Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Apel archeologów o otwarcie muzeów oraz wykopalisk

Stowarzyszenie Greckich Archeologów apeluje do tamtejszego rządu o odmrożenie dostępu do stanowisk archeologicznych oraz do muzeów, które są zamknięte od czterech miesięcy. Zgodnie z zapowiedzią tej organizacji wszystkie tego typu obiekty byłyby oczywiście otworzone w zgodzie z wszelkimi protokołami sanitarnymi ograniczającymi ryzyko zakażenia się. Stowarzyszenie Greckich Archeologów apeluje również, aby w początkowym etapie wstęp do muzealnych placówek oraz na teren wykopalisk był bezpłatny.

Knossos
Wykopaliska archeologiczne w Knossos

W swoim oświadczeniu stowarzyszenie pisze, że "cyfrowe działania podejmowane w przestrzeni online rozwijane w ramach prawie wszystkich serwisów kulturalnych nie wystarczają, aby zaspokoić potrzebę doświadczenia bezpośredniego kontaktu z kulturą". Opisywane przez archeologów spostrzeżenie, stało się wedle nich jeszcze bardziej widoczne w czasie pierwszego okresu kwarantanny, a tym samym konieczności stałego przebywania w ograniczonej domowej przestrzeni.

Stowarzyszenie Greckich Archeologów trafnie zauważa, że stanowiska archeologiczne, które w zdecydowanej większości stanowią otwarte przestrzenie są miejscami całkowicie bezpiecznymi. Według nich decyzja podtrzymująca dalsze zamknięcie tego typu obiektów jest "niezrozumiała" szczególnie w sytuacji, gdy w ostatnim czasie częściowo została odmrożona działalność szkół. Ich zdaniem otworzenie muzeów oraz wykopalisk archeologicznych pozwoliłoby uczniom na ponowny bezpośredni kontakt z historią, a także kulturą co jest jednym z ważniejszych aspektów procesu edukacyjnego.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Oczywiście decyzja o tym czy zostaną otworzone muzea oraz wykopaliska archeologiczne leży już w gestii greckiego rządu. Niestety jednak ten może wziąć pod uwagę to, że w ostatnim czasie sytuacja epidemiologiczna w Grecji uległa ponownemu pogorszeniu. W przypadku części regionów odnotowywany jest wyraźny wzrost zachorowań, a w lokalnej prasie znów pojawiają się doniesienia o tym, że ponownie rozważane jest wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych obostrzeń (np. zakazu opuszczania domu po godzinie 18).

Gosia i Piotrek,  data_2021-01-28 20:05:21 2021-01-28 20:05:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157713095777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera