Lodowate święto Epiphany 2020

data_2020-01-06 19:01:57 2020-01-06 19:01:57

Dziś w Grecji obchodzone jest święto Epiphany, czyli Objawienia Pańskiego, które obecnie oficjalnie kończy obchody świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji w wielu miejscach na Krecie organizowane były odświętne uroczystości. Ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe panujące obecnie w Grecji, tradycyjna walka o krzyż wrzucony do wody nie przyciągnęła zbyt dużej ilości śmiałków. W Ierapetrze tylko dwóch lokalnych mieszkańców pokusiło się o to aby wskoczyć do lodowatej wody. Niewielu więcej chętnych znalazło się w Chanii. Do lodowatej wody w niewielkiej zatoce tamtejszego Portu Weneckiego, skoczyło zaledwie pięciu mężczyzn. Poniżej możecie natomiast zobaczyć krótki film, jaki został zarejestrowany w czasie obchodów święta Epiphany w Zaros.

W Platanias oraz w kilku innych miejscowościach zrezygnowano z organizacji tej widowiskowej rywalizacji, a samo uświęcenie wody zostało ograniczone do symbolicznego zanurzenia krzyża w wodzie. Początkowo obchody Epiphany zostały również odwołane w Heraklionie. Ostatecznie jednak biskup Knossos odprawił ceremonię poświęcenia wody, gdyż znalazła się całkiem liczna 12-osobowa grupa śmiałków (wśród nich jedna kobieta), którzy postanowili walczyć o wrzucony do wody krzyż oraz szczególne błogosławieństwo. Jako pierwszy do krucyfiksu dopłynął Alexander Kolovos.


Alexander Kolovos, który wyłowił krzyż w Heraklionie
źródło zdjęcia: https://www.neakriti.gr/

Więcej na temat święta Epiphany przeczytacie poniżej:
Święto to zostało ono ustanowione na pamiątkę chrztu Jezusa nad rzeką Jordan, dlatego w odniesieniu do tego święta używa się także nazwy Chrzest Pański. O tym, że w greckim kościele prawosławnym jest ono obchodzone w dość szczególny sposób, będziecie mogli się przekonać czytając poniższy artykuł. Oczywiście forma obrzędów i zwyczaje towarzyszące głównym uroczystościom religijnym mogą być nieco odmienne w zależności od rejonu Grecji.
Świąteczna atmosfera panuje już dzień wcześniej, 5 stycznia. Tego dnia wierni idą do kościoła, na stołach pojawiają się postne dania, a domy (i nie tylko) odwiedza ksiądz, który je święci.

6 stycznia wierni gromadzą się w kościołach na Boskich Liturgiach, czyli odpowiedniku mszy świętej według Liturgii św. Bazylego Wielkiego. Później razem z kapłanami w uroczystej procesji udają się w kierunku morza lub innego dostępnego zbiornika wodnego. W małych wioskach oddalonych od morza i innych otwartych akwenów wodnych, w świątyniach stawia się po prostu naczynia z wodą. Kulminacyjnym momentem uroczystości tego święta jest poświęcenie wody. Kapłan po odczytaniu modlitwy z księgi liturgicznej, trzykrotnie zanurza w wodzie drewniany krzyż.

Święto Epifania

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.candiadoc.gr, gdzie można obejrzeć także inne fotografie
wykonane w Heraklionie podczas dzisiejszego święta.

Zeszłoroczne uroczystości święta Epifania w Chanii na Krecie

W Grecji, jeśli uroczystości odbywają się nad otwartym zbiornikiem wody (morze, rzeka, jezioro), ceremonia jest bardziej widowiskowa. Kapłan trzykrotnie (choć jak zauważyliśmy nie zawsze) wrzuca krzyż do wody. Jest on przywiązany do szarfy, więc po pierwszym i drugim wrzuceniu jest on wyciągany przez kapłana. Dopiero za trzecim razem, na znak rytualnego oczyszczenia duszy, do wody wskakują chętni mężczyźni, którzy chcą wyłowić krucyfiks. Choć początek stycznia nie nastraja nikogo do kąpieli w morzu to jednak tego dnia zawsze znajdzie się grono śmiałków, którzy z chęcią wskoczą do wody. Ten, który pierwszy wyłowi krzyż będzie się mógł cieszyć szczęściem i błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok. Pozostali pływacy na ogół po kolei całują wyłowiony krucyfiks. Uroczystości kończą się wypuszczeniem znad poświęconej wody białych gołębi. W zależności od rejonu Grecji główne ceremonie są wzbogacane przez dodatkowe lokalne obrzędy np. wrzucanie do wody pomarańczy, mycie w poświęconej wodzie ikon, narzędzi rolniczych. 

Tego dnia post już nie obowiązuje, więc na stołach pojawiają się potrawy mięsne.
Na Krecie starym, raczej już zapomnianym, kulinarnym zwyczajem było przygotowanie dania zwanego fotokoliva (Φωτοκόλυβα). Potrawa ta była przygotowana w przeddzień święta Epifania. To rodzaj zupy z różnych roślin strączkowych. Zjadano ją na drugi dzień karmiąc nią także zwierzęta. Miało to zapewnić dobre zdrowie i majątek w domach. Do ugotowania Φωτοκόλυβα wykorzystywana była ciecierzyca, pszenica, soczewica, fasola fava i zwykła fasola. Podano ją z cytryną i kreteńską oliwą, przyozdabiano świeżą cebulą i koprem.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-06 19:01:57 2020-01-06 19:01:57
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Gumienna- Zalewska
Joanna Gumienna- Zalewska
2020-01-06 18:29:21

Tak z ciekawości zapytam, ile stopni ma teraz woda w morzu? :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-01-06 20:21:54

Tego nie wiemy, ale temperatura powietrza miała około 6-7 stopni, wiał silny wiatr i miejscami padał deszcz.

 Sławomir Bojan
Sławomir Bojan
2020-01-06 22:12:59

Wczoraj w Bałtyku, słoneczko i duże fale. Woda 3 stopnie.

1
 gość}
gość PiotrWie
2020-01-07 19:35:49

Wg WeatherOnline  18- 19 stopni, a więc zdecydowanie więcej od powietrza

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156744667782551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Rok temu byłam w czerwcu, południu wyspy wypalone, silny gorący wiatr powodujący burze piaskową. Podziwiam ludzi tam mieszkających, duży szacunek. Ja bym nie dała rady tam żyć
gość Alicja rainka : A jaki to Grek użyje masła, oliwa i jeszcze raz oliwa.Zadnego masła. 1199
Będzie się jarać to na bank
Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera