Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
The best Polish website dedicated to the Greek island Crete and to a small extent of continental Greece. You will find useful information related to visiting Crete that goes beyond the offer of optional tours. On the website you will also find descriptions of the most interesting places that we visited by visiting this largest Greek island. The content complements the current news, photographs and recipes of Greek cuisine.
The first day of February greeted the inhabitants of Crete with African dust. Its concentration reached levels that were difficult to ignore, forcing local authorities to issue urgent advisories.
The measurements do not lie: the norm was exceeded several times.
At noon in Rethymno, the concentration of particulate matter (PM10) approached 190 micrograms per cubic meter . The situation was even worse in the town of Adele, where measurements showed nearly 200 micrograms .
These values significantly exceed acceptable safety limits. As a result, breathing deeply becomes a dubious pleasure. Furthermore, the amount of dust suspended in the air also limits visibility.
The Crete region warns: this is not the time for jogging and other physical activities
Due to the situation, the Public Health Directorates of the Region of Crete have issued specific recommendations.
People belonging to the high-risk group include:
people with respiratory problems (including asthmatics);
people suffering from heart disease;
people over 65 years of age and children.
They should absolutely avoid physical exertion outdoors. They are advised to limit their outdoor activities to the bare minimum, especially in areas with heavy traffic, where exhaust fumes exacerbate the effects of dust. Asthmatics should have emergency medications on hand and, if their condition worsens, should not delay contacting a doctor.
Interestingly, these recommendations also apply to the so-called general population.
Fortunately, this time, the high concentration of African dust shouldn't last long. A significant deterioration in the weather, with rain and strong winds, should quickly remove the pollutants from the air.
Zdarza się. W ubiegłym roku, w ciągu 10 dni pobytu, 2x się załapaliśmy.
2
2026-02-01 21:22:33
komentarz z
W zeszlym roku tez sie 2 razy zalapalam I wychodzi na to, ze ten rok tez tak przywitam.
2
2026-02-03 15:03:40
komentarz z
Trzymajcie się! Co roku w okolicach lutego coś takiego się pojawia, to niesamowite! A jak jeszcze w tym samym czasie pada deszcz to wrażenie jest kosmiczne :)
CRETE - Kreta
2026-02-03 17:07:24
komentarz z
Slawek Gorniak Tak, to prawda. Ten pył pojawia sie cyklicznie na ogół w pierwszej połowie roku.
Explore CRETE
2026-02-03 23:03:40
komentarz z
Ja pierdziele... znowu tarasy i auta będą pomarańczowe
1
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka: https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1309485737892354
gość PiotrWie Jeździliśmy na Kretę od 2008r, bywały lata że byliśmy w kilku kawałkach w sumie czterdzieści kilka dni ( samoloty z Wrocławia latały w piątek wieczorem tak że można było polecieć po pracy, powrotem był w poniedziałek w nocy więc za 11 dni urlopu można było być 17 dni, jak się zaplanowało z jakimś świętem to można było być 2 x 17 dni i raz 10 dni) i z roku na rok było coraz więcej ludzi - nie tylko na plażach ale ... (...)
Czy wyspa jest w stanie pomieścić 15 mln turystów, zapewne tak. Pytanie moje: skąd będzie woda?! Jak już brakuje, tama na Aposelemis sucha, gdzie ścieki popłyną, gdzie będą składowane śmieci??? Smutne, że wyspa zamienia się na globalną destynację.. rozumiem, że pieniądze są ważne ale żeby dewastować naturalne tereny np.triopetra, plakias etc... przykro
Można próbować zrozumieć ludzi, którzy z tego żyją. Można też puścić ludzi na żywioł i nie zajmować się takimi głupotami, jak ofiary śmiertelne. Samaria nie jest szlakiem w 100% bezpiecznym (który szlak jest), to głęboki wąwóz, narażony na erozyjne osunięcia skał. Poza ty, to jest region aktywny sejsmicznie i dość kapryśny pogodowo.
Myślę, że tu nie ma miejsca na ustępstwa. (...)
gość PiotrWie Dziś po raz pierwszy ( a jeździmy dużo od 2008 roku i dużo chodzimy po szlakach) widzieliśmy w Grecji ekipę przygotowującą szlak do sezonu. Nie była to co prawda zbyt duża ekipa - dwie osoby z motyką, sekatorem i niewielką piłą ręczną - ale zawsze coś - na wyspach Kanaryjskich ekipa to pierwszy z kosą spalinową a zanim kilka osób zmiatających resztki na bok. (...)
Komentarze
komentarz z
Zdarza się. W ubiegłym roku, w ciągu 10 dni pobytu, 2x się załapaliśmy.
komentarz z
W zeszlym roku tez sie 2 razy zalapalam I wychodzi na to, ze ten rok tez tak przywitam.
komentarz z
Trzymajcie się! Co roku w okolicach lutego coś takiego się pojawia, to niesamowite! A jak jeszcze w tym samym czasie pada deszcz to wrażenie jest kosmiczne :)
komentarz z
Slawek Gorniak Tak, to prawda. Ten pył pojawia sie cyklicznie na ogół w pierwszej połowie roku.
komentarz z
Ja pierdziele... znowu tarasy i auta będą pomarańczowe
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1309485737892354