Tegoroczne zimowe oblicza Krety

Jednym z bardziej popularnych tematów, jakie pojawiają się w ostatnim czasie w lokalnych mediach, jest informacja o intensywnych opadach śniegu, jakie odnotowane zostały w górzystej części zachodniej Krety. Wedle doniesień opublikowanych na portalach informacyjnych pokrywa śnieżna znajdująca się teraz w Górach Białych ma miejscami nawet kilka metrów wysokości. Sytuacja taka ma między innymi miejsce na płaskowyżu Omalos oraz w rejonie wejścia do wąwozu Samaria. Trzeba przyznać, że zdjęcia ilustrujące te artykuły, wyglądają wręcz niesamowicie.

Zimowe oblicza Kretyźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

O tym jak gruba jest ta śnieżna pokrywa można przekonać się spoglądając na poniższą grafikę przygotowaną przez portal flashnews.gr. Zestawiono na nich dwa zdjęcia pokazujące to samo miejsce. Jest to strażnica, w której sprzedawane są bilety wejścia do wąwozu Samaria. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie tego miejsca przy umiarkowanej pokrywie śnieżnej. Z lewej strony natomiast jest fotografia strażnicy wykonana w ostatnich dniach. Jak widać budynek oraz początek szlaku jest skryty całkowicie pod śniegiem.

Omalos - porównanieźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

Oczywiście ten spektakularny malowniczy krajobraz jest równoznaczny z ogromem pracy, jakie mają tamtejsze lokalne służby utrzymujące przejezdność dróg. Ilość śniegu zalegających na drogach jest tak duża, że do akcji musiał wkroczyć ciężki sprzęt gąsiennicowy.

Omalos - zimowe drogiźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

Mniej czy więcej śniegu?

Warto mieć jednak świadomość, że te niesamowicie malownicze krajobrazy nie dotyczą rejonu całej Grecji. Tamtejsze służby meteorologiczne oszacowały na podstawie bardzo dokładnych zdjęć satelitarnych, że tegoroczna pokrywa śnieżna jest mniejsza o około 40% w stosunku do średniej odnotowywanej na przestrzeni ostatnich 15 lat. Pokrywa śnieżna ogranicza się głównie do wysokich łańcuchów górskich środkowej, a także północnej Grecji oraz niektórych rejonów Krety.

Opady śniegu - pokrywa - meteo.gr

Na powyższym wykresie opublikowanym na portalu www.neakriti.gr jest doskonale widoczne to, że obecna pokrywa śnieżna (czerwona linia) zajmuje powierzchnię o około 40% mniejszą w stosunku do średniej z lat 2004-2019 (czarna linia). Synoptycy meteo.gr podkreślają również to, że ta zdecydowanie mniejsza ilość śniegu odnotowywana jest pomimo tego, że przez Grecje przeszły dwa burzliwe fronty atmosferyczne Zenobia oraz Hefajstos.

Płaskowyż Lassithi po wodą

Z dużo gorszymi konsekwencjami przechodzącego frontu burzowego Hefajstos muszą borykać się mieszkańcy płaskowyżu Lassithi, którego znaczna część została zalana. Portal www.neakriti.gr  opublikował informacje, że w niektórych miejscach głębokość wody przekracza nawet 4m. Yiannis Stefanakis – burmistrz płaskowyżu Lassithi poinformował, że część rolników stoi w obliczu katastrofy, gdyż najprawdopodobniej całkowitemu zniszczeniu ulegną ich uprawy.

Woda zalała także część położonych niżej domów oraz budynków gospodarczych. Podtopiona została także szkoła podstawowa oraz przedszkole znajdujące się w miejscowości Agios Georgios.

Tamy pełne wody

Z powodu obfitych opadów deszczu odnotowywanych w ostatnim czasie na Krecie, część retencyjnych zbiorników wypełniła się wodą. Osiągnięte zostały prawie maksymalne stany, w związku z czym w zaporach tych prowadzony jest kontrolowany zrzut wody. Działanie to ma pozwolić na zachowanie ewentualnych rezerw pojemności zbiorników, które mogą być wykorzystane w sytuacjach kryzysowych (np. silnych opadów deszczu grożących powstaniem powodzi). Kontrolowany zrzut ma miejsce między innymi w przypadku tamy Aposelemi (widocznej na poniższym filmie), gdzie każdego dnia do morza wypuszczanych jest około 70 tys. metrów sześciennych wody. W celu ograniczenia ilości zrzucanej wody podjęta została decyzja, aby część nadwyżki przekierować w postaci dostaw do sieci wodociągowej do takich miast jak Heraklion, Hersonissos, czy też Agios Nikolaos. Rozwiązanie to zostanie utrzymane najprawdopodobniej aż do Wielkanocy.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-12 18:29:38 2020-01-12 18:29:38
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Ewa Szumowska
Ewa Szumowska
2020-01-12 18:10:28

A u mnie grama śniegu jeszcze nie było

 gość}
gość PiotrWie
2020-01-12 21:07:01

No to wygląda że w czasie wyjazdu w drugim i trzecim tygodniu maja plany chodzenia w Górach Białych trzeba będzie sobie darować - chyba że przyjdzie znaczne ocieplenie i duże deszcze w górach w marcu, ale to raczej mało prawdopodobne. Myśleliśmy o przejściu ze schroniska Volikas przez Leivadę, Katsivelli i Kallerghi na Omalos a następnie przez Gigilos do Sougii by zamknąć oba przebiegi E4 przez Góry Białe, ale prawdopodobnie będą tan jeszcze warunki zimowe. Trudno, pozostał nam jeszcze zaległy Mount Kedaros na którym nie powinno już być śniegu a potem obejście doliny Amari i przejście brzegiem morza z Aghia Gallini do Plakias od plaży do plaży tez ciekawy program. Wszystko okaże się na Wielkanoc - wtedy jedziemy po raz pierwszy w tym roku na Kretę i ocenimy wielkość pokrywy śnieżnej na miejscu.

 Dorota Sikorska
Dorota Sikorska
2020-01-12 21:33:01

Od przyszłego roku spędzam zimę na Krecie

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156759266987551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera