Booking.com

Kto odwiedza zachodnią Kretę?

data_2022-09-10 20:05:15 2022-09-10 20:05:15

Od zakończenia tegorocznego sezonu turystycznego dzieli nas jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Jednak już teraz zaczynają się pojawiać pierwsze zestawienia i podsumowania, które pokazują jaki ten sezon był. Ciekawe wnioski przedstawia raport opublikowany po badaniach przeprowadzonych przez Mediterranean Agronomic Institute of Chania we współpracy z różnymi instytucjami edukacyjnymi. Badania te przeprowadzono dla regionu Krety Zachodniej, a ich celem było określenie profilu przeciętnego turysty, który w tym roku przyjechał do tej części wyspy na wakacje.

Profil turysty w 2022 roku

Już teraz wiadomo, że ruch turystyczny na wyspie jest wyższy niż w 2019 roku. Pisaliśmy niedawno, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku liczba przylotów na obydwa lotniska Krety była wyższa niż 2019 czyli w ostatnim przedpandemicznym roku.

Duża grupa "nowych" turystów...

W porównaniu do analogicznych badań przeprowadzanych w ubiegłych latach, w 2022 roku wzrósł odsetek turystów, którzy odwiedzili Kretę Zachodnią po raz pierwszy. W tym roku ponad połowa wszystkich gości, którzy przyjechali na tę część wyspy, była tu pierwszy raz.

... i z grubszym portfelem

Znacząca różnica jeśli chodzi o profil turysty dotyczy średniego poziomu dochodów tegorocznych gości. W tym roku średni dochód statystycznych przyjezdnych mieścił się w przedziale 70 000-80 000 euro, podczas gdy w 2019 roku średni dochód przeciętnego turysty był określany w przedziale między 45 000 a 60 000 euro. Wzrost ten wynika z faktu, że w tym roku na Zachodnią Kretę przyjeżdża więcej gości z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Odnotowano też szczególny wzrost turystów pochodzących z USA, Kanady i Australii, czyli tych krajów, których obywateli cechuje wysoki poziom dochodów. Dzięki bardziej zasobnym portfelom gości w rejonie Krety Zachodniej nastąpił tez wzrost średnich wydatków ponoszonych przez odwiedzających. Wedle zebranych danych wakacyjne budżety turystów wypoczywających w tym regionie były większe o 10-15% w porównaniu do średnich wydatków odnotowanych w 2019 roku.

Profil turysty w 2022

Powrót starszych i dojrzałych

Ciekawą zmianą jest też powrót turystów mieszczących się przedziale wiekowym między 35-64 lata. Przez ostatnie dwa lata turystów tych było znacznie mniej, a na Kretę przyjeżdżali przeważnie młodsi ludzie. W tym roku liczba turystów nieco starszych oraz dojrzałych powróciła do poziomu odnotowanego przed pandemią.

90% poleca Kretę

Dziewięciu na dziesięciu turystów zagranicznych nie tylko chciałoby ponownie odwiedzić Kretę Zachodnią, ale też bez zastrzeżeń poleciłoby ją krewnym i przyjaciołom. Ponadto co ciekawe aż co trzeci turysta zadeklarował, że odwiedziłby ten region również w sezonie zimowym. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdyby istniało bezpośrednie połączenie lotnicze na Kretę z miastem, w którym mieszka. Z pewnością to ważna deklaracja dla władz Regionu Krety. Od jakiegoś czasu powrócił bowiem temat turystyki zimowej na Krecie. Takie deklaracje potwierdzają, że otwarcie części Krety na turystów szusujących na nartach mogłoby przynieść wymierne zyski.

Czego oczekują turyści odwiedzający zachodnią Kretę?

Przede wszystkim nastawiają się na rekreacje i relaks. Turyści bardzo pozytywnie oceniają plaże, ogólnie krajobraz oraz środowisko Krety. Również pozytywnie odnoszą się do jakości usług turystycznych, podkreślają wagę gościnności miejscowej ludności. Równie ważny jest dla nich także spokój oraz ogólne bezpieczeństwo na wyspie.

Silną motywacją jest też lokalna kuchnia. Wysoko oceniana jest jakość lokalnych produktów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejscowe wina, wyśmienita oliwa, naturalny sok z pomarańczy oraz lokalne sery. Dynamicznie rozwija się również zainteresowanie lokalnymi miodami oraz roślinami leczniczymi czy ziołami.

Profil turysty w 2022

Rekordowe liczby na lotnisku

Na podstawie danych z lotniska w Chanii obejmujących okres od stycznia do lipca b.r. wiadomo, że liczba przylotów była większa o 11% w stosunku do ostatniego tzw. normalnego sezonu. W 2019 roku, który był uznawany dotąd za rekordowy, odnotowano 655 000 przylotów, w tym roku tylko do końca lipca było ich 730 tys.

Z jakich krajów najwięcej?

W tym sezonie w rejon zachodniej Krety więcej przyjeżdża Niemców (o 57%), Brytyjczyków (o 32%), Polaków (o 21%) i Duńczyków (o 15%). Znaczący jest również wzrost liczby Włochów i Francuzów. Mniej jest za to Austriaków oraz Cypryjczyków, Belgów i Holendrów. Znaczący spadek dotyczy turystów skandynawskich, którzy w latach 2013-2019 stanowili połowę turystów przyjeżdżających w rejon prefektury Chania. Obecnie jest ich około 40% co jednak i tak daje Skandynawom palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o łączną liczbę przylotów. Zaraz za nimi plasują się Brytyjczycy (18%), Duńczycy (13%), Niemcy (11%). Polacy stali się znaczącą i dostrzegalną grupą od 2017 roku i obecnie stanowią 9% odwiedzających ten region Krety.

A kto nie przyjechał?

Rosjanie, którzy w poprzednich latach konsekwentnie zajmowali 4. miejsce pod względem łącznej liczby przyjazdów obecnie oficjalnie nie przylatują na Kretę. Powodem są sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję jako konsekwencja za inwazję Ukrainy. Dla porównania podamy tylko, że w 2019 roku w analogicznym przedziale czasu przyjechało 150 tys. Rosjan. Początkowe obawy jakie wzbudzała utrata turystów z Rosji zostały zupełnie rozwiane, ponieważ strata ta zrekompensowana została przez większą liczbę przyjezdnych z Niemiec, Brytyjczyków, Szwajcarów czy Polaków.

Gosia,  data_2022-09-10 20:05:15 2022-09-10 20:05:15
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-09-14 18:35:21

Byłam dwa razy , a w tym roku zwiedzaliśmy część wschodnią.Kocham Kretę

 gość}
gość PiotrWie
2022-09-15 08:15:11

My w tym roku po raz pierwszy od 2012 nie poprawiliśmy statystyk na Krecie, za to poprawiliśmy w Atenach dwukrotnie o na małych lokalnych lotniskach - na Milos i Astipalei.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158704067902551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera