Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Hefajstos uderza w Kretę

Silny front burzowy, który przez synoptyków nazwany został imieniem greckiego boga Hefajstosa, przyniósł ze sobą mocne załamanie pogody. W wielu rejonach Krety mieszkańcy borykają się z intensywnymi opadami deszczu, a w przypadku wyższych partii gór również i śniegu. Jak donoszą lokalne media na płaskowyżu Omalos grubość pokrywy śnieżnej sięga nawet do pół metra. Ze względu na duże opady deszczu podtopiona została część płaskowyżu Lassithi. Regionalne władze przekazały informację, że obszar ten został wyłączony z ruchu samochodowego.

Sztorm w Chanii
Sztormowa pogoda w Chanii
źródło zdjęcia: www.flashnews.gr (Angela Margarie)

Warto zauważyć, że przy okazji przechodzącego frontu na Krecie odnotowany został drastyczny spadek temperatur. W ostatnich godzinach słupek rtęci w termometrach zatrzymał się w rejonie strefy przybrzeżnej na wskazaniu około 7-8°C. Znacznie chłodniej jest w rejonach górskich. Temperatury raportowane w tych obszarach Krety sięgają od 0 do 2°C.

Synoptycy spodziewają się, że dziś wieczorem temperatury mogą jeszcze nieznacznie opaść. W konsekwencji spowoduje to wystąpienie opadów śniegu również w niższych partiach gór. W rejonie zachodniej części wyspy opady śniegu mogą występować już na wysokości 800m. Natomiast we wschodniej Krecie śnieg może prószyć na obszarach znajdujących się powyżej 1000 m. n. p. m.

Śnieg na płaskowyżu OmalosŚnieg na płaskowyżu Omalos

Wszystko to sprawi, że warunki panujące na górskich drogach mogą być bardzo trudne. Lokalne władze apelują, aby osoby które muszą w tym okresie poruszać się swoimi samochodami koniecznie powinny wyposażyć je w łańcuchy zakładane na koła.

O zachowanie ostrożności proszeni są także kierowcy poruszający się BOAK (Nową Drogą Narodową). Ulewne deszcze mogą powodować znaczne ograniczenie widoczności. Duża ilość wody może także powodować zmniejszenie przyczepności. Możliwe jest także występowanie lokalnych osuwisk, a silny wiatr może powodować łamanie drzew oraz gałęzi, które mogą spadać na drogę.

Niestety tym bardzo niekorzystnym warunkom pogodowym towarzyszy również silny porywisty wiatr, którego gwałtowne podmuchy mogą osiągać nawet ponad 100km/h. Właśnie z tego względu na okres kolejnych 24 godzin wstrzymany został ruch morski. Wszystkie promy wykonujące planowe połączenia zostały zatrzymane w porcie. Według synoptyków niewielkiej poprawy pogody można spodziewać się już dziś wieczorem. Na razie jednak stan morza dla rejonu Krety oceniany jest na 8-9 stopni w skali Beauforta. Warunki panujące lokalnie mogą być jeszcze gorsze i wedle synoptyków mogą być oceniane nawet na 10 stopni w skali Beauforta.

[movieSrd=DYogX0pOFGk]

Silny wiatr był też przyczyną wysokich fal jakie można było oglądać w Porcie Weneckim w Chania. Wlewająca się na nabrzeże woda sięgała nie tylko tawern mieszczących się wokół portu ale dochodziła także do murów otaczających twierdzę Firkas.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-07 19:37:54 2020-01-07 19:37:54
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Irena Zygmunt Pampuch
Irena Zygmunt Pampuch
2020-01-07 19:04:30

 Janette McGugan
Janette McGugan
2020-01-07 19:23:07

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2020-01-07 19:41:46

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2020-01-08 06:42:38

To dobrze. Woda potrzebna.

1
 Anna Pawlak
Anna Pawlak
2020-01-08 19:48:47

Zofia Sokołowska potrzebana ale nie fajnie jak ludzi zalewa

 Michał Jeleń
Michał Jeleń
2020-01-09 14:17:23

wygląda to groźnie - co będzie jak poziom morza będzie jeszcze wyższy,

 Michał Jeleń
Michał Jeleń
2020-01-09 14:18:09

przy okazji - jak idzie remont hali targowej?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156746990872551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Oczywiście że da się przejść w 1 dzień ale po co??? Warto się pokąpać na Domacie i Sedonii, obejrzeć widoki idąc siga-siga. Ale co kto lubi. Cieszę się że poprawili oznaczenia - przy pierwszej próbie naszego przejścia były tylko tyczki co spory kawałek, przy drugiej też pojawiły się w niewielkich ilościach znaki E4. Za trzecim razem były już żółto - czarne oznakowania - był znaczny postęp. (...)
gość Mateus: Hmm ja mam odmienne zdanie, zaznaczę, że nie jestem bardzo doświadczonym górskim turystą, ale amatorsko uprawiający sporty wytrzymałościowe. Trasę Agia Roumelii - Sougia pokonaliśmy 2 razy, w 2014 i 2020, trasa bardzo dobrze oznaczona, problem w sumie mieliśmy tylko przy plaży Domata, za bardzo zakombinowaliśmy i poszliśmy górą zamiast plażą.Trasa pokonana 2 razy z całym bagażem na 2 tyg z namiotem itp. (...)
gość PiotrWie: Jak powiększysz do pełnego ekranu na You Tube to wszystkie są podpisane. Ta akurat to Konnos Beach - pierwsza plaża na zachód od Matali. cały film idzie po kolei od plaży Kokkinos Pirgos na wschód aż do plaży Sidonia - pominięte są tylko te które wymieniłem w pierwszym poście i kilka malutkich plaż dostępnych tylko łodzią.
Gosia | crete.pl : Kommos. Po drugiej stronie widocznej skały jest Matala.
gość joy: Podpowiedzcie proszę jaka to palża na filmie w 1min i 26 s.?
gość PiotrWie: Przejście z Tris Ekklisies do Kalamaki jest spokojne - nie ma tam jakiś dużych trudności, wystarczy zabrać ze sobą matę i najmniejszy możliwy śpiwór ( my używamy 600 gramowych, naprawdę małych po kompresji) i można iść - przez dwa tygodnie siga-siga. (...)
Piotrek | www.crete.pl : Cześć Piotrze, wiedzieliśmy, że kto jak kto, ale Ty na pewno dodasz jakiś komentarz do tego filmu :). My zgodnie razem uznaliśmy z Gosią, że to jest rejon do którego musimy jeszcze wrócić. Między innymi właśnie dla tego spokoju i tych ciekawych miejsc :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera