Hefajstos uderza w Kretę

data_2020-01-07 19:37:54 2020-01-07 19:37:54

Silny front burzowy, który przez synoptyków nazwany został imieniem greckiego boga Hefajstosa, przyniósł ze sobą mocne załamanie pogody. W wielu rejonach Krety mieszkańcy borykają się z intensywnymi opadami deszczu, a w przypadku wyższych partii gór również i śniegu. Jak donoszą lokalne media na płaskowyżu Omalos grubość pokrywy śnieżnej sięga nawet do pół metra. Ze względu na duże opady deszczu podtopiona została część płaskowyżu Lassithi. Regionalne władze przekazały informację, że obszar ten został wyłączony z ruchu samochodowego.

Sztorm w Chanii
Sztormowa pogoda w Chanii
źródło zdjęcia: www.flashnews.gr (Angela Margarie)

Warto zauważyć, że przy okazji przechodzącego frontu na Krecie odnotowany został drastyczny spadek temperatur. W ostatnich godzinach słupek rtęci w termometrach zatrzymał się w rejonie strefy przybrzeżnej na wskazaniu około 7-8°C. Znacznie chłodniej jest w rejonach górskich. Temperatury raportowane w tych obszarach Krety sięgają od 0 do 2°C.

Synoptycy spodziewają się, że dziś wieczorem temperatury mogą jeszcze nieznacznie opaść. W konsekwencji spowoduje to wystąpienie opadów śniegu również w niższych partiach gór. W rejonie zachodniej części wyspy opady śniegu mogą występować już na wysokości 800m. Natomiast we wschodniej Krecie śnieg może prószyć na obszarach znajdujących się powyżej 1000 m. n. p. m.

Śnieg na płaskowyżu OmalosŚnieg na płaskowyżu Omalos

Wszystko to sprawi, że warunki panujące na górskich drogach mogą być bardzo trudne. Lokalne władze apelują, aby osoby które muszą w tym okresie poruszać się swoimi samochodami koniecznie powinny wyposażyć je w łańcuchy zakładane na koła.

O zachowanie ostrożności proszeni są także kierowcy poruszający się BOAK (Nową Drogą Narodową). Ulewne deszcze mogą powodować znaczne ograniczenie widoczności. Duża ilość wody może także powodować zmniejszenie przyczepności. Możliwe jest także występowanie lokalnych osuwisk, a silny wiatr może powodować łamanie drzew oraz gałęzi, które mogą spadać na drogę.

Niestety tym bardzo niekorzystnym warunkom pogodowym towarzyszy również silny porywisty wiatr, którego gwałtowne podmuchy mogą osiągać nawet ponad 100km/h. Właśnie z tego względu na okres kolejnych 24 godzin wstrzymany został ruch morski. Wszystkie promy wykonujące planowe połączenia zostały zatrzymane w porcie. Według synoptyków niewielkiej poprawy pogody można spodziewać się już dziś wieczorem. Na razie jednak stan morza dla rejonu Krety oceniany jest na 8-9 stopni w skali Beauforta. Warunki panujące lokalnie mogą być jeszcze gorsze i wedle synoptyków mogą być oceniane nawet na 10 stopni w skali Beauforta.

[movieSrd=DYogX0pOFGk]

Silny wiatr był też przyczyną wysokich fal jakie można było oglądać w Porcie Weneckim w Chania. Wlewająca się na nabrzeże woda sięgała nie tylko tawern mieszczących się wokół portu ale dochodziła także do murów otaczających twierdzę Firkas.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-07 19:37:54 2020-01-07 19:37:54
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Irena Zygmunt Pampuch
Irena Zygmunt Pampuch
2020-01-07 19:04:30

 Janette McGugan
Janette McGugan
2020-01-07 19:23:07

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2020-01-07 19:41:46

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2020-01-08 06:42:38

To dobrze. Woda potrzebna.

1
 Anna Pawlak
Anna Pawlak
2020-01-08 19:48:47

Zofia Sokołowska potrzebana ale nie fajnie jak ludzi zalewa

 Michał Jeleń
Michał Jeleń
2020-01-09 14:17:23

wygląda to groźnie - co będzie jak poziom morza będzie jeszcze wyższy,

 Michał Jeleń
Michał Jeleń
2020-01-09 14:18:09

przy okazji - jak idzie remont hali targowej?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156746990872551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera