Sępy wypuszczone na wolność

W ostatnich dniach Centrum Ochrony Dzikiej Przyrody Anima we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej Krety oraz Greckim Stowarzyszeniem Alpinistycznym Lassithi, wypuściło na wolność cztery sępy płowe. Wydarzenie to miało miejsce w Selí Ampélou na płaskowyżu Lassithi. Poniżej znajdziecie film zarejestrowany podczas uwalniania tych majestatycznych zwierząt. Każdy kto zapuścił się w górskie rejony Krety z pewnością miał okazję do obserwowania sępów. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,8 metra, więc nawet gdy szybują wysoko na niebie to nie sposób ich nie dostrzec.

Sęp płowy

Sępy płowe są nie tylko jednymi z największych ptaków Europy, ale są też zaliczane największych ptaków drapieżnych na świecie.

Zamieszkują skały w niedostępnych górskich rejonach, a na Krecie, którą zamieszkuje największa kolonia tych ptaków, szczególnie upodobały sobie rejon Selinari w pobliżu płaskowyżu Lassithi.

Te imponujące ptaki drapieżne mimo, że w wielu osobach budzą niechęć, zapewniają ważne usługi środowisku naturalnemu, oczyszczając padlinę i inne odpady organiczne. Można je określić, że są sprzątaczami odpadów natury. Sępy pokonują duże odległości w poszukiwaniu pożywienia i w tym celu potrafią oddalić się od gniazda na znaczne odległości. Badania naukowe wykazały, że na obszarach, na których nie ma sępów, rozkład zwłok padłych zwierząt trwa 3-4 razy dłużej. Prowadzi to do rozprzestrzeniania się chorób zagrażających zarówno zwierzętom dzikim, domowym, a nawet samym ludziom.

W Grecji ranne bądź wyczerpane ptaki zwykle trafiają pod opiekę Centrum Ochrony Dzikiej Przyrody ANIMA, które po wyzdrowieniu są wypuszczane na wolność. ANIMA zajmuje się ratowaniem, opieką i reintegracją dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Stowarzyszenie to leczy rocznie ponad 5000 ptaków, gadów i ssaków, a pod ich opiekę trafia wiele rzadkich i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt.

Biorąc pod uwagę, że w Grecji nie ma organu państwowego zajmującego się tym tematem, ANIMA wraz z innymi organizacjami zajmującymi się opieką nad dzikimi zwierzętami wychodzi naprzeciw potrzebie ochrony i zachowania dzikiej przyrody w kraju.

ANIMA na bieżąco współpracuje z lekarzami weterynarii, przeprowadzając niezbędne badania diagnostyczne i operacje. Zabiegi te wykonywane są we pełni wyposażonym gabinecie lekarskim. Leczeniem zajmuje się doświadczona kadra, która została specjalnie przeszkolona w zakresie postępowania z dzikimi zwierzętami i ich leczenia, a także przy pomocy przeszkolonych wolontariuszy.

Ponowna integracja zwierząt na wolności jest procesem równie wymagającym, jak ich powrót do zdrowia. W końcowej fazie ponownego wprowadzania zwierząt do naturalnego środowiska, ANIMA współpracuje z różnymi organizacjami na terenie całej Grecji. 

Gosia,  data_2022-05-16 19:53:19 2022-05-16 19:53:19
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-05-16 18:12:40

Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-05-16 18:17:26

Blanka Kordylewska Niekoniecznie to były akurat te, które zostały wypuszczone na wolność. Najpewniej były to po prostu zdrowe osobniki żyjące normalnie na wolności. Piękny to widok, prawda?

1
2022-05-16 18:18:53

CRETE - Kreta, fantastyczny!

1
2022-05-16 19:53:45

Bliskie spotkania :)

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-05-16 19:59:17

No naprawdę bliskie!

2022-05-16 20:22:48

Love seeing them in flight, supreem fliers!

1
 gość}
gość Anita
2022-06-09 20:41:51

Sepy

Byłam na Krecie od 13.05.22   gdy jechałam na południową część wyspy, widziałam stado sępów.

Co ciekawe latało przy stadzie baranów bądź owiec. 

W żartobliwy sposób mówiliśmy że zamiast na bydło to czekają na to aż nasz autobus spadnie z tej krętej drogi ( wiemy jakie są drogi na Krecie)

Rozpiętość ich skrzydeł jest naprawdę ogromna i wyglądają majestatycznie, nie widziałam tam jednak szczurów, może to są nasze sępy ? ^^ (joke) 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158537755322551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przestali bawić się w plandemię więc mają wzrosty. Portugalia dołączyła od lipca, stracili 2 miesiące w stosunku do Grecji.
Widać w Grecji tłumy. Po dwóch latach pandemii aż mi przeszkadza że jest tyle osób. Ale z drugiej strony może Grecy zrozumieją, że da się żyć bez rosyjskich turystów. Na forach greckich wylewała się wczesniej fala żółci na zamknięcie przestrzeni dla rosyjskich samolotów. Było to wręcz obrzydliwe i ciężko było czytać pretensje Greków i ataki na Ukraińców. (...)
Gosia | crete.pl : Wszystko co dobre się kiedyś kończy. Kreta od kilku lat przeżywa oblężenie, kiedyś może ten szał minie. A jeśli nie to tak jak piszesz - Grecja ma wiele nieodkrytych miejsc.
Gosia | crete.pl : Można dojechać tylko samochodem. Od Gouverneto do Katholiko to maksymalnie pół godziny wolnego spaceru w jedną stronę.
gość PiotrWie: Też uważam że szkoda ale tego nie odwrócimy. Dlatego postanowiliśmy zmienić kierunki - będziemy jeździć na wyspy jeszcze nie upowszechnione turystycznie choć wiemy że jest to droższe i trudniejsze, ale zdecydowanie ciekawsze. W maju byliśmy na Kimolos ( i przy okazji na Milos) a na wrzesień mamy bilety na Astipaleę. Na szczęście w ostatnich 15 latach zdążyliśmy zwiedzić sporo Krety.
maciej zyluk : Hej, Czy do klasztoru Gouverneto mozna dojechac transportem publicznym czy tylko wynajmujac samochod?  Bylbym zainteresowany dojsciem do klasztoru Catholico. Ile trzeba zaplanowac czasu na taka wyprawe? (Gouverneto - Catholico - Gouverneto?
Bardzo szkoda :/
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera