Początek sezonu z rekordami w Knossos i na lotnisku w Heraklionie

data_2023-05-07 19:59:11 2023-05-07 19:59:11

Coraz więcej wskazuje na to, że tegoroczny sezon turystyczny na Krecie będzie pod wieloma względami rekordowy. Już w tej chwili ilość osób przybywających na wyspę jest zdecydowania większa niż w latach ubiegłych. W samym tylko kwietniu liczba turystów przewijających się przez lotnisko w Heraklionie była większa o 50 tys. osób w stosunku do ubiegłego roku. Wiele wskazuje na to, że trend ten zostanie utrzymany w kolejnych miesiącach.

Lotnisko w Heraklionie

Tak duży przyrost liczby obsługiwanych pasażerów to zasługa nie tylko większej liczby lotów międzynarodowych (wzrost o 11% w stosunku do ubiegłego roku) ale i również wzrostu ruchu lokalnego. W porównaniu do kwietnia 2022 roku liczba lotów krajowych zwiększyła się o blisko 1/4. Oczywiście trudno w tej chwili oszacować, czy jest to sygnał wskazujący na ożywienie wewnętrznej turystyki, czy też tylko wpływ podróży związanych z obchodami świąt wielkanocnych.

Jedno jest pewne turystów przybywających na Kretę z każdym dniem jest coraz więcej. Obecnie w pierwszych dniach maja na lotnisku w Heraklionie lądowało nawet 12-13 tys. pasażerów dziennie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że już w tej chwili są hotele, które mogą cieszyć się obłożeniem łóżek sięgającym nawet 90%.

Knossos - antyczna złota żyła

Pełne ręce roboty mają osoby pracujące przy obsłudze ruchu turystycznego w Knossos. Wykopaliska najsłynniejszego pałacu minojskiego na Krecie już w tej chwili biją wszelkie rekordy popularności. W godzinach szczytowego ruchu sprzedaż biletu obsługiwana jest przez 8 osób. Tylko 2 maja w kasach sprzedanych zostało ponad 4600 biletów, co jak przyznał Nikos Papadakis, dyrektor tej placówki, jest wartością bezprecedensową. Na przestrzeni całego kwietnia sumaryczna liczba odwiedzających podskoczyła do 85 tys. w stosunku do 56 tys. osób w kwietniu 2022 roku.

Jeszcze większe wrażenie robią wartości przychodów ze sprzedaży biletów uzyskane w Knossos. Sumaryczny wynik uzyskany w kwietniu grubo przekroczył milion euro. Dokładnie była to wartość 1 300 000 € podczas, gdy przeciętnie w miesiącu tym wartość przychodów uzyskiwana ze sprzedaży biletów nie przekraczała około 0,5 mln €.

Knossos

Niestety tak duża liczba turystów rodzi coraz większe problemy związane z obsługą. Już w tej chwili w celu rozładowania "korków" teren wykopalisk udostępniany jest turystom od godziny 8 rano do godziny 20. Niestety oznacza to, że personel ma jeszcze więcej pracy niż zazwyczaj. Warto w tym miejscu podkreślić, że w Pałacu w Knossos zatrudnionych jest tylko 22 stałych oraz 16 sezonowych pracowników. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy na terenie wykopalisk będą dyżurować wolontariusze Czerwonego Krzyża, którzy będą zajmować się drobnymi obrażeniami turystów zwiedzających Knossos.

Tłumy w KnossosKnossos w kwietniu 2023. Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr

Kolejną bolączką, nierozwiązaną od lat, która już w tej chwili daje o sobie znać jest niewystarczająca liczba miejsc parkingowych dostępnych w obrębie punktów kasowych. Niestety chociaż do sezonu wakacyjnego pozostało jeszcze dużo czasu to już obecnie w godzinach szczytu zaparkowanie samochodu w tym rejonie bywa bardzo problematyczne. Problem ten od długiego czasu jest sygnalizowany lokalnym władzom, które niestety jak do tej pory nie potrafią znaleźć rozwiązania. Jeśli macie w tym roku w planach odwiedzenie Pałacu w Knossos to zalecamy Wam albo wybranie nieco mniej standardowych godzin zwiedzania lub skorzystanie z komunikacji miejskiej w celu dojazdu do wykopalisk.

Piotrek,  data_2023-05-07 19:59:11 2023-05-07 19:59:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-05-07 18:34:16

Co roku nowe rekordy turystyczne

2023-05-08 10:55:51

CRETE - dla jednych dobrze, dla drugich źle. Z mojego egoistycznego punktu widzenia źle bo nie lubię tłumów, ale z mojego drugiego punktu widzenia, człowieka empatycznego, rozumiem ze nie można odbierać, jednym możliwości podróży a drugim możliwośc pracy. Na szczęście sezon jest długi, a Kreta na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie wg swoich preferencji.

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-05-07 19:14:25

Mariola no właśnie w sumie to już sami nie wiemy czy to dobrze czy źle ;)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/615649660609302

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera