Kreta - aktualności z listopada 2010 r.

Sympozjum - Dni roku 43

Dni 43Dziś w związku z wystawą prac Rudy'ego Schwarz'a organizowane jest w Heraklionie w Muzeum Historycznym Krety sympozjum pod tytułem "Dni roku '43", na którym prezentowane będą aspekty związane z codziennym życiem na okupowanej Krecie. Na spotkaniu przedstawione zostaną archiwalne zbiory zawierające fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy stacjonujących tu w czasie wojny. Celem sympozjum jest zwrócenie uwagi na mniej znane fakty, związane z pracą i życiem w czasie okupacji niemiecko-włoskiej. Organizatorzy skoncentrowali się na latach 1943-1944, kiedy artysta Rudy Schwarz przebywał wraz ze swoją jednostką na terenie Krety.

Piotrek,  data_2010-11-27 11:00:47 2010-11-27 11:00:47 Liczba komentarzy: brak

Spinalonga czynna również w zimie

SpinalongaOsoby, które chcą w zimie wybrać się na Kretę i mają w swoich planach zwiedzenie wyspy Spinalonga, na pewno ucieszy wiadomość o tym, że pod naciskiem lokalnych agencji turystycznych oraz władz miasta Agios Nikolaos, greckie Ministerstwo Kultury podjęło decyzję o wyznaczeniu nowych godzin otwarcia tego niezwykłego muzeum. W ubiegłych latach w okresie zimowym teren wyspy nie był udostępniany zwiedzającym. Decyzją ministerstwa od 28 listopada do 28 lutego twierdza Spinalonga będzie czynna w każdy weekend w godzinach od 9 do 15. W okresie Świąt Bożego Narodzenia (od 22.12.2010 do 06.01.2011) wyspę będzie można zwiedzać każdego dnia (z wyłączeniem świątecznych dni wolnych od pracy).

Piotrek,  data_2010-11-22 23:22:35 2010-11-22 23:22:35 Liczba komentarzy: brak

Papieros - tylko po 21?

Zakaz paleniaGreckie Ministerstwo Zdrowia rozważa liberalizację obecnych przepisów antynikotynowych. Zmiany w regulacjach prawnych dotyczyłyby wprowadzonego na początku września bieżącego roku bezwzględnego zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. W jednym z wcześniejszych newsów pisałem o tym, że tak restrykcyjne przepisy nie są respektowane zarówno przez rdzennych mieszkańców Krety jak i turystów. Bezsensowność martwych przepisów zauważyło również greckie Ministerstwo Zdrowia, którego sekretarz generalny Antonis Dimopoulos powiedział, iż władze zostały wręcz zasypane skargami od właścicieli barów i kawiarni.

Piotrek,  data_2010-11-20 22:01:09 2010-11-20 22:01:09 Liczba komentarzy: brak

PASOK zwycięża w większości regionów

PASOK NDZgodnie z przedwyborczymi sondażami PASOK odniósł zwycięstwo w greckich wyborach samorządowych. Socjaliści wygrali w 6 z 11 regionów, jednak o tym jak bardzo zażarta była to walka niech świadczy to, że w większości przypadków różnice między PASOK i Nową Demokracją (ND) nie przekraczała kilku punktów procentowych. W przypadku Wysp Jońskich była to różnica części dziesiętnych punktu procentowego. Największą niespodzianką i zaskoczeniem były wyniki wyborów w Atenach, gdzie zwycięstwo odniósł niezależny kandydat Giorgos Kaminis popierany przez Lewicę Demokratyczną oraz PASOK. Były Rzecznik Praw Obywatelskich zdystansował Nikitasa Kaklamanisa (popieranego przez ND) o ok. 4%. Przegranej dotychczasowego burmistrza smaczku dodaje fakt, że od 1986 roku Ateny nieustannie były rządzone przez kandydatów popieranych przez Nową Demokrację.

Piotrek,  data_2010-11-17 22:29:59 2010-11-17 22:29:59 Liczba komentarzy: brak

Twarde cumowanie promu Superfast XII

Statek w porcie SitiaPoczątek greckiej jesieni nie jest zbyt szczęśliwy dla armatorów operujących w rejonie Morza Egejskiego. Silny południowy wiatr wiejący w tej części Morza Śródziemnego znacznie utrudnił żeglugę po tym akwenie. Sztorm o sile 8 stopni w skali Beauforta zmusił sporą część statków do pozostania w portach. Problemów nie uniknął również prom pasażerki "Superfast XII" pływający na trasie łączącej stolicę Krety z Pireusem. Ze względu na kłopoty z domknięciem rufowych wrót jednostka musiała powrócić do portu w Heraklionie. Ponowne cumowanie statku przeprowadzone było w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Piotrek,  data_2010-11-10 22:10:23 2010-11-10 22:10:23 Liczba komentarzy: brak

Margarites - wioska garncarzy

Drzewo garnkoweMargarites na każdym kroku nie daje zapomnieć o tym z czego żyją jej mieszkańcy. Nawet drzewa zdają się tu owocować garnkami, które malowniczo zwisają z gałęzi. Właśnie w  ten osobliwy sposób jeden z rzemieślniczych warsztatów reklamuje swoje wyroby. Po wizycie w Margarites nasz bagaż wzbogacił się o dobre kilka kilogramów ceramiki. Choć wyroby z tej wioski można kupić praktycznie na całej Krecie to jednak tylko właśnie tu znajdziecie mniej spotykane, choć równie piękne wzory. Mimo popularności Margarites zachowała swój autentyczny grecki klimat, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy.


Więcej informacji na temat tej wioski znajdziecie na poniższej stronie:
http://www.crete.pl/miasta/margarites.html

Gosia i Piotrek,  data_2010-11-06 21:05:04 2010-11-06 21:05:04 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. (...)
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera