Wojna o placek ze Sfakii

data_2024-04-17 20:49:25 2024-04-17 20:49:25

Bywa, że mniej lub bardziej lokalne wojny i wojenki wybuchają z dość błahych powodów. Tym razem przyczyną sporego sporu stał się placek sfakijski, czyli miejscowy przysmak charakterystyczny dla regionu Sfakia na Krecie. Niektóre media nawet piszą o lokalnej wendetcie, choć na razie jeszcze nikt nikogo nie zamordował … .

Sfakian Pie - placek Sfakijski

Na wstępie przybliżając temat osobom, które jeszcze nie miały okazji poznać i posmakować słynnego Σφακιανής πίτας bez wdawania się w szczegóły informujemy, że jest to płaski placek wielkości naleśnika. Jego cecha charakterystyczną jest to, iż jest on zagniatany z serem mizithra i po usmażeniu podawany z miodem. Co zatem sprawiło że ten lokalny prosty przysmak stał się przedmiotem sporu?

Masz babo placek

Otóż Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Kreteńskiej „Asterousia Ori” z siedzibą znajdującą się w Salonikach postanowiło zorganizować 4 lipca 1. Festiwal Ciasta Sfakijskiego. Zajadaniu się plackami miały towarzyszyć degustacje tsikoudia, kreteńska muzyka i tańce. Niestety jednak ten pomysł nie spodobał się rodowitym Sfakijczykom. Idea ta tak bardzo uraziła ich lokalny patriotyzm, że sprawa oparła się o tamtejsze władze. Przedstawiciele samorządu regionu Sfakia napisały i wysłały pismo, w którym protestują przeciwko organizacji tego wydarzenia. Sprzeciw swój argumentują tym, że jest to przysmak kojarzony i promowany tylko w obrębie Sfakii na Krecie. W związku z tym nie chcą aby bliźniaczy festiwal został zorganizowany w Salonikach. Ewentualnie proponują aby organizatorzy wydarzenia zrezygnowali z używania nazwy „placka sfakijskiego” w celu promowania tego wydarzenia. Protest ten poparł nawet Pavlos Polakis, poseł SYRIZA pochodzący z Chanii, który napisał na Facebooku „To, co będzie się działo w Salonikach, zostanie przywłaszczone przez sprytnych ludzi, którzy przywłaszczają sobie rzeczy, które do nich nie należą!!!”.

Dodamy, że region Sfakii faktycznie od 9 lat organizuje w Chora Sfakion swój własny Festiwal Placka Sfakijskiego, który stał się jednym z największych wydarzeń w regionie. Autorzy pisma protestacyjnego zapraszają też organizatorów spornego festiwalu na swój własny festiwal organizowany w kolebce słynnego placka.

Na powuższym filmie możecie zobaczyć jak wygląda "oryginalny" festiwal placka sfakijskiego

Mogłoby się wydawać, że problem ten ma podłoże marketingowe i w prosty sposób wykorzystuje lokalny przysmak do wypromowania wydarzenia. Można by nawet przyznać rację Sfakijczykom, którzy zareagowali dość nerwowo, bo poczuli się urażeni, a nawet okradzeni z prawa wyłączności.

Czas na drugą stronę medalu

Jednak jeden z kreteńskich portali internetowych skontaktował się z Vassilisem Papiomitoglou, czyli prezesem Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Kreteńskiej „Asterousia Ori”. Jak się okazuje pochodzący z Rethymno prezes powiedział, że członkowie tej organizacji doskonale wiedzą że, sporny placek pochodzi ze Sfakii. Co więcej organizując to wydarzenie stowarzyszenie chciało uczcić Sfakię i tym samym przybliżyć mieszkańcom Salonik region Sfakii oraz słynne sporne ciasto.

Jak powiedział Papiomitoglou Stowarzyszenie działa na rzecz szerzenia kreteńskiej kultury w Salonikach już ponad 20 lat. Wszystkie osoby działające w stowarzyszeniu są Kreteńczykami i bardzo kochają Kretę. Dlatego bardzo trudno zaakceptować im fakt, że przedstawiciele regionu Sfakii chcą zabronić organizacji tego wydarzenia. Obydwa miejsca dzieli przecież około 1000 kilometrów, więc planowany festiwal nie jest żadną konkurencją i nie zaszkodzi rodowitym Sfakijczykom. Mało tego ten festiwal będzie okazją do tego aby pojawiły się na nim osoby pochodzące ze Sfakii, które aktualnie mieszkają w okolicach Salonik czy też Macedonii. Na koniec Papiomitoglou powiedział, że pomimo zasmucenia całą tą sytuacją nie zamierzają odpowiadać na wystosowane pismo ani rezygnować z organizacji festiwalu.

A Wy co sądzicie o tym konflikcie? Kto Waszym zdanie ma rację?

Gosia,  data_2024-04-17 20:49:25 2024-04-17 20:49:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-04-17 18:59:11

Τέλειο

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/819447010229565

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera