Przewodnik Kreta z serii Nawigator

Kreta - NawigatorPoniżej przedstawiamy Wam recenzję tegorocznej nowości wydawniczej, która do księgarni zawitała w marcu 2014 roku. Przewodnik Kreta z serii Navigator jest relatywnie tani i nie uszczupli zbytnio Waszego portfela. Za około 20 zł dostaniecie solidnie wydaną niewielką książeczkę, która została wydrukowana na grubym papierze o dobrej jakości. Przy pierwszym kontakcie cena ustalona przez wydawnictwo SBM może wydawać się nieco zaniżona w stosunku do otrzymywanego produktu (szczególnie porównując go do innych konkurencyjnych wydań). Po kilku minutach pobieżnego wertowania tego przewodnika da się jednak zauważyć na czym zostały poczynione największe oszczędności pozwalające na uzyskanie tak atrakcyjnej ceny.

Niestety "intuicyjne mapy", wyróżnione na okładce to w istocie bardzo schematyczne plany, które poza słabym odwzorowaniem są również bardzo oszczędne w szczegóły. Przydatność tych map naszym zdaniem jest raczej niewielka i z pewnością nie będą one zbyt pomocne w czasie zwiedzania Krety samochodem ani tym bardziej podczas pieszych wędrówek. Jedyną sensowną funkcją tych planów jest to, że ułatwiają one odnalezienie miejsc opisywanych w przewodniku na innym "poważnym" kartograficznym produkcie.

Kolejnym aspektem, na którym wydawca postanowił oszczędzić, to fotografie wykorzystane w przewodniku. Zdecydowaną większość zdjęć będących ilustracjami tekstów, stanowią materiały udostępnianie na licencji CC (Creative Commons) pozyskane z Wikipedii oraz innych popularnych serwisów. Niektóre z wykorzystanych fotografii udostępniane są jednak na licencji CC BY-NC (użycie niekomercyjne), więc pojawienie się ich w przewodniku jest odrobinę dziwne. Cecha ta nie powinna być postrzegana jako wada obniżająca wartość tego przewodnika, jednak jako miłośnicy Krety oraz fascynaci fotografii zawsze przywiązujemy wagę do wykorzystania własnych zdjęć ilustrujących artykuły. Podoba nam się gdy inni stosują podobne praktyki i zawsze staramy się to wtedy docenić.

Zostawmy jednak mapy oraz zdjęcia i przejdźmy do treści tego przewodnika, która jest jego największą wartością. Już na wstępie warto zauważyć, że publikacja ta nie jest anonimowym opracowaniem zbiorowym. To kolejny dostępny na naszym rynku przewodnik, który ma przypisaną jedną autorkę, Panią Malwinę Łukomską. Indywidualne autorstwo przewodnika przekłada się zazwyczaj na dobrą jakość opisów miejsc oraz ciekawe propozycje dołączonych wycieczek. Teksty takiej publikacji powstają w oparciu o osobiste doświadczenia autora i są wsparte zweryfikowaną wiedzą pozyskaną z innych źródeł. Trzeba przyznać, że przewodnik Kreta wydawnictwa SBM pod tym względem ani odrobinę nie zawodzi. Co więcej teksty opracowane przez Panią Malwinę Łukomską napisane są bardzo przystępnym językiem, więc z miłą chęcią wracaliśmy do lektury tego przewodnika.



Treści poświęcone zwiedzaniu Krety zostały podzielone na cztery rozdziały zgodne z podziałem administracyjnym wyspy. Każdą z części rozpoczyna lista dziesięciu najważniejszych miejsc znajdujących się w danym nomosie Krety. Opisane wycieczki są naszym zdaniem ciekawe i dobrze zaplanowane. Poza typowymi szlakami, jakimi chadza zdecydowana większość osób zwiedzających Kretę, pojawia się również kilka propozycji wyłamujących z tych turystycznych schematów. Osoby zainteresowane aktywną turystyką oraz trekkingiem z pewnością ucieszą opisy kilku dosyć wymagających pieszych wędrówek. Wśród propozycji jakie znalazły się na łamach tego przewodnika warto wymienić choćby takie wycieczki jak, przejście szlakiem wzdłuż rzeki Megapotamos płynącej wąwozem Kouartaliotiko, przejście fragmentu szlaku E4 w rejonie południowego wybrzeża Krety, czy też zdobycie jednego ze szczytu w masywie górskim Asterousia.

Pewną niedogodnością związaną z użytkowaniem tego przewodnika może być fakt, że Pani Malwina przy opisach części miejsc oraz zabytków operuje nie zawsze popularnymi pojedynczymi odpowiednikami greckich nazw. Niektórym osobom może to utrudnić odszukanie dodatkowych informacji znajdujących się w innych przewodnikach lub internecie. Nie każda osoba korzystająca z przewodnika będzie na tyle obeznana z Kretą aby połączyć nazwę Porta Guora z charakterystycznym zabytkiem Rethymnonu - Megali Porta, czy też nazwę Tzagarolon z bardzo rozpoznawalnym kreteńskim klasztorem Agia Triada. Ta niedogodność to jednak drobny szczegół nie wpływający na ogólną zdecydowanie pozytywną ocenę treści tego przewodnika.

Jakość tekstów autorstwa Pani Malwiny Łukomskiej zrzuca na dalszy plan niedostatki wydania, jakie wskazaliśmy na początku recenzji. Niska cena jest kolejnym atutem tej wydania. Naszym zdaniem to kieszonkowe wydanie z serii Navigator, będzie doskonałym uzupełnieniem encyklopedycznych przewodników takich jak “Kreta” wydawnictwa Baedeker. Polecamy.

Mapy to najsłabszy element przewodnika
Mapy są zdecydowanie najsłabszym elementem tego przewodnika

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 4.83
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.83 na 5 (0) liczba ocen 3
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Przewodnik Baedeker - Kreta

Przewodnik Baedeker - Kreta

Blisko 300-stronicowy przewodnik Baedekera wydany przez wydawnictwo Pascal w 2007 roku (wydanie 1) to pozycja niemalże encyklopedyczna. Baedeker ma 150-letnie doświadczenie w tworzeniu literatury turystycznej i stara się wydawać swoje publikacje dostosowując je do potrzeb turystów. Przewodnik pod wieloma względami jest bardzo wygodny a jego formuła przemyślana i dopracowana. Treści w nim zawarte są przedstawiony w sposób uporządkowany co ułatwia znalezienie poszukiwanych informacji.

Kieszonkowy przewodnik Dumont - Kreta

Kieszonkowy przewodnik Dumont - Kreta

Przewodnik Kreta wydawnictwa dumont (w Polsce drukowany nakładem PWN) to kolejna bardzo poręczna kieszonkowa publikacja, która sprzedawana jest za niewygórowaną cenę niespełna 20 zł. Mimo niewielkich rozmiarów Klausowi Bötigowi, który jest autorem tego przewodnika, udało się umieścić w tej pozycji całkiem sporo ciekawych informacji.

Kieszonkowy przewodnik RM Kreta od środka

Kieszonkowy przewodnik RM Kreta od środka

Przewodnik Discovery Channel wydany przez Wydawnictwo RM w 2007 roku to 120-stronicowe tłumaczenie angielskiego opracowania zbiorowego. Głównym autorem tekstów jest Brigitte Seckendorff-Kourgierakis, która pracując nad tym przewodnikiem przemierzyła Kretę wzdłuż i wszerz.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Upały to też ale ogromna ilość turystów sprawiają, że w sezonie to nie jest wypoczynek tylko walka: o miejsce na plaży, o dobre miejsce podczas zwiedzania aby zrobić zdjęcie. To podwójnie męczące.
Też byliśmy, mega miejsce!
gość Marcin: Od mojego pierwszego pobytu w Grecji w 2010r robię musake z tego przepisu, parokrotnie na Rodos i Korfu , dopiero dzisiaj na Krecie i właśnie zjadłem musake z lokalu w chani i jestem zawiedziony smakiem , robię lepszą ;) 
Patryk Czerniak
Byliśmy, super
5,06 kierunek kreta.
O mój ulubiony hotel na zdjęciu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera