Kreta - aktualności z lutego 2010 r.

Kryzysowy strajk generalny

Kryzys w Grecji

W Grecji w dniu wczorajszym nie działały szkoły, urzędy, transport publiczny. Szpitale przyjmowały tylko nagłe przypadki, wszelkie planowe zabiegi zostały przesunięte na inne terminy. Za sprawą zapowiedzi o przystąpieniu do strajku związków zawodowych kontrolerów lotu paraliż dotknął również greckie lotniska. Ta swoista ogólnonarodowa mobilizacja jest wynikiem sprzeciwu wobec planów rządu, który ma zamiar ciąć wydatki oraz (co chyba najważniejsze) zamrozić płace pracowników sfery budżetowej. Słuszna argumentacja władz tłumaczących, że takie decyzje w dobie głębokiego kryzysu budżetu państwa są niezbędne, nie przemawia jednak do protestujących.
Grecja z deficytem finansów stanowiącym 12,7% PKB oraz długiem publicznym dobijającym do poziomu 300 mld € musi jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do podjęcia walki z kryzysem pustoszącym jej gospodarką. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że ok. 30 mld € to wierzytelności, których termin spłaty przypada w kwietniu i maju.

Piotrek,  data_2010-02-25 22:04:43 2010-02-25 22:04:43 Liczba komentarzy: brak

Ostatnie miesiące działalności Aegean Airlines?

Logo Aegean Airlines i Olympic AirJak donosi Capital.gr w dniu wczorajszym główni akcjonariusze lini lotniczych Aegean Airlines oraz Olympic Air ogłosili, że osiągnęli porozumienie odnośnie utworzenia nowej wspólnej spółki, która będzie notowana na Ateńskiej Giełdzie. Nowa spółka będzie działać pod szyldem Olympic Air. Niestety jest równoznaczne z tym, że marka linii lotniczych Aegean Airlines zniknie z greckiego nieba wraz zakończeniem niezbędnych przemian i okresu dostosowawczego. Umowa fuzji obu spółek podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Europejska Komisję Konkurencji.

Piotrek,  data_2010-02-22 20:41:06 2010-02-22 20:41:06 Liczba komentarzy: brak

Czysty poniedziałek

Poniedziałek siódmego tygodnia przed prawosławną Wielkanocą zwany jest "czystym poniedziałkiem" (Καθαρή Δευτέρα), czasem dzień ten zwany jest również poniedziałkiem popielcowym lub też poniedziałkiem Wielkiego postu. Podobnie jak w przypadku środy popielcowej w tradycji katolickiej jest to ruchome święto i w tym roku wypada ono właśnie 15 lutego. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze. Zwyczajowo dzień ten traktowany jest również jako znak symbolizujący początek sezonu wiosennego. Cały pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest często określany mianem "Czystego Tygodnia" i zgodnie z greckimi zwyczajami w tym tygodniu trzeba wyczyścić dokładnie dom. Niedziela poprzedzająca Czysty Poniedziałek zwana jest Tyrofagis i jest to ostatni dzień kiedy przed Wielkanocą udzielane są śluby małżeńskie. W dniu tym odbywają się również ostatnie parady Karnawałowe.

Piotrek,  data_2010-02-15 21:20:05 2010-02-15 21:20:05 Liczba komentarzy: brak

Facebook nie lubi szkolnego dyrektora

Facebook logo14-letnia uczennica została relegowana z gimnazjum w Chanii. Powodem wyrzucenia jej ze szkoły był fakt założenia przez nią na portalu społecznościowym Facebook strony pod tytułem "Nienawidzę dyrektora w Chrysopigi". Strona ta miała przeszło 100 sympatyków. O istnieniu tej strony dyrektor został powiadomiony przez jednego z rodziców. Dyrekcja szkoły postanowiła, że najlepiej byłoby gdyby uczennica ta została przeniesiona do innej szkoły. Inspektor szkół w Chanii, Nikos Vestakis, nie zgodził się jednak z tą decyzją. Nie kwestionował on prawa szkoły do przeniesienia uczennicy, ale uważał jednak, że pierwszym krokiem jaki powinien być wykonany to spotkanie się z uczniami uczęszczającymi do tej szkoły oraz ich rodzicami w celu rozwiązania tej konfliktowej sytuacji.

Piotrek,  data_2010-02-13 18:16:59 2010-02-13 18:16:59 Liczba komentarzy: brak

Wypożyczenie samochodu na Krecie

Popularny samochód kategorii A - Chevrolet Matiz

Zwiedzanie Krety samochodem to jeden z najwygodniejszych i najlepszych sposobów na poznanie tej wyspy. Przed wypożyczeniem samochodu warto przeczytać przygotowany przez nas poradnik związany z tym tematem. Tych kilka uwag i podpowiedzi może Wam pomóc w dokonaniu trafnego wybory wypożyczalni oraz może Was przestrzec przed ewentualnymi niepotrzebnymi kosztami związanymi z użytkowaniem pozyskanego w ten sposób samochodu. Serdecznie zapraszam do lektury.

Piotrek,  data_2010-02-11 19:27:20 2010-02-11 19:27:20 Liczba komentarzy: brak

Eleftherna w TOP 10

Amerykański Instytut Archeologiczny dokonał podsumowania ubiegłorocznych odkryć. W czołowej dziesiątce tego zestawienia swoje miejsce znalazła starożytna Eleftherna, w której dokonano odkrycia grobów czterech kobiet w wieku od siedmiu do siedemdziesięciu lat. Pomieszczenie, w którym były one pochowane zostało ozdobione szczególnie wystawnie, podłoga była pokryta cienkimi paskami złota, a kobiety zostały otoczone figurkami z brązu, biżuterią ze złota, srebra, szkła, kości słoniowej oraz kamieni półszlachetnych importowanych z Azji Mniejszej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Wykopaliska na terenie Eleftherny Wykopaliska na terenie Eleftherny

Piotrek,  data_2010-02-08 20:14:26 2010-02-08 20:14:26 Liczba komentarzy: brak

W Malii nic się nie marnuje

Śmieci na plażyOd kwietnia 2008 roku w Malii oraz w okolicznych wioskach pojawiły się niebieskie kosze, do których trafiają odpady podlegające recyklingowi. W ubiegłym roku program przetwarzania śmieci był kontynuowany. Przez 11 miesięcy 2009 roku wywieziono z Malii przeszło 1150 ton odpadów do Centrum Kontroli Przetwarzanych Materiałów działającego w Nea Alikarnassos. W bieżącym roku w tym znanym kurorcie turystycznym pod hasłem "nic się nie zmarnuje" programem recyklingu objęto także szkoły, a  we wszystkich sklepach Malii pojawią się specjalne worki pozwalające na segregację odpadów. Aktywna działalność samorządu gminy Malia nagrodzona została przez Ministerstwo Środowiska Przestrzennego i Robót Publicznych dodatkową kwotą prawie 36 tys. € które wzbogacą budżet gminy.


Piotrek,  data_2010-02-02 21:49:41 2010-02-02 21:49:41 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera