Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Kilka dni temu przypominaliśmy o 80. rocznicy Bitwy o Kretę, która była początkiem niemieckiej okupacji wyspy. Po kilku dniach zaciętych walk, 26-28 maja 1941 roku wojska niemieckie pokonały obrońców Chanii i Soudy i zajęły oba te miasta. W początkowych walkach Kreteńczyków wspierali alianci, którzy po przegranej bitwie pokonali góry przedostali się w okolice miejscowości Chora Sfakion na południowym wybrzeżu Krety. To właśnie stąd w dniach 28 maja-1 czerwca żołnierze zostali ewakuowani drogą morską do Egiptu. W taki sposób opuściło wyspę ponad 11 tysięcy aliantów. Najdłużej opór Niemcom stawiały Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety również zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.
Chora Sfakion: miejsce upamiętniające ewakuację aliantów
Dlatego w czwartek 29 maja 1941 roku, gdy Niemcy weszli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Miasto to poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi, a Kreteńczycy zostali sami.
Niemcy wkraczający do Heraklionu. Zdjęcie pochodzi z serwisu www.candiadoc.gr
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157986667147551