Nowe zasady wjazdu do Grecji, także dla ozdrowieńców

data_2021-05-24 19:34:18 2021-05-24 19:34:18

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego przestawił nowe nieco zmienione dyrektywy lotnicze dotyczące wymogów wjazdowych na teren Grecji. Najważniejsza zmiana dotyczy covidowych ozdrowieńców, którzy będą mogli wjechać do Grecji bez wykonywania kosztownego testu PCR.

Nowe zasady wjazdu do Grecji

Obowiązkowy PLF

Na początek jednak przypominamy o tym co nie zmieniło się od ubiegłego roku i nadal jest warunkiem niezbędnym podczas podróży. Jest to formularz lokalizacji pasażera (PLF), który należy wypełnić do 24 godzin przed podróżą. Formularz, który znajdziecie na stronie travel.gov.gr, muszą wypełnić wszyscy podróżni niezależnie od narodowości. Po jego wypełnieniu, otrzymacie kod QR, który jest sprawdzany przede wszystkim przed wejściem na pokład samolotu. Jego brak oznacza, że nie zostaniecie dopuszczeni do lotu. Niestety wciąż zdarzają się właśnie takie przypadki wśród podróżnych, dlatego przypominamy o tym obowiązku. Linie lotnicze są obciążane karami finansowymi, jeśli przywiozą takiego pasażera, więc nie spodziewajcie się tu taryfy ulgowej.

Szczepienia, testy albo ozdrowieńcy

Jeśli chodzi o pozostałe zasady przekraczania granicy to podróżni mogą wjechać do Grecji gdy spełniają jeden z poniższych punktów:

 1. Jeśli zostali w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19. Przy czym wymagane jest aby upłynęło 14 dni kalendarzowych od daty szczepienia, licząc od dnia następującego po podaniu ostatniej dawki. Jak zapewnia Ambasada Grecji w Polsce polskie świadectwa szczepień wydane przez CEZ (Centrum e-zdrowia) w języku angielskim i polskim w obecnym kształcie są w pełni akceptowane w Grecji. Taka informacja została rozesłana do wszystkich punktów wjazdowych do Grecji. Grecka strona rządowa travel.gov.gr podaje także, że zaświadczenia o szczepieniu muszą zawierać informacje takie jak liczba dawek oraz daty ich przyjęcia, a także pełne imię i nazwisko osoby zgodne z nazwiskiem w paszporcie albo innym uznanym dokumencie podróży. To ważna informacja ponieważ docierały do nas sygnały, że polski certyfikat nie był honorowany ze względu na brak informacji o rodzaju przyjętej szczepionki.

 2.  Jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonany najwyżej 72 godziny przed przybyciem do Grecji. Aby taki test był honorowany musi być wykonany w certyfikowanym laboratorium i sporządzony w języku angielskim. Test ten jest obowiązkowy dla wszystkich turystów (którzy nie spełniają innych warunków), w tym dzieci powyżej 5 roku życia. Jeśli zatem podróżujecie z dzieckiem, które nie otrzymało szczepionki to należy wykonać mu test PCR.

 3. To co zmieniono w najnowszej dyrektywie to umożliwienie wjazdu osobom, które wyzdrowiały z COVID-a co najmniej 2 miesiące przed przyjazdem, ale nie później niż 9 miesięcy przed przekroczeniem granicy.
  Aby to udowodnić należy przestawić wynik dodatniego testu PCR, który potwierdzi przechorowanie covida. Dokument ten także musi być wystawiony (lub przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego) na język angielski. W przypadku gdy nie posiadacie już takiego archiwalnego wyniku to zalecane jest skontaktowanie się z laboratorium, w którym wykonywaliście test i poproszenie o wystawienie zaświadczenia (konieczna będzie data).
  Jak podaje Grecka Ambasada w Polsce honorowany jest także test na przeciwciała wystawiony przez certyfikowane laboratorium. Jednak chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na to, że w tej kwestii w obecnej chwili panuje pewien informacyjny bałagan. Infolinia travel.gov.gr podaje bowiem informację, że w przypadku ozdrowieńców wymagane są obydwa dokumenty jednocześnie. Jeśli będą znane jakieś jednoznaczne informacje w tej kwestii na pewno je zamieścimy. Do tej pory w przypadku wątpliwości najlepiej będzie kontaktować się (w j. angielskim) z infolinią travel.gov.gr tel.: 00302155605151

Testy przesiewowe

Niezależnie jednak od posiadanego zaświadczenia każdy podróżujący może zostać wskazany do wykonania dodatkowego obowiązkowego testu przesiewowego już po przekroczeniu granicy. W przypadku odmowy wykonania takiego testu greckie władze mogą odmówić wjazdu na swój teren.

Gosia,  data_2021-05-24 19:34:18 2021-05-24 19:34:18
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-05-24 17:53:58

A z Polski wypuszczą na takich zasadach? Bo 2 tygodnie temu nie wypuszczali ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-05-24 17:54:50

Filip Dutka To są oficjalne informacje dostępne także na stronach rządowych.

2021-05-24 18:00:57

CRETE - Kreta ok, z przepisami różnych krajów jest taki chaos, że kupowanie biletów na przyszły tydzień lub dwa to jakaś loteria. Jedni sprawdzają inni nie sprawdzają, niby Grecja wymagała dokumentów po angielsku, a we Wrocławiu tylko Ryanair był zainteresowany czymkolwiek. Pisze właśnie z lotniska w Chanii i przy wylocie nic nikogo nie obchodzi. No, poza maseczką przy kontroli bagażu :) takie informacje z pierwszej ręki

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-05-24 18:06:57

Filip Dutka Niestety jest chaos bo przepisy się zmieniają i czasem trudno jest o prawidłową interpretację :( Nic nowego.

2021-05-24 19:58:12

W piatek lece do Chanii Rayanerem z Wrocławia. Mam dodatni wynik Covid z 4.04. I bylam przekonana, ze zaliczam sie do ozdrowiencow. Okazuje się, że na stronie gov wynik ma byc od 2 do 9 mies wstecz, co jest jakims absurdem, wiec braknie mi pare dni. Nie chcialabym ponosic kosztow testu PCR, ale tez nie moge ryzykowac. Czy rzeczywiscie az tak dokladnie sprawdzane sa daty? Ktos sie spotkal z taka sytuacja?

 gość}
gość PiotrWie
2021-05-24 22:09:55

Zainstalujcie sobie aplikację Visit Greece, w razie jakichś problemów czy błędu wygeneruje sobie PLF w ciągu kilku minut

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-05-25 10:31:06

Tu coś jednak mowa o antygenach...

https://news.gtp.gr/2021/05/22/how-fly-domestic-greek-islands-what-you-need-know/

Osoby w Grecji (rezydenci i zagraniczni goście) będą mogły podróżować na greckie wyspy samolotem tylko wtedy, gdy posiadają jeden z poniższych:

- zaświadczenie o szczepieniu stwierdzające, że od pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 minęło 14 dni.
Grecy  mogą wydawać swoje certyfikaty szczepień  tutaj .
Cudzoziemcy zobowiązani są do posiadania zaświadczenia o szczepieniach w jednym z następujących języków: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub rosyjskim. Świadectwo szczepień musi zostać wydane przez władze publiczne i zawierać imię i nazwisko podróżujących, rodzaj podanej szczepionki oraz liczbę dawek.

- negatywny wynik testu PCR wykonany mniej niż trzy dni (72 godziny) przed planowaną datą podróży. Cudzoziemcy muszą mieć negatywny test z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. (Reguła obowiązuje dla dzieci powyżej 5 roku życia).
Negatywne wyniki testu PCR mogą być w formie drukowanej lub elektronicznej.

- negatywny szybki test antygenowy wykonany 24 godziny przed podróżą. Cudzoziemcy muszą mieć negatywny test z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. (Reguła obowiązuje dla dzieci powyżej 5 roku życia).
Negatywne wyniki szybkich testów mogą być w formie drukowanej lub elektronicznej.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-05-25 11:02:08

odp. Tu coś jednak mowa o antygenach...

To co wkleiłeś nie dotyczy przekraczania greckiej granicy.

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-05-25 11:41:48

odp. Tu coś jednak mowa o antygenach...

Sorry za rozpęd ale gdyby tak od czerwca... :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157978795522551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera