Kryzysowy strajk generalny

Kryzys w Grecji

W Grecji w dniu wczorajszym nie działały szkoły, urzędy, transport publiczny. Szpitale przyjmowały tylko nagłe przypadki, wszelkie planowe zabiegi zostały przesunięte na inne terminy. Za sprawą zapowiedzi o przystąpieniu do strajku związków zawodowych kontrolerów lotu paraliż dotknął również greckie lotniska. Ta swoista ogólnonarodowa mobilizacja jest wynikiem sprzeciwu wobec planów rządu, który ma zamiar ciąć wydatki oraz (co chyba najważniejsze) zamrozić płace pracowników sfery budżetowej. Słuszna argumentacja władz tłumaczących, że takie decyzje w dobie głębokiego kryzysu budżetu państwa są niezbędne, nie przemawia jednak do protestujących.
Grecja z deficytem finansów stanowiącym 12,7% PKB oraz długiem publicznym dobijającym do poziomu 300 mld € musi jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do podjęcia walki z kryzysem pustoszącym jej gospodarką. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że ok. 30 mld € to wierzytelności, których termin spłaty przypada w kwietniu i maju.

Strajk w Grecji
Zdjęcia: Petros Giannakouris AP

Rząd już dziś szuka sposobów na załatanie tej wielkiej dziury w finansach państwa. Poza oszczędnościami na poziomie wydatków, władze planują również zwiększyć wpływy przez podwyższenie podatków w tym również podatku VAT. Grecja znajdująca się pod wielką presją innych krajów UE planuje również wyemitować nowe 10-letnie obligacje dzięki, którym chce pozyskać ok 3-5 mld €. Wedle sondaży opracowanych przez media blisko 60% społeczeństwa wierzy w słuszność dotychczasowych decyzji podjętych przez rząd, a ponad 75% ludzi uważa, że działania i postawa związków zawodowych jest zbyt agresywna.

Miejmy nadzieję, że rządowi premiera George Papandreou uda się zatrzymać proces tonięcia greckich finansów publicznych, gdyż zbyt nieudolne działania mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarki większości krajów Unii Europejskiej. Ten rok będzie również ciężki dla przemysłu turystycznego. Ubiegłe lata pokazały, że coraz więcej turystów wybiera tańszą Turcję. Grecy pozbawieni możliwości dewaluacji swojej waluty nie są w stanie konkurować z nią poziomem cen. Czas pokaże, czy Grecy którym cała Europa patrzy na ręce będą w stanie bez sięgania po sztuczki i oszustwa uzdrowić swoje finanse publiczne.

Piotrek,  data_2010-02-25 22:04:43 2010-02-25 22:04:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera