3 listopada 1898 - zakończenie tureckiej okupacji Krety

3 listopada to symboliczna data dla Krety. Dzisiaj bowiem mijają 122 lata odkąd w 1898 roku ostatni turecki żołnierz opuścił wyspę co oznaczało wyzwolenie Krety po 253 latach panowania imperium osmańskiego.

Armia turecka opuszcza Kretę w 1898 rokuWojska tureckie opuszczają Kretę. Port Souda obok Chania, 1898 rok.
Zdjęcie pochodzi z zasobów strony britishinterventionincrete.wordpress.com

Turecka okupacja Krety rozpoczęła się w sierpniu 1645 roku. Wojska tureckie w zasadzie bez problemu przejęły kontrolę nad prawie całą wyspą.  Jako pierwsza poddała się Chania, następnie zajęto Rethymno. Jednak na ostateczne całkowite zwycięstwo nowym okupantom wyspy przyszło poczekać aż 22 lata. Tyle bowiem trwało oblężenie Heraklionu, który poddał się dopiero po ponad dwóch dekadach walk. Przez ten czas Turcy nie byli w stanie przełamać oporu obrońców miasta.

Nowe porządki i kreteńskie powstania

Po zdobyciu Krety nowi okupanci przystąpili do nakładania na mieszkańców wyspy wysokich podatków i przymusowej islamizacji. Działania te oraz samowola panująca wśród nowych rządzących doprowadziły w końcu do gwałtownego sprzeciwu Kreteńczyków. Jego wyrazem były kreteńskie powstania przeciwko Turkom. W 1770 roku po jednym z nich ogłoszono nawet niepodległość, jednak już w następnym roku wojska osmańskie ponownie przejęły kontrolę nad wyspą. Kolejny bunt miał miejsce w 1821 roku, podobnie jak poprzedni został jednak stłumiony. Następny zryw nastąpił w 1866 roku i krwawo naznaczył wyspę. To właśnie wtedy w listopadzie 1866 roku w trakcie oblężenia klasztoru Moni Arkadiou przez armię turecką doszło do dramatycznego wysadzenia w powietrze klasztornej prochowni, w której zginęło 700 kreteńskich kobiet i dzieci. Do dziś jest to jedno z najważniejszych zdarzeń w nowożytnej historii Krety. Odbiło się ono szerokim echem w Europie i miało duże znaczenie dla uzyskania niepodległości przez Kretę.

Konsekwencje rzezi chrześcijan

Ostatecznie dopiero masakra ludności chrześcijańskiej, jakiej dokonali Turcy w Heraklionie w 1898 roku, doprowadziła do przyspieszenia zakończenia okupacji tureckiej Krety. Po stronie kreteńskich dążeń do wolności opowiedziały się rządy narodów europejskich, które wsparły wyspę w negocjacjach z Turkami. W konsekwencji tych wydarzeń 3 listopada 1989 roku armia sułtana odpłynęła z wyspy. Formalnie Kreta stała się autonomiczną republiką pod protektoratem Imperium Osmańskiego. Stworzono namiastkę parlamentu z deputowanymi chrześcijańskimi i muzułmańskimi, a funkcję Wysokiego Komisarza Krety powierzono greckiemu księciu Jerzemu I.

Długa droga do zjednoczenia

Kilkanaście kolejnych lat pokazało, że droga do prawdziwego zjednoczenia z Grecją była wciąż odległą perspektywą. W 1908 roku kreteńscy deputowani, korzystając z zamieszania panującego w Turcji, ogłosili jednostronne zawarcie unii z Grecją. Dotychczasowa flaga autonomii kreteńskiej została zastąpiona przez grecką, a nadrzędnym dokumentem regulującym wszelkie prawa została uznana grecka konstytucja. Cała arena międzynarodowa,  w tym również i Grecja będąca stroną tego aktu, nie uznała jednak jego prawomocności. Greckie państwo uznało związek z Kretą dopiero w 1912 roku. Biało-niebieska flaga Grecji zaczęła powiewać nad twierdzą Firkas w Chanii od 1 grudnia 1913 roku kiedy nastąpiła oficjalna ceremonia zawarcia unii Krety z Grecją.

Gosia,  data_2020-11-03 20:20:11 2020-11-03 20:20:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Irena Zygmunt Pampuch
Irena Zygmunt Pampuch
2020-11-03 19:35:24

1
 Robert Mch
Robert Mch
2020-11-03 20:17:51

Po latach regularnego jeżdżenia na Kretę, dopiero teraz udało mi się dotrzeć do klasztoru Arkadi. Niesamowite miejsce, każdy komu choć trochę bliska jest Kreta, powinien zobaczyć to miejsce, gdzie działy się te wydarzenia. Oby już nigdy na Krecie, ani żadnej innej greckiej wyspie, nie zawisła flaga z półksiężycem.

5
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-11-04 09:47:46

Tak, to bardzo dobre podsumowanie. Aby już nigdy Turcy nie postawili swojej nogi na greckiej ziemi. Choć wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują jak bardzo mają na to ochotę.

1
 Malgorzata Straszydlo
Malgorzata Straszydlo
2020-11-03 22:18:43

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157527941297551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera