Rocznica rozpoczęcia prac wykopaliskowych w Knossos

data_2016-03-17 19:45:59 2016-03-17 19:45:59

Wczoraj minęła 116. rocznica rozpoczęcia oficjalnych prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie pałacu w Knossos. Oczywiście o tym, że miejsce to kryje w sobie skarby wiedziano już dużo wcześniej. Jednak dopiero nabycie praw do tego terenu przez sir Arthura Evansa zapoczątkowało bardziej uporządkowane i jednostajne prace archeologiczne, które trwały przez kolejne 31 lat. Chociaż dziś wiele z prac wykonanych przez tego brytyjskiego archeologa uznawanych jest przez obecnych naukowców za bardzo prymitywne i brutalne, to jednak bez cienia najmniejszej wątpliwości trzeba przyznać, że to właśnie sir Arthur Evans miał największy wpływ na obecny charakter oraz wygląd tych wykopalisk.

Knossos - sala tronowa

Z okazji tej rocznicy na greckim portalu CandiaNews opublikowanych zostało kilka zdjęć, z których część została wykonana jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego etapu prac wykopaliskowych, czyli przed  16 marca 1900 roku. Na fotografiach uzyskanych z archiwum francuskiego Uniwersytetu Wiedeńskiego można zobaczyć jak wyglądał teren obecnego Knossos, gdy wokół znajdowały się jedynie pola uprawne okolicznych rolników.

Zdjęcia te zostały wykonane przez znanego wówczas fotografa Rahmi Bediz Bahaettina, który odwiedził to miejsce również w 1901 roku. Wykonał wtedy serię niezwykle ciekawych fotografii, na których uwieczniony został początek prac prowadzonych przez Evansa. Przeglądając je warto szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcie przedstawiające wczesny etap wykopalisk prowadzonych w obrębie tak zwanej sali tronowej. Łatwo zauważyć jak wiele ze współczesnej rekonstrukcji to jedynie przypuszczenia oraz wynik domysłów sir Arthura Evansa oraz jego współpracowników.

Piotrek,  data_2016-03-17 19:45:59 2016-03-17 19:45:59
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość maniek: Właśnie dziś rano wróciłem... Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się że 2 godziny na odprawę w normalnym trybie może nie wystarczyć. Totalny chaos i jeden wielki tłum  zamiast jakiś uporządkowanych kolejek. Dziunie siedzące za szybami niezainteresowane niczym poza sobą i plotkowaniem między saobą.  4 bramki na 2 wyloty do Poznania ok. (...)
gość dodekanezowiec: Na Majorce czesto za dziecko 8-10 letnie mniej więcej liczą prawie jak za dorosłego. Po drugie, Turcja Egejska prawie tak droga jak Kreta. 
gość PiotrWie : No przecież wszystkim wzrastają dochody więc mają z czego.
gość Grecja: Masakra, wszystko coraz droższe, ceny samochodów do wynajęcia na greckich wyspach też sporo podrożały, paliwo również drogie. To teraz jeszcze podatki w górę,  nic tylko płakać i płacić. 
Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera