Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Wodociągi i elektryczność na wyspie Spinalonga

Chociaż od zamknięcia kolonii trędowatych na Spinalodze minęło już dobrych kilkadziesiąt lat, to do pewnego stopnia miejsce to wciąż pozostaje odcięte od cywilizacji. Mimo relatywnie bliskiego położenia od Krety ta niewielka skalista wysepka wciąż nie została podłączona do sieci tak podstawowych mediów jak elektryczność czy też woda. Na szczęście wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie sytuacja ta ulegnie zmianie. W ostatnich dniach greckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło uruchomienie programu Philodimos II, którego celem jest elektryfikacja oraz zaopatrzenie wyspy Spinalonga w bieżącą wodę.

Spinalonga

Informacja ta bardzo ucieszyła lokalne władze, które od dłuższego czasu sygnalizowały konieczność wykonania tych prac. Stale rosnące zainteresowanie wyspą oraz jej historią powoduje, że w każdym kolejnym normalnym sezonie turystycznym Spinalonga jest odwiedzana przez coraz większą liczbę gości. Zapewnienie odpowiedniego poziomu obsługi wręcz wymaga dostępu do tak podstawowych mediów jak woda oraz prąd. Koszt realizacji całego projektu wyceniany jest na 2,5 mln € co z perspektywy budżetu gminy jest z pewnością kwotą niebagatelną.

Odnowione budynki na Spinalonga

Nie bez znaczenia jest również to, że w najbliższym czasie Spinalonga zostanie najprawdopodobniej w końcu wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. To prestiżowe wyróżnienie z pewnością przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania tą unikalną wyspą.

Warto także wspomnieć, że brak dostępu do stałego źródła prądu był w niedawnej przeszłości przyczyną kłopotów. W sierpniu 2018 roku okradzione zostały budynki biurowe należące do urzędu zajmującego się obsługą ruchu turystycznego na wyspie. Dobrze zorganizowani rabusie ukradli około 19 tys. € wykorzystując fakt, że po godzinach funkcjonowania miejsce to pozostawało bez nadzoru, a dodatkowo po północy wyspa pogrążała się w całkowitych ciemnościach.

Piotrek,  data_2021-01-09 18:22:17 2021-01-09 18:22:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Wojciech Wolicki
Wojciech Wolicki
2021-01-09 19:22:11

《Piękne》miejsce
Upamiętniające ludzi tam żyjących.
Czas zatrzymał się tam w miejscu.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157663834622551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gisele Sisco Criscuolo: Ma Grand-mère le faisait et je fait comme elle
gość Arturrro: Aspri Limni, piękne miejsce, polecam każdemu.
Halina Grala: 
gość Arturrro: Pamietam jak śmiałem się z tych co mówili o czipach no i czytam na kilku portalach że USA testują właśnie czipa który będzie wykrywał covida
Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera