Greckie Boże Narodzenie

data_2017-12-24 12:01:39 2017-12-24 12:01:39

Święta w Grecji oficjalnie rozpoczynają się w dniu 22 grudnia. W tym czasie szkoły są zamknięte przez blisko 15 dni. Oczywiście podobnie jak u nas elementy świątecznego wystroju (takie jak ozdoby na domach, zmieniony wystrój sklepowych witryn) zaczynają pojawiać się już znacznie wcześniej. Tradycje świąteczne są w dalszym ciągu mocno kultywowane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenie. Chodzenie do kościoła i świąteczne dekorowanie statków i choinek są elementami wspólnymi dla wszystkich rejonów Grecji. Jednak niektóre tradycje i obrzędy bywają specyficzne dla określonych regionów.

Greckie ozdoby

Czy Grecy ubierają choinki?

Zanim do Grecji przywędrował zwyczaj dekorowania drzewka, symbolem świąt był καραβάκι (karavaki), czyli drewniana łódka przyozdobiona światełkami. Szczególnie na wyspach była ona oczywistym symbolem zależności Grecji od morza. Choinka zaczęła się pojawiać tu stosunkowo niedawno. Co ciekawe zwyczaj dekorowania karavaki nadal jest obecny. Na miejskich placach jak i w prywatnych domach obecnie możecie zobaczyć zarówno okazałą choinkę, jak i udekorowaną pięknie łódź. Świąteczny wystrój jest utrzymywany aż do 7 stycznia, czyli dnia świętego Jana (Agios Ioannis).

Kto przynosi Grekom prezenty?

Tradycja obdarowywania prezentami jest także kultywowana, jednakże rola ta nie przypada tu św. Mikołajowi jak u nas. W Grecji robi to Agios Vassilis, który prezenty pozostawia w ostatni dzień roku, czyli w Sylwestra. Za życia Agios Vassilis (św. Bazyli) był życzliwym i pracowitym biskupem  w Cezarei pomagającym ludziom biednym, chorym i starym.

Kulinarne święto

Dania świąteczne to podobnie jak u nas spora część tradycji Bożego Narodzenia. Wedle Greków słodycze są silnie powiązane ze szczęściem i gościnnością. Właśnie z taką myślą przygotowywane są przez nich świąteczne słodkości. Pierwsze przygotowania rozpoczynają się na początku drugiej połowy grudnia. Z okazji świąt najczęściej piecze się aromatyczne ciasteczka melomakarona i kourabiedes.

Melomakarona

Święta te Grecy chętnie spędzają poza domem, w tawernach i restauracjach, co jest okazją do niekończących się spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Świąteczne potrawy zaś pomagają jak najdłużej cieszyć się tą chwilą. Grecki świąteczny stół powinien uosabiać dostatek. Znajdziecie na nim orzechy, migdały, zasuszone owoce, granaty oraz wiele innych darów matki-ziemi. Kulinarnym symbolem świąt jest placek zwany christopsomo, czyli „chleb Chrystusowy”.

Charakterystyczne dla świąt potrawy to indyk faszerowany np. kasztanami, orzeszkami pinii, mięsem i rodzynkami. Często pojawia się wieprzowina w różnej postaci i zupa bożonarodzeniowa. Innym popularnym prostszym daniem jest potrawka z jagnięciny. Oczywiście spotkania rodzinne odbywają się przy akompaniamencie zawsze pełnych karafek z winem, raki i ouzo.

Gosia i Piotrek,  data_2017-12-24 12:01:39 2017-12-24 12:01:39
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Kasia Chrobry
2017-12-24 12:29:31

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155056950392551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 W końcu popadała
 A chociaż popadało więcej deszczu
gość PiotrWie  No to widać cały czas chodzą niezbyt odpowiedzialnie ( choć u nas też się to często zdarza, pewnie bardziej jest to związane z wiekiem niż z narodowością. Kreteńczy są bardzo sympatyczni i uczynni, ale często widywałem grupki z niewielkimi zapasami wody za to z raki. (...)
Gosia | crete.pl  To byli Kreteńczycy. Pewnie gdyby to byli turyści to w mediach zostałoby to wyraźnie zaznaczone ;)
gość PiotrWie  Wiecie może czy to byli miejscowi czy ktoś z zagranicy? Bo lokalsi chodzą często dość nieodpowiedzialnie, na wprost zamiast po szlakach. Ale nigdy nie widziałem jak chodzą w okresie zimowym - może trochę bardziej odpowiedzialnie niż jesienią i wiosną.
 Nie wierzę, zwyczajnie nie wierzę.
 rozum nie dogonił mózgu...ech
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera