Przewodnik Discovery Channel wydany przez Wydawnictwo RM w 2007 roku to 120-stronicowe tłumaczenie angielskiego opracowania zbiorowego. Głównym autorem tekstów jest Brigitte Seckendorff-Kourgierakis, która pracując nad tym przewodnikiem przemierzyła Kretę wzdłuż i wszerz. Z tego powodu książka ta jest szczególną pozycją na naszym rynku, ponieważ opiera się na doświadczeniach autorki i jej przyjaciół. Jest to ogromna zaleta tej publikacji, wyróżniająca ją wśród innych przewodników, które są kolejnymi przedrukami anonimowych opracowań zawierających czasem niesprawdzone lub nieaktualne informacje. Przewodnik Discovery daje gwarancję, że autorka tekstów była w miejscach, które opisuje, obejrzała je i poznała choć trochę.
Także w dziedzinie ilustracji twórcy nie poszli na łatwiznę i nie wykorzystali cudzych bezimiennych zdjęć jakich pełno w bankach. Zdecydowana większość fotografii jest autorstwa Marii Siri, ale nie pominięto także nazwisk innych fotografów, których zdjęcia znalazły się na łamach tej książki. Niestety ich druk nie jest najlepszej jakości pomimo użycia kredowego papieru. Na jakość zdjęć ma wpływ również ich nieco archiwalny charakter, co w dużej mierze wynika z daty pierwszego oryginalnego wydania w 2002 roku.
Przewodnik otwiera całkiem pokaźny, jak na taki typ książki, rozdział dotyczący historii oraz kultury Krety, który zakończony został podsumowaniem najważniejszych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na wyspie. Taki wstęp wprowadza czytelnika w świat Kreteńczyków, ich doświadczeń historycznych oraz obyczajowych. Na tę część przewodnika powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które udają się na Kretę po raz pierwszy.
W kolejnych rozdziałach opisane są propozycje 24 tras podzielonych według prefektur (nomosów) Krety: Chanii, Rethymno, Heraklionu oraz Lasithi. Opis wycieczek w każdej prefekturze rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia oraz trasy zwiedzania głównego miasta opisywanego nomosu. Następnie znajdują się szczegółowe opisy tras znajdujących się w tym rejonie Krety. Niektóre trasy uzupełnione zostały o niewielkie plany zwiedzanego miasta.
Przy każdym rozdziale znajduje się plan danej prefektury z zaznaczonymi wszystkimi opisywanymi trasami. Takie rozwiązanie ułatwia odnalezienie omawianych miejsc i pozwala na orientacyjne określenie czasu potrzebnego na daną wycieczkę. Niestety przewodnik jest pozbawiony właśnie tej informacji oraz łącznej długości opisywanej trasy.
W przewodniku tym nie odnajdziecie typowych dla innych publikacji szczegółowych opisów miejsc. Historie kolejnych punktów pośrednich układają się w jedną całość tworzącą barwną opowieść prowadzącą nas po danej trasie. Często pojawiają się wzmianki o najciekawszych wydarzeniach powiązanych z danym miejscem. Przy muzeach na ogół wyszczególnione są godziny otwarcia, zaś opisy najważniejszych minojskich pałaców oraz starożytnych miast zostały wzbogacone o ilustracje zawierające plany wykopalisk.
Ostatni dział przewodnika to W wolnym czasie, w którym autorzy starają się przybliżyć grecką kuchnię wyjaśniając, jakie potrawy kryją się pod oryginalnymi nazwami, jakie produkty warto przywieźć z Krety oraz kiedy Kreteńczycy obchodzą ważne dla nich święta. Publikację zamyka ostatni dział z Informacjami Praktycznymi. Warto do niego zajrzeć zwłaszcza jeśli planując wakacje na Krecie mamy zamiar przemieszczać się po niej samodzielnie. Znajdują się tu przydatne informacje dotyczące obyczajów drogowych na Krecie czy też podstawowe zwroty z języka greckiego.
Uzupełnieniem wiadomości zawartych w przewodniku jest dołączona niewielka mapa, na której naniesione zostały wszystkie opisywane trasy oraz plany czterech miast Krety. Znalazł się tu również indeks miejscowości, zabytków, ważniejszych miejsc i plaż. Sama mapa nie jest zbyt dokładna, sieć dróg odwzorowana jest dość schematycznie, jednak pozwoli Wam na stosunkowo dobrą orientację w terenie.
Dotychczas przy okazji prawie każdego naszego wyjazdu na Kretę zabieraliśmy przewodnik Discovery ze sobą. Zachęcała nas do tego duża liczba ciekawostek oraz oryginalny sposób prowadzenia narracji, który odróżnia ten przewodnik od innych publikacji dostępnych na rynku. Być może nie jest on typowym kompendium wiedzy, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy wielu miejsc, ale może stanowić doskonałe uzupełnienie takiego encyklopedycznego przewodnika. Proponowane trasy są naprawdę ciekawe i mogą stanowić dobrą bazę do samodzielnego zwiedzania Krety. Jeśli jesteście zainteresowani intensywnym poznawaniem tej wyspy to powinniście rozważyć zakup tej kieszonkowej pozycji.
Przewodnik Kreta wydawnictwa Pascal z 2006 roku (ze wznowieniem w 2009) należy do serii przewodników Dookoła świata, które charakteryzują się niewielkim formatem (24 x 11 cm), miękką oprawą na spirali oraz kolorową okładką z dużą, pionową nazwą opisywanego miejsca. Ta szata graficzna powoduje, że przewodniki te bez problemu rozpoznacie na półce w księgarni. Przewodnik Kreta jest opracowaniem zbiorowym przetłumaczonym z języka angielskiego liczącym 192 strony. Książka wydrukowana została na papierze kredowym, błyszczącym co pozwoliło zachować wysoką jakość zdjęć.
Poniżej przedstawiamy Wam recenzję tegorocznej nowości wydawniczej, która do księgarni zawitała w marcu 2014 roku. Przewodnik Kreta z serii Navigator jest relatywnie tani i nie uszczupli zbytnio Waszego portfela. Za około 20 zł dostaniecie solidnie wydaną niewielką książeczkę, która została wydrukowana na grubym papierze o dobrej jakości.
Przewodnik Kreta wydawnictwa dumont (w Polsce drukowany nakładem PWN) to kolejna bardzo poręczna kieszonkowa publikacja, która sprzedawana jest za niewygórowaną cenę niespełna 20 zł. Mimo niewielkich rozmiarów Klausowi Bötigowi, który jest autorem tego przewodnika, udało się umieścić w tej pozycji całkiem sporo ciekawych informacji.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz