Kreta - aktualności z maja 2010 r.

Czy przepisy pójdą z dymem?

No smoking

W jednym z pierwszych newsów publikowanych na crete.pl donosiłem o wdrożeniu w życie rygorystycznych przepisów zakazujących palenia papierosów w miejscach publicznych na terenie Grecji. 1 lipca upłynie dokładnie rok od kiedy obowiązują te regulacje prawne. Jest to dobry okres na wykonanie pierwszych podsumowań rezultatów programu antynikotynowego. Już dziś, z prawie 100% pewnością, można powiedzieć, że zakończył się on kompletną klapą. Porażka jest szczególnie widoczna na terenie Krety. Jedynym miejscem na tej wyspie, gdzie zakaz palenia jest ściśle egzekwowany, to główna siedziba Policji w Heraklionie.

Piotrek,  data_2010-05-28 20:42:48 2010-05-28 20:42:48 Liczba komentarzy: brak

Malia - kiepska inauguracja sezonu wakacyjnego

Malia - angielkiSezon wakacyjny w Malii można już uznać za w pełni otwarty, niestety jednak nie obyło się bez pierwszych incydentów z udziałem młodych Anglików. Tragicznym finałem skończyła się sprzeczka dwójki brytyjskich turystów. Młoda kobieta zmarła w niedzielę w wyniku zakażenia wywołanego krwotokiem wewnętrznym. Według niepotwierdzonych informacji Brytyjka odniosła obrażenia w wyniku pobicia przez jej chłopaka. Mężczyzna ten został zatrzymany w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Według lekarzy, byliby oni w stanie uratować kobietę, jednak 22-letnia turystka zgłosiła się do szpitala zbyt późno.

Piotrek,  data_2010-05-19 22:21:29 2010-05-19 22:21:29 Liczba komentarzy: brak

Help Save Greece - Holiday There!

Facebook logoWczoraj pisałem o oficjalnym oświadczeniu greckiego Ambasadora w Polsce, a dziś mam kolejny przykład tego, że Grecy sięgają po coraz bardziej wymyślne sposoby przyciągnięcia do siebie turystów. Od jakiegoś czasu na Facebooku działa strona pod znamiennym tytułem "HELP SAVE GREECE - HOLIDAY THERE!". Ta inicjatywa, sponsorowana przez Aquaworld Aquarium i The Khronicles, do dnia dzisiejszego zgromadziła przeszło 21 tys. fanów. Każdego dnia na tablicy pojawia się wiele wpisów, a osoby które już były w Grecji wstawiają zdjęcia i filmy z ciekawych miejsc, jakie zobaczyli w tym kraju.

Piotrek,  data_2010-05-18 22:11:19 2010-05-18 22:11:19 Liczba komentarzy: brak

Komunikat prasowy greckiej ambasady

Grecki emblemat

Grecki Ambasador w Polsce wydał oficjalne oświadczenie, w którym odwołał się do publikacji prasowych na temat zamieszek w Atenach. Gabriel Coptsidis uważa, że obrazy, ukazujące niedawne zamieszki w centrum greckiej stolicy są krzywdzące dla Grecji, gdyż przedstawiają ją, jako „państwo, tonące w przemocy”. Pragnie on również uspokoić wielu Polaków, przyjaciół Grecji, którzy zastanawiają się nad wybraniem jego kraju, jako miejsca na letnie wakacje i chce przekazać, że zamieszki mają charakter tymczasowy. Oświadczenie to jest reakcją na nerwowe decyzje części turystów, który po niepokojących doniesieniach w mediach zaczęli rezygnować z wakacyjnych rezerwacji.

Piotrek,  data_2010-05-17 21:13:32 2010-05-17 21:13:32 Liczba komentarzy: brak

Elafonisi - turystyczna mekka

Leżaki na ElafonisiElafonisi to obok Samarii jedna z największych atrakcji turystycznych zachodniej Krety. Praktycznie każda osoba wybierająca się na Kretę słyszała lub na pewno usłyszy jakieś informacje o tej plaży. Miejsce odwiedza w szczycie sezonu przeszło 2,5 tys. osób dziennie i nie ma w tym nic dziwnego, bo w wielu rankingach turystycznych hitów Krety, Elafonisi to numer jeden. Jednak wycieczka na Elafonisi ma sens jedynie wtedy, gdy hotel w jakim jesteście zakwaterowani znajduje się w sensownej odległości, nie dalej niż w okolicach Rethymnon'u. Planując wycieczkę na Elafonisi raczej nie powinniście sugerować sie odległościami na mapie, gdyż drogi wiodące na tę plażę są w większości wąskie i kręte co znacznie wydłuża czas podróży.

Gosia i Piotrek,  data_2010-05-15 21:06:13 2010-05-15 21:06:13 Liczba komentarzy: brak

Kamieniołomy w Stalidzie?

Turystyczne Stalis

Rada miasta Malia na czele z burmistrzem Kostas Lagoudakis wypowiedziała się negatywnie na temat propozycji ulokowania w okolicach Stalidy (Stalis, gr. Σταλίδα) dwóch kamieniołomów. Był to wyraźny sprzeciw wobec działań prefektury w Heraklionie, w której planach pojawiły się właśnie te propozycje. Proponowane lokalizacje kopalni na pewno zagroziłyby dalszemu rozwojowi przemysłu turystycznego w tym rejonie. Swoje duże obawy w tym względzie wyraził burmistrz Malii, który powiedział, że planowane kamieniołomy "podważają naszą przyszłość w turystyce i będą stanowić istotne zagrożenie dla istniejącej i planowanej infrastruktury" obsługującej ten sektor.

Piotrek,  data_2010-05-09 11:22:08 2010-05-09 11:22:08 Liczba komentarzy: brak

Plaża w Falasarnie

Falasarna - plaża dla aktywnychDojeżdżając do Falasarny pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy to fakt, że ten rejon Krety jest jednym z lepszych miejsc do uprawy warzyw i owoców. Potwierdzeniem tego jest widok z drogi wiodącej do Falasarny. Za oknami samochodu rozciąga się piękna panorama na sady, gaje oliwne oraz dużą ilość szklarni. Jednak to nie przemysł rolniczy rozsławił to miejsce, lecz znajdujące się w okolicy plaże, które każdego lata przyciągają tu liczne rzesze turystów. Jeśli ktoś ma ochotę spędzić czas uprawiając sporty wodne lub też plażowe to w takim wypadku jest to jedno z lepszych miejsc na Krecie na taki aktywny wypoczynek.

Piotrek,  data_2010-05-06 20:10:07 2010-05-06 20:10:07 Liczba komentarzy: brak

Zoniana − koniec (?) problemów

Postrzelany znak drogowy w górskim rejonie Krety

Prawie rok od rozpoczęcia procesu, w sądzie w Pireusie zapadły pierwsze wyroki w procesie osób aresztowanych w Zonianie. W dniu 5 listopada 2007 roku doszło w tej wiosce do bezprecedensowych wydarzeń. Oddział policjantów, mających zamiar dokonania aresztowań osób powiązanych ze światkiem przestępczym, wpadł w zasadzkę i został ostrzelany przez kilku mieszkańców tej wsi. W związku z tą napaścią na funkcjonariuszy policji, oskarżono 6 osób, jednak ostatecznie tylko dwie z nich zostały uznane winne stawianych im zarzutów, zaś pozostałych oskarżonych zwolniono od stawianych im zarzutów.


Piotrek,  data_2010-05-04 21:29:18 2010-05-04 21:29:18 Liczba komentarzy: brak

Kritsa - największa wioska Krety

Urokliwe zaułki w KritsieKritsa to wieś polecana przez praktycznie wszystkie przewodniki. Te szczególne rekomendacje nie są dawane bezpodstawnie, gdyż jest to miejsce, w którym można odnaleźć grecki klimat zgodny z wyobrażeniami większości turystów. Wąskie uliczki sąsiadują z niskimi pomalowanymi na biało domami. Spacerując po tej wsi bez trudu można odnaleźć wiele urokliwych zaułków, które na pewno będą godne uwiecznienia na zdjęciu. Nam Kritsa spodobała się tak bardzo, że odwiedziliśmy ją dwukrotnie i zdecydowanie polecamy zobaczenie tej miejscowości każdemu kto znajdzie się w okolicach Agios Nicolaos.

Gosia i Piotrek,  data_2010-05-02 21:25:57 2010-05-02 21:25:57 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera