje się również w najmniej popularnej prefekturze Lassithi, gdzie położone są miejscowości takie jak Elounda, Sitia, Agios Nikolaos czy Makry Gialos. Tu sytuacja jest ciągle dynamiczna, a obłożenie w hotelach waha się od 60 do 80%.

Turyści na Preveli

Gosia,  data_2022-09-17 19:53:38 2022-09-17 19:53:38 Liczba komentarzy: brak

Kto odwiedza zachodnią Kretę?

Od zakończenia tegorocznego sezonu turystycznego dzieli nas jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Jednak już teraz zaczynają się pojawiać pierwsze zestawienia i podsumowania, które pokazują jaki ten sezon był. Ciekawe wnioski przedstawia raport opublikowany po badaniach przeprowadzonych przez Mediterranean Agronomic Institute of Chania we współpracy z różnymi instytucjami edukacyjnymi. Badania te przeprowadzono dla regionu Krety Zachodniej, a ich celem było określenie profilu przeciętnego turysty, który w tym roku przyjechał do tej części wyspy na wakacje.

Profil turysty w 2022 roku

Gosia,  data_2022-09-10 20:05:15 2022-09-10 20:05:15 Liczba komentarzy: brak

Wietrzne dni w Plakias

Plakias to jedna z miejscowości znajdujących się na południu Krety, która chętnie jest odwiedzana przez turystów. Miejsce to jest znane z bardzo dobrej piaszczystej plaży, a także z bardzo rozpoznawalnego klifu Gonates. Duża część turystów, która w przeszłości miała okazję być w Plakias, jako kolejną cechę charakterystyczną dla tej miejscowości z pewnością wymieniłaby wiatr, który potrafi tu wiać z bardzo dużą siłą. Dziś właśnie chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia krótkiego klipu, na którym uchwyciliśmy okiem naszej kamery takie wietrzne dni w Plakias.

Piotrek,  data_2022-09-04 19:52:05 2022-09-04 19:52:05 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

To dobra prognoza dla polskich rolników...ceny rzepaku pójdą w górę. Tak szczerze to nie lubię smaku oliwy, wolę oleje - rzepakowy, słonecznikowy
Jakich obszarach? Przecież Kreta to w większości łyse góry a na wąskich pasemkach wybrzeża niewiele jest upraw
gość dodekanezowiec: """Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni""" Najmniejsze straty może dlatego że produkują mniej i mają większe marże.   
Niestety jest masakra , u wszystkich moich partnerów w całej Grecji jest podobnie, część nie ma w ogóle oliwy spełniającej kryterium jakości. Ceny tydzień w tydzień lecą w górę. Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni.
Kreta ponosi jedną z najdotkliwszych „cen” szybkich zmian klimatu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera