Pierwsze podsumowania sezonu 2023

data_2023-10-02 20:11:31 2023-10-02 20:11:31

Zbliżający się ku końcowi sezon turystyczny to moment, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze obszerniejsze podsumowania. Na pełne dane dotyczące całego sezonu trzeba będzie oczywiście jeszcze poczekać kilka miesięcy. Jednak już teraz wiadomo, że od stycznia do sierpnia Grecję odwiedziło 25 milionów podróżnych. Warto jednak mieć na uwadze, że oczekuje się iż duży napływ turystów utrzyma się do końca roku. Sumaryczny wynik dla całego sezonu z pewnością będzie jeszcze lepszy.

Pasażerowie na płycie lotniska

Według danych przekazanych przez INSETE, instytucję zbierającą i analizującą dane z rynku turystycznego, liczba przylotów wzrosła o 12,4% w porównaniu do 2022 roku. W samym tylko sierpniu, który jest najdynamiczniejszym miesiącem sezonu, odnotowano wzrost o 5% w porównaniu do analogicznego miesiąca z ubiegłego roku.

Jeśli przyjrzymy się bardziej szczegółowym danym z konkretnych lotnisk to są one imponujące. Lotnisko w Atenach między styczniem a sierpniem obsłużyło 4,8 miliona pasażerów, co przekłada się na wzrost o 32,4%. Zatem w porównaniu do danych ubiegłorocznych do Aten przyleciało 1,2 miliona podróżnych więcej. Lotnisko w Salonikach również odnotowało wzrost na poziomie 21,4% obsługując w tym czasie 1,6 miliona przylotów. Lotniska na Krecie oraz Wyspach Jońskich również przyjęły więcej pasażerów niż w ubiegłym roku. Wzrost ten wynosi o 5,8% w przypadku Krety (3,7 mln pasażerów), a w przypadku Wysp Jońskich (do których należą między innymi Korfu i Zakhyntos) o 7,4% (2,8 mln pasażerów).

Pasażerowie w samolocie

Nie wszystkie regiony Grecji mogą się jednak pochwalić wzrostem popularności. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku o 6,8% przylotów mniej było na Cykladach. Oznacza to, że wyspy te odwiedziło o milion gości mniej niż w roku 2022. Również Peloponez zaliczył spadek zainteresowania. W tym przypadku liczba przylotów była mniejsza o 5,2%, co przekłada się na spadek o 146 tysięcy podróżnych.

Autem do Grecji

Co ciekawe aż o 35,8% w ujęciu rocznym gwałtownie wzrosła liczba podróżnych, którzy przybyli do Grecji drogą lądową. W samym tylko sierpniu wzrost ten osiągnął 22,8%. Wydaje się, że przyczyna nagłej popularności tego środka transportu jest raczej oczywista. Mocny skok cen biletów lotniczych oraz inflacja spowodowały, że w tym roku aż 7,7 milionów turystów wolało do Grecji dojechać na czterech kółkach, niż dolecieć samolotem. Głównym czynnikiem, który odpowiada za duży skok cen biletów lotniczych jest gwałtowny wzrost opłat za paliwo lotnicze, które stanowi od 15 do 35% kosztów operacyjnych linii lotniczych.

Koszty lotów do Grecji wśród najwyższych w Europie

Z danych opracowanych przez Mabrian, firmę analizującą dane turystyczne, wynika, że jeśli chodzi o koszty przelotu to Grecja znalazła się wśród pięciu najdroższych państw w Europie. Najdroższe bilety lotnicze ma Portugalia, za którą plasuje się Hiszpania, Grecja, Turcja oraz Włochy.

Porównując średnie miesięczne ceny biletów lotniczych ze 157 krajów świata w okresie od lipca 2021 r. do czerwca 2023 r. , ceny lotów na całym świecie wzrosły w ciągu ostatnich 24 miesięcy o 31 procent. A Europa Północna oraz Południowa, rejon Morza Śródziemnego oraz Azja to regiony, w których średnie ceny biletów wzrosły najbardziej.

Gosia,  data_2023-10-02 20:11:31 2023-10-02 20:11:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/702690271905240

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera