Apel archeologów o otwarcie muzeów oraz wykopalisk

data_2021-01-28 20:05:21 2021-01-28 20:05:21

Stowarzyszenie Greckich Archeologów apeluje do tamtejszego rządu o odmrożenie dostępu do stanowisk archeologicznych oraz do muzeów, które są zamknięte od czterech miesięcy. Zgodnie z zapowiedzią tej organizacji wszystkie tego typu obiekty byłyby oczywiście otworzone w zgodzie z wszelkimi protokołami sanitarnymi ograniczającymi ryzyko zakażenia się. Stowarzyszenie Greckich Archeologów apeluje również, aby w początkowym etapie wstęp do muzealnych placówek oraz na teren wykopalisk był bezpłatny.

Knossos
Wykopaliska archeologiczne w Knossos

W swoim oświadczeniu stowarzyszenie pisze, że "cyfrowe działania podejmowane w przestrzeni online rozwijane w ramach prawie wszystkich serwisów kulturalnych nie wystarczają, aby zaspokoić potrzebę doświadczenia bezpośredniego kontaktu z kulturą". Opisywane przez archeologów spostrzeżenie, stało się wedle nich jeszcze bardziej widoczne w czasie pierwszego okresu kwarantanny, a tym samym konieczności stałego przebywania w ograniczonej domowej przestrzeni.

Stowarzyszenie Greckich Archeologów trafnie zauważa, że stanowiska archeologiczne, które w zdecydowanej większości stanowią otwarte przestrzenie są miejscami całkowicie bezpiecznymi. Według nich decyzja podtrzymująca dalsze zamknięcie tego typu obiektów jest "niezrozumiała" szczególnie w sytuacji, gdy w ostatnim czasie częściowo została odmrożona działalność szkół. Ich zdaniem otworzenie muzeów oraz wykopalisk archeologicznych pozwoliłoby uczniom na ponowny bezpośredni kontakt z historią, a także kulturą co jest jednym z ważniejszych aspektów procesu edukacyjnego.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Oczywiście decyzja o tym czy zostaną otworzone muzea oraz wykopaliska archeologiczne leży już w gestii greckiego rządu. Niestety jednak ten może wziąć pod uwagę to, że w ostatnim czasie sytuacja epidemiologiczna w Grecji uległa ponownemu pogorszeniu. W przypadku części regionów odnotowywany jest wyraźny wzrost zachorowań, a w lokalnej prasie znów pojawiają się doniesienia o tym, że ponownie rozważane jest wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych obostrzeń (np. zakazu opuszczania domu po godzinie 18).

Gosia i Piotrek,  data_2021-01-28 20:05:21 2021-01-28 20:05:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157713095777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera