Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Więcej warzyw i owoców na greckim talerzu

Aczkolwiek ciężko znaleźć pozytywne aspekty ograniczeń wprowadzanych w czasie pandemii, to jednak jak pokazują ostatnie statystyki jest jedna dziedzina życia, która w Grecji zmieniła się zdecydowanie na plus. Jak pokazują ostatnie dane w okresie pandemii nastąpił znaczny wzrost popytu na świeże owoce, warzywa, który w sklepach osiągnął nawet wartości wyższe o 35-40% niż przed pandemią. 

Typowy kreteński warzywniakTypowy warzywniak na Krecie.

Znacznie lepiej sprzedają się też inne zdrowsze produkty spożywcze, a także te produkowane w sposób ekologiczny. Zwiększył się także popyt na mięso produkowane w sposób ekologiczny o 8%, co jest dużym odsetkiem w tym sektorze. Jednocześnie przedstawiciele rynku wyrażają przekonanie, że trend ten utrwali się w świadomości Greków, a zainteresowanie zdrowym odżywianiem będzie się utrzymywać po okresie pandemii, osiągając dalsze trendy wzrostowe. Zwiększone zapotrzebowanie na te produkty przełożyło się także na wzrost miejsc pracy w tym sektorze o około 10%.

Część osób zapewne ma ochotę powiedzieć, że te informacje to bzdura bo Grecy mają najzdrowszą kuchnię i jedzą dużo warzyw i owoców. Otóż takie przekonania na temat greckiej diety nie miały ostatnio wiele wspólnego z rzeczywistością, zwłaszcza w przypadku mieszkańców większych miast.

Już w 2019 roku pisaliśmy, że przez ostatnie lata wielu mieszkańców Grecji zmieniło swoje zwyczaje i zachowania żywieniowe. Badania statystyczne ELSTAT-u nie pozostawiały wówczas złudzeń. Wynikało z nich bowiem, że Grecy jedzą mniej warzyw i owoców nie tylko w porównaniu do innych krajów śródziemnomorskich, ale nawet mniej niż wynosiła wówczas średnia europejska. A oprócz zmian nawyków żywieniowych ostatnie dekady przyniosły także zmianę sposobu życia i znacznego zmniejszenia aktywności co bezpośrednio przyczyniło się do pogorszenia zdrowia Greków oraz rozwoju otyłości dziecięcej i jej skutków ubocznych.

Wygląda więc na to, że w tym kontekście częstsze zakupy w lokalnych warzywniakach i jedzenie warzyw oraz owoców może wyjść mieszkańcom Grecji tylko na dobre. Odstawienie przetworzonej żywności i przerzucenie się na bardziej naturalną dietę sprzyja budowaniu silniejszej odporności i zdrowszemu trybowi życia.

Gosia,  data_2021-03-03 18:52:12 2021-03-03 18:52:12
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157787056777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera