2017 złotym rokiem turystyki na Krecie

data_2018-01-10 20:03:21 2018-01-10 20:03:21

Od kilku lat wydłużenie sezonu turystycznego na Krecie stało się jednym z najważniejszym wyzwań dla wszystkich firm powiązanych z tym sektorem. Przez dłuższy czas na drodze do realizacji tych planów stawał kryzys gospodarczy i wizerunkowy Grecji. W okresie tym niemalże regułą stały się niepokojące doniesienia pojawiające się w mediach każdorazowo tuż przed rozpoczęciem wysokiego sezonu. Swoiste apogeum nastąpiło w 2015 roku, gdy Grecja stojąca w obliczu niepewności pozostania w strefie euro, wprowadziła limity gotówki wypłacanej w bankomatach. W najpoczytniejszych i najpopularniejszych mediach pojawiały się relacje dziennikarzy, których ponosiła zbytnia fantazja a kasandryczne wręcz wizje zaowocowały finalnie lawiną odwoływanych rezerwacji.

Turyści w Heraklionie

Na szczęście ostatnie sezony były pod tym względem już dużo spokojniejsze. Dane statystyczne wyraźnie wskazują, że cel Kreteńczyków w końcu zaczął się realizować. Przy tej okazji warto przyjrzeć się zatem podsumowaniu najważniejszych wydarzeń z niedawno zakończonego sezonu.

Marzec - pierwsze loty czarterowe i  nagroda Travelers′ Choice Awards 2017

W 2017 roku ruch turystyczny na Krecie rozpoczął się wraz z końcem marca i trwał aż do połowy listopada. W stosunku do ubiegłych lat jest to pierwszy aż tak długi sezon.Trzeba też podkreślić, że także w marcu w popularnym turystycznym serwisie TripAdvistor Kreta jako jedyna grecka wyspa znalazła się w rankingu 25 najlepszych celów wyjazdów na świecie. Zajęcie wysokiego szóstego miejsca było wyraźną oznaką tego, że zainteresowanie tym regionem świata jest wśród turystów bardzo wysokie. Warto odnotować także, że w zestawieniu tym Kreta okazała się bardziej popularna niż Barcelona, Marrakesz, Bora Bora, czy Cuzco w Peru.

Pierwsze samoloty czarterowe wylądowały 28 marca na lotnisku w Heraklionie, otwierając tym samym sezon turystyczny. Pierwsze “jaskółki” tej wiosny przyleciały z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji oraz Szwajcarii.

Kwiecień - święta Wielkanocne na Krecie

Bardzo pomyślnym okresem okazały się także Święta Wielkanocne, podczas których obłożenie niektórych hoteli w najpopularniejszych miejscach sięgało 100%.

W pierwszej połowie kwietnia do Heraklionu przyleciało aż 59 000 zagranicznych turystów. Dla porównania rok wcześniej liczba ta była prawie o połowę mniejsza i wynosiła 30 000 osób.

W tym czasie znaczący wzrost w tym terminie odnotowano także w lotach regionalnych. Każdego dnia z innych rejonów Grecji przylatywało na Kretę od 35 do 65 samolotów, a każdy z nich miał minimum 80% zajętości.
W okresie okołoświątecznym do Chanii przyleciało 9000 pasażerów. Dwa razy dziennie przypływały także statki wycieczkowe z około 4500 osobami na pokładzie. Port lotniczy im. Ioannisa Daskalogiannisa obsługiwał średnio 15 zaplanowanych lotów krajowych i międzynarodowych.

Turyści Rethymno

Trzecie co do wielkości miasto - Rethymnon - mogło się pochwalić w hotelach obłożeniem przekraczającym 60%, a liczba dotychczasowych dokonanych rezerwacji na sezon wakacyjny była lepsza niż rok wcześniej. Łączne przedpłaty wpłacone do tego momentu wzrosły z 15% do 70%. Rezerwacje płynęły szerokim strumieniem zarówno z krajów, z których tradycyjnie przyjeżdżają turyści na Kretę ale także z nowych.

Lipiec - miesiąc słabości

18 lipca media obiegły zdjęcia z obleganego przez turystów Knossos. Ci którzy chcieli zwiedzić ten najsłynniejszy pałac minojski byli zmuszeni bardzo długo czekać w kolejkach do kasy, a część osób zrezygnowała ze zwiedzania. Dodatkowo trzeba zauważyć, że turyści czekali w kolejce na drodze, na której bez przerwy przejeżdżały autokary, ciężarówki, samochody. Nietrudno zatem było o nieszczęśliwy wypadek.

Przyczyny tego zamieszania upatrywano przede wszystkim w niewystarczającej liczbie kas oraz zbyt małej ilości pracowników tego stanowiska archeologicznego. Dodatkowo sytuacja ta obnażyła brak niezbędnej infrastruktury wymaganej do zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym.

Innym zdarzeniem, które pokazało problemy greckiej branży turystycznej był 24-godzinny strajk pracowników hotelowych. Jego powodem były kiepskie warunki zatrudnienia pracowników zatrudnionych w hotelach.

Sierpień - rekordowe Knossos

Kiedy w 2016 roku w Grecji wprowadzano podwyżki cen biletów wstępu do muzeów oraz na stanowiska archeologiczne wszyscy związani z branżą obawiali się, że wyższe ceny zniechęcą turystów. Jednak jak pokazują dotychczasowe dane, Knossos do którego obecnie wejście kosztuje 15 €, nie musi się jednak obawiać spadku zainteresowania. W 2017 roku łączna liczba sprzedanych biletów utrzymała się na podobnym poziomie co rok wcześniej i od stycznia do sierpnia na teren muzeum weszło 434 440 osób.

Turyści - Knossos

Warto też zwrócić uwagę, że ubiegłoroczny sierpień był rekordowy jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Na teren Knossos weszło aż o 6,2% osób więcej niż w sierpniu 2016 roku. Oznacza to w tym miesiącu pałac Minosa obejrzało ponad 122 tysiące osób.

Około 23% wzrost odnotowano także w kwietniu co jest oczywiście konsekwencją szybkiego rozpoczęcia sezonu w ubiegłym roku. Tego miesiąca sprzedano ponad 35 tys. biletów wstępu podczas gdy w analogicznym okresie w zeszłym roku było to blisko 27 tys.

Wrzesień

O tym że branża turystyczna staje się coraz ważniejsza dla Krety niech świadczy to, że we wrześniu ogłoszono decyzję o założeniu Wyższej Szkoły Turystyki w Rethymno. Szkoła, której ma  patronować Uniwersytet Kreteński, powstała w odpowiedzi na długotrwałe żądania lokalnej społeczności. W końcu dostrzeżony został brak takiej jednostki edukacyjnej, która zajmuje się na miejscu kształceniem kadr. Do tej pory managerowie wyższego szczebla musieli zdobywać doświadczenie zawodowe poza Kretą. Decyzja o powstaniu tej szkoły jest postrzegana jako kluczowa dla przyszłości kreteńskiej turystyki.

Październik

Ostatnie miesiące sezonu pozwoliły na dokonanie finansowych podsumowań. Według danych udostępnionych przez Bank of Greece, aż 89% przychodów w sektorze turystyki za pierwszą połowę 2017 roku  podzieliło między siebie pięć regionów Grecji, w tym Kreta.

W okresie od stycznia do czerwca były one większe o 6,2% niż w analogicznym okresie 2016 roku i wyniosły ponad 4 mld €. Z tej kwoty Krecie przypadło 906 mln €. Danych za drugą połowę roku jeszcze nie opublikowano.
Warto jeszcze zauważyć że pod koniec września i w październiku odnotowano na Krecie niemal 100% obłożenie w większości hoteli i pensjonatów.

Sezon turystyczny zakończono w połowie listopada razem z zakończeniem czarterowych połączeń lotniczych. Tak długiego sezonu turystycznego jak ostatni na Krecie dotąd nie było. Tamtejsze Stowarzyszenie Hotelarzy zapowiada jednak że w 2018 roku planowane jest wydłużenie sezonu o przynajmniej jeszcze jeden tydzień.

Turyści na plaży Damnoni

Jaki będzie 2018?

Udany poprzedni rok nie pozwala jednak spokojnie patrzeć w przyszłość pracownikom branży turystycznej. Mimo że bitwa o klientów jest już rozpoczęta, a hotelarze oraz agenci turystyczni starają się sprzedawać jak najwięcej rezerwacji to trzeba pamiętać, że ten sektor jest bardzo niestabilny i podatny na wszelkiego rodzaju wahania. Niewątpliwie w ostatnim czasie Kreta bardzo skorzystała na osłabieniu pozycji na rynku turystycznym takich potentatów branży jak Turcja czy też Egipt. Nie ma jednak wątpliwości, że kraje te będą starały się odbudować swoją poprzednio wysoką pozycję i w kolejnych latach ponownie zawalczą o turystów oferując korzystne ceny.

Niewykluczone że w nadchodzącym sezonie decydujący okaże się nowy podatek, który z początkiem nowego roku wszedł w życie w Grecji. Podatek rezydencyjny już od momentu zapowiedzi budzi obawy i sprzeciw przede wszystkim wśród branży hotelowej. Podwyższa on bowiem koszty wakacyjnego wypoczynku wszystkich turystów przybywających do Grecji, zmniejszając jednocześnie konkurencyjność oferty tamtejszych przedsiębiorców.

Gosia,  data_2018-01-10 20:03:21 2018-01-10 20:03:21
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Paweł Zieliński
Paweł Zieliński
2018-01-10 19:22:07

Heh, nie dziwi wcale

2
 Beata Hendzel
Beata Hendzel
2018-01-10 19:27:26

Kreta jest piękna i ma fajny klimat

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-10 19:38:36

I co najważniejsze każdy może znaleźć coś dla siebie. Góry i morze to idealne połączenie :)

4
 Dariusz Misiałkiewicz
Dariusz Misiałkiewicz
2018-01-11 07:50:34

Kreta jest cool, ale lotnisko w Heraklionie, to staszny syf.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-11 08:13:29

Na szczęście nikt nie spędza wakacji na lotnisku ;-)

 Malgorzata Stepinska
Malgorzata Stepinska
2018-01-10 19:55:37

Chcę tam znów być.Cudowne miejsce na odpoczynek.

1
 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2018-01-10 20:30:09

Byłem na Krecie wschodniej teraz chce na zachodnia

2
 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2018-01-11 09:18:38

Zachodnia piekniejsza. Bylam 6x.

 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2018-01-11 10:20:34

Każdy co był tak mówi że zachodnia ładniejsza

 Basia Skye
Basia Skye
2018-01-12 12:27:20

Nie każdy.wschodnia jest bardziej dzika trochę pustynna, mniej zaludniona, no i turystów o wiele mniej niż na zachodzie.większy spokój mniej turystycznego młyna. A ktora ładniejsza wschodnia czy zachodnia? nie wiem, kazda inna obie piękne. Wschodnia prawdziwsza, mniej skomercjalizowana, taki cudny koniec świata.

1
 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2018-01-12 12:30:18

Ja byłem w miejscowości Malia (wschodnia) to nie taka spokojna dużo imprez i młodych Anglików baluja do rana

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-12 12:33:05

Malia, Stalida, Sissi to miejsca imprezowe, cieszące się raczej złą sławą. Ale jest mnóstwo innych miejsc na wschodzie wyspy gdzie jest spokój.

 Basia Skye
Basia Skye
2018-01-12 12:34:28

Daniel Stachowiak wschodnia tzn na wschód od Sitii

 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2018-01-12 12:57:56

Fajna sprawa jechać autem trzymać się blisko morza w kierunku plazy Vai i zwiedzić po drodze wszystkie miasteczka widoki nie do opisania

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2018-01-12 14:14:26

Itanos ladniejsze od Vai.

 Mariola Malkiewicz
Mariola Malkiewicz
2018-01-10 21:38:34

Jak znaleźć bilety na Kretę. Czym polecieć aby ominąć biuro podróży. Macie doświadczenia. Tam gdzie zaglądam są mega drogie

 Jarosław Błachnio
Jarosław Błachnio
2018-01-11 02:58:14

Skyscanner

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-11 07:26:56

My szukamy bezpośrednio na stronach przewoźników latających na Kretę, np. Ryanair. Niektóre biura podróży mają też w ofercie sprzedaż biletów. Czasem się to opłaca, czasem nie.

 Mariola Malkiewicz
Mariola Malkiewicz
2018-01-11 08:24:42

Dzieki za info. Te, które były kilka dni temu to się nie opłacało. Będę szukać i sprawdzać. Poprzednim razem byliśmy z biurem podróży. Teraz mamy plan szukania czegoś bez biura. A może hotel też jakiś polecicie? Okolice okolice chan. kreta wsch

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-11 09:34:48

Poszukaj może hoteli choćby przez booking.com. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania co do hoteli, więc najlepiej wybierać samemu :)

 Ewa Skandali
Ewa Skandali
2018-01-10 22:13:08

O, Heraklion :)

 Irena Zygmunt Pampuch
Irena Zygmunt Pampuch
2018-01-11 04:32:52

 Alicja Anna
Alicja Anna
2018-01-11 07:31:57

Pięknie tam. Mogłabym tam mieszkać cały rok.

1
 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2018-01-11 09:16:41

Ja tez.

1
 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2018-01-11 09:17:40

Zauwazylam ze biura turystyczne maja oferte do konca października.

 Krzysztof Klamann
Krzysztof Klamann
2018-01-11 09:51:48

Szkoda, że wszędzie tyle ludzi, ale jak ma to poprawić życie w regionie to cóż. Trzeba zacisnąć zęby i podziwiać miedzy głowami ludzi to co tam jest. W maju się znowu zobaczymy.

 Basia Skye
Basia Skye
2018-01-12 12:29:57

jedź na wschód, tam niema tylu ludzi, nawet w sezonie:)

 Krzysztof Klamann
Krzysztof Klamann
2018-01-12 15:25:22

Byłem, zjechałem samochodem chyba już wszystko. Ciągle jeszcze coś odkrywam. Południe wyspy to na kolejny sezon :)

 Vangelis Skandalis
Vangelis Skandalis
2018-01-11 12:27:17

Tak zachodnia Kreta jest ladniejsza

 Nowak Kayarzuna
Nowak Kayarzuna
2018-01-11 21:04:19

W tym roku powtorzymy

1
 Beata Hendzel
Beata Hendzel
2018-01-13 08:39:09

na lotnisku w Chania nie zauważyłam żeby było żle obsługa miła i życzliwa lepiej sie tam czułam niż w Poznaniu

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155096358827551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera