Pierwsze międzynarodowe loty na Kretę

data_2022-03-27 20:45:21 2022-03-27 20:45:21

Dzisiaj na lotnisku „Ioannis Daskalogiannis” w Chanii wylądowały pierwsze turystyczne loty z Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Węgier i Francji. Można zatem powiedzieć, że nastąpił symboliczny początek sezonu turystycznego na Krecie. Na jutro zaplanowanych jest kolejnych siedem międzynarodowych lotów. W ciągu kolejnego tygodnia będą kontynuowane kolejne przyloty na Kretę z różnych miejsc Europy.

Ryanair w Chanii

Pierwsi turyści i pierwsze upały

Wydaje się też, że pierwsi tegoroczni turyści trafią na początek wysokich temperatur, które w tym tygodniu mogą sięgnąć nawet 30 stopni. Jednocześnie pod koniec tygodnia będą oni mieli okazję doświadczyć też afrykańskiego pyłu. W znacznych ilościach najprawdopodobniej dotrze on nad wyspę w okolicach czwartku-piątku. Wiosną na Krecie jest to dość częste zjawisko. Dla osób, które nie miały dotąd okazji widzieć czegoś podobnego, jest ono jednocześnie fascynujące i niestety dość uciążliwe.

Aktualne protokoły związane z Covid-19

Pierwsze loty na Kretę to dobry moment na aktualizację covidowych zasad, które póki co nadal obowiązują podczas przekraczania greckiej granicy i na miejscu.

Brak obowiązkowego PLF

Od 15 marca 2022 roku zniesiony został obowiązek wypełniania formularza PLF przed podróżą. W poprzednich dwóch latach bez tego formularza nie było możliwe przekroczenie greckiej granicy. Obecnie po zniesieniu obowiązku  wypełniania PLF, formularz ten funkcjonuje wyłącznie opcjonalne. Można go wypełnić w celu umożliwienia wydania certyfikatu UE z aktualnym wynikiem testu.

Podróżni, którzy posiadają Unijny Certyfikat Covid i przybędą do Grecji w terminie od 21 marca do 4 kwietnia 2022 nie są zobowiązani do okazania dodatkowego negatywnego wyniku testu na Covid. Dotyczy to zwłaszcza obywateli państw należących do UE, strefy Schengen oraz 35 państw spoza UE, które przystąpiły do Unijnego Systemu Certyfikatów Covid.

Obywatele USA, Australii i Kanady mogą wjeżdżać do Grecji pod warunkiem okazania certyfikatu szczepienia, certyfikatu ozdrowieńca albo negatywnego wyniku testu PCR bądź antygenowego. Podróżni z pozostałych krajów niezależnie od statusu ich szczepień czy certyfikatu ozdrowieńca wjadą do Grecji wyłącznie pod warunkiem okazania negatywnych wyników testów.

Nadal obowiązują losowe testy

Póki co nadal obowiązuje przepis mówiący o tym, że każdy przybywający do Grecji niezależnie od posiadanego certyfikatu może zostać losowo poddany obowiązkowemu testowi PCR albo antygenowemu. Odmowa wzięcia udziału w badaniu skutkować może odmową prawa wjazdu na terytorium Grecji. W przypadku, gdy w trakcie losowego badania na obecność koronawirusa turysta otrzyma wynik pozytywny, jest on zobowiązany do odbycia pięciodniowej kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze kraju. W przypadku przedłużających się objawów Covid-19 podróżni muszą pozostać w izolacji do momentu całkowitego wyzdrowienia.

Małe luzowanie

Mimo że greckie władze zapowiadają luzowanie obostrzeń związanych z pandemią, to jednak na tę chwilę zniesiony został jedynie obowiązek noszenia masek na zewnątrz, a obłożenie w komunikacji oraz na stadionach może ponownie sięgać 100%.

Z dniem 15 kwietnia Grecja przestanie też nakładać grzywnę na osoby w wieku 60+, które nie zostały zaszczepione. Przepis ten został wprowadzony od początku tego roku i dotyczy tylko greckich obywateli, którzy aktualnie za brak szczepienia płacą 100 € miesięcznie. Po wprowadzeniu tego zapisu liczba zaszczepionych seniorów powiększyła się o kolejne 250 000 osób i aktualnie w tej grupie wiekowej 90% populacji otrzymało szczepionkę na Covid-19.

Maska na greckiej drodze

Gdzie nie wpuszczą bez certyfikatu

W Grecji w tym momencie nadal istnieje obowiązek okazywania przepustek covidowych przed wejściem do nocnych klubów, zamkniętych części restauracji, a także teatrów, kin, muzeów, wystaw, konferencji i obiektów sportowych. Osoby niezaszczepione albo z nie ukończonym cyklem szczepienia nie mają wstępu do tych obiektów.

Wraz z początkiem sezonu turystycznego będziemy uważniej śledzić zmiany wprowadzane w przepisach związanych z pandemią. Przez ostatnich kilka miesięcy nie informowaliśmy Was o tym, ponieważ zmiany dotyczyły w zasadzie greckich obywateli. Poza tym w okresie zimowym turyści na wyspie są praktycznie nieobecni.

Gosia,  data_2022-03-27 20:45:21 2022-03-27 20:45:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158464717607551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera