Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z marca 2019 r.

Odbudowa drogi w wąwozie Kourtaliotiko

Dziś mamy dobre wiadomości dla tych wszystkich osób, które swoje tegoroczne wakacje zaplanowały w rejonie miejscowości Plakias. Na pewno część z Was martwi się o brak dogodnego dojazdu za pośrednictwem wąwozu Kourtaliotiko. Ostatnie wiadomości napływające z tamtejszych mediów wskazują jednak, że już w maju tamtejsza droga zniszczona przez zimowe ulewne deszcze powinna być przejezdna. Trzymamy kciuki, aby firmy wykonujące prace remontowe dotrzymały terminów.

Droga w wąwozie Kourtaliotiko

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-21 20:10:54 2019-03-21 20:10:54 Liczba komentarzy: brak

Ostatni mieszkaniec Pano Pervolakia

Przemierzając górskie rejony Krety można natknąć się na miejscowości, które zdają się być zupełnie opuszczone przez ludzi. Zatrzymując się w takich miejscach nie sposób nie poczuć nostalgicznego spokoju jaki z nich emanuje. Niezmącona cisza przeplatana jest jedynie dźwiękami natury. Łatwo usłyszeć szept wiatru wędrującego pośród kreteńskich górach czy też śpiew dzikiego ptactwa. Czasami ciszę przerywają także dzwonki owiec i kóz, które są jedynymi żywymi istotami poruszającymi się pośród pozostałości tamtejszych domów oraz zabudowań gospodarskich.

Piotrek,  data_2019-03-19 19:07:57 2019-03-19 19:07:57 Liczba komentarzy: brak

Miejscówka na wakacje

Czym kierujecie się wybierając miejscówkę na wakacje? Co jest ważne, jakie cechy musi ona posiadać?
Nastawiacie się na gwarne miejscowości z turystyczną infrastrukturą czy szukacie bardziej odizolowanych kreteńskich wiosek z dala od wszystkiego?

Agia Pelagia

Gosia,  data_2019-03-18 08:58:38 2019-03-18 08:58:38 Liczba komentarzy: brak

Wioski Zakros i Kato Zakros

Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia. Przez Zakros wiedzie główna droga prowadząca z północnego wybrzeża do oddalonego o 8 km Kato Zakros, gdzie znajdują się ruiny pałacu minojskiego oraz wejście do Wąwozu Umarłych. Jednak niewiele z osób podążających w te miejsca zatrzymuje się w centrum wsi Zakros i wychodzi z samochodu pozwiedzać to ciekawe miejsce.

Epano Zakros - zaułki

Gosia,  data_2019-03-17 19:31:39 2019-03-17 19:31:39 Liczba komentarzy: brak

Starożytne kamieniołomy czy labirynt Minotaura?

Jaskinia Labyrinthaki jest położona na niewielkim wzgórzu pomiędzy wioskami Plouti i Moroni. Właściwie nie jest to klasyczna jaskinia w dosłownym rozumieniu tego słowa lecz pozostałości po starożytnym kamieniołomie.
Większa sąsiednia jaskinia Labyrinth jeszcze przed odkryciem Knossos uznawana przez część badaczy jako mityczny labirynt Minotaura. Dopiero po wydobyciu na światło dzienne pałacu w Knossos i wskazaniu przez Evansa właśnie tego miejsca jako mitycznego labiryntu Minotaura, znaczenie jaskini Labyrinth zaczęło systematycznie maleć.

Labyrinthaki

Gosia,  data_2019-03-16 19:48:15 2019-03-16 19:48:15 Liczba komentarzy: brak

Kuba Korczak - wiosenna wyprawa kulinarna do Grecji

Dziś mamy dla Was newsa, który nieco odbiega tematyką od Krety, jednak wciąż jest blisko związany z Grecją. Kuba Korczak, którego możecie kojarzyć między innymi z pokazów kulinarnych na Greckiej Panoramie lub z działalności związanej z propagowaniem kuchni greckiej, poprosił nas o zamieszczenie informacji na temat jego najnowszej wyprawy kulinarnej na wyspę Poros. Jest to wyjazd, którego termin wypada od 26 kwietnia do 4 maja, czyli w okresie greckiej Wielkanocy. Jeśli marzy Wam się wypad do Grecji w czasie polskiej majówki to warto zapoznać się z tą ofertą.

Kuba Korczak - wyprawa kulinarna

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-15 18:38:02 2019-03-15 18:38:02 Liczba komentarzy: brak

Wiosenny widok na wąwóz Ambas

Mimo tego, że wodospad Ambas gościł już na łamach naszej strony to jednak z chęcią udostępniamy Wam kolejny film z tego rejonu Krety. Robimy to tym bardziej chętnie, że pokazuje on wiosenne oblicze wyspy. Soczysta zieleń porastająca góry Asterousia nadaje im zupełnie inny wygląd w stosunku do tego, jak ten rejon Krety wygląda w szczycie wakacyjnego sezonu.

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-14 19:27:09 2019-03-14 19:27:09 Liczba komentarzy: brak

Jezioro na małym płaskowyżu Omalos

Pewnie spora część Naszych Czytelników kojarzy płaskowyż Omalos. W szczególności tyczy się to tych osób, którym w czasie wakacyjnych wypadów udało się przejść wąwóz Samaria. Pewnie jednak niewiele spośród Was, zresztą i nawet samych rdzennych mieszkańców Krety, wie o tym, że na wyspie jest jeszcze jeden płaskowyż noszący tą samą nazwę. Drugi Omalos noszący dodatkowo zgodnie z wielkością miano Małego, znajduje się w masywie gór Dikte. To wyjątkowe miejsce, które rzadko kiedy staje się celem turystycznych wypadów. Jedynymi stałymi gośćmi bywającymi na tym płaskowyżu to pasterze oraz zwierzęta przez nich wypasane.

Każdego roku na wiosnę z roztapiającego się śniegu tworzy się na tym płaskowyżu niewielkie jeziorko. Na powyższym filmie możecie zobaczyć jak wyjątkowo obfite tegoroczne opady deszczu oraz śniegu spowodowały, że w tym roku jest ono szczególnie duże. Spokój oraz cisza panująca na płaskowyżu Omalos powoduje, że miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez dzikie ptactwo.

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-12 20:10:12 2019-03-12 20:10:12 Liczba komentarzy: brak

Początek Wielkiego Postu, czyli Czysty Poniedziałek

Wczoraj w Grecji i na Krecie miały miejsce ostatnie parady karnawałowe, zaś dzisiejszy dzień określany jest mianem "czystego poniedziałku" (Καθαρή Δευτέρα) lub też poniedziałkiem Wielkiego Postu. Jest to ruchome święto i w Grecji jest obchodzone w poniedziałek siódmego tygodnia poprzedzającego prawosławną Wielkanoc. W tym roku wypada ono właśnie dzisiaj - 11 marca. Zwyczajowo dzień ten traktowany jest również jako znak symbolizujący początek sezonu wiosennego. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze.

Lagana z Vrysses120-kilogramowa lagana upieczona przez piekarzy z miejscowości Vrysses na Krecie

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-11 18:57:33 2019-03-11 18:57:33 Liczba komentarzy: brak

Chleb lagana na Czysty Poniedziałek

Dziś w Grecji trwają ostatnie zabawy karnawałowe, zaś od jutra zaczyna się post. Pierwszy dzień postu nazywany jest Czystym Poniedziałkiem, a jednym z bardziej charakterystycznych symboli tego dnia jest pieczywo zwane lagana (λαγάνα). Chociaż wiele gospodyń domowych wciąż samodzielnie przygotowuje to pieczywo, to jednak zdecydowana większość Greków kupuje lagana w lokalnych piekarniach, które produkcję tego chleba rozpoczynają w wieczór poprzedzający Czysty Poniedziałek. W większych miastach sprzedaż rozpoczyna jeszcze w nocy i nikogo nie dziwią gigantyczne kolejki, jakie rano ustawiają się pod najlepszymi piekarniami.

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w przygotowaniu lagany to możemy polecić Wam nasz wielokrotnie sprawdzony przepis, który znajdziecie po kliknięciu w poniższe zdjęcie lub przycisk Więcej.

Chleb lagana

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-10 20:14:33 2019-03-10 20:14:33 Liczba komentarzy: brak

Koniec karnawału na Krecie

Dziś na Krecie ostatni dzień karnawału. W wielu miejscowościach organizowane są uliczne parady i zabawy. Największa z nich odbędzie się dziś wieczorem w Rethymno, organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział 15 tyś. uczestników. Filmik, który udostępniamy, pochodzi z parady otwarcia i daje tylko mały przedsmak tego co będzie się działo wieczorem. A jutro już Czysty Poniedziałek, czyli początek postu.

Gosia,  data_2019-03-10 12:48:06 2019-03-10 12:48:06 Liczba komentarzy: brak

Ilość śniegu w Białych Górach

Na grupie "Λευκά Όρη - Χανιά Κρήτης" działającej w ramach FB umieszczona została grafika, w ramach której zestawione zostały dwa zdjęcia pokazujące ten sam obszar Białych Gór. Jedno z nich wykonane zostało 9 marca 2019 roku, natomiast drugie tego samego dnia, ale w roku ubiegłym. Porównujące te dwie fotografie łatwo zobaczyć jak bardzo różnią się między sobą oba krajobrazy. Ubiegłoroczne nieregularne połacie śniegu w tym roku zostały zastąpione przez jednolitą śnieżną pokrywę.

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-09 19:46:32 2019-03-09 19:46:32 Liczba komentarzy: brak

Film z gór Asterousia

Góry Asterousia znajdujące się na południu Krety, to jeden z mniej turystycznych rejonów wyspy. Kręte drogi wymagające cierpliwości w dojazdach powodują, że zapuszczają się tu tylko Ci, dla których jednym z najważniejszych aspektów wypoczynku jest znalezienie ciszy i spokoju. Na poniższym filmie możecie zobaczyć jednak, że zwiedzanie tego rejonu Krety to również okazja do podziwiania niezwykle malowniczych krajobrazów. Będąc tam nie da się nie zauważyć surowości i odmienności charakteru gór Asterousia względem znajdującej się niedaleko równiny Messara.

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-08 18:55:45 2019-03-08 18:55:45 Liczba komentarzy: brak

13 dni bez pitnej wody w Agia Roumeli

Przez 13 dni mieszkańcy Agia Roumeli, miejscowości znajdującej się na końcu szlaku prowadzącego przez wąwóz Samaria, pozostawali bez dostępu do pitnej wody.

Kamienie i duże drzewa, które podczas ostatnich ogromnych ulewnych burz wpadły do strumienia płynącego przez Samarię, spowodowały uszkodzenia rur doprowadzających wodę do wioski. Sieć wodociągowa została w kilku miejscach poważnie zniszczona. Mimo że mieszkańcy wielokrotnie telefonicznie alarmowali władze o tej sytuacji, szkody nie były naprawiane. Przedstawiciele samorządu tłumaczyli się brakiem funduszy pozwalających na wykonanie niezbędnych prac.

Najnowsze informacje o wąwozie Samaria

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy Wam na temat ewentualnych problemów z dostępnością szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria.  Na szczęście najnowsze wiadomości płynące ze strony pracowników tamtejszego nadleśnictwa dają dużą szansę na to, że początkowe pesymistyczne wizje późnego początku sezonu turystycznego w tym parku, nie spełnią się.

Wąwóz Samaria

Piotrek,  data_2019-03-06 18:53:21 2019-03-06 18:53:21 Liczba komentarzy: brak

Matala Beach Festival w czerwcu już po raz dziewiąty

Znana jest już tegoroczna data organizacji słynnego Matala Beach Festival. Ta legendarna impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz kreteńskich wydarzeń, w tym roku odbędzie się w dniach 21, 22 i 23 czerwca (piątek-niedziela). Warto odnotować, że Matala Beach Festival zorganizowany będzie już po raz dziewiąty. Fani dobrej muzyki i zabawy, którzy będą w tym czasie na Krecie, powinni zarezerwować sobie choć jeden dzień i pojechać do Matali, aby poczuć magiczny klimat lat siedemdziesiątych. Koncerty są organizowane w pobliżu słynnej skały z jaskiniami, co powoduje że atmosfera jest bardzo niezwykła. Oczywiście na chwilę obecną nie jest znany program oraz nazwy występujących zespołów. Tradycyjnie informacje te są przekazywane kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu.

Matala Beach Festival 2018

Gosia,  data_2019-03-05 20:06:20 2019-03-05 20:06:20 Liczba komentarzy: brak

Malotira, kreteński sposób na przeziębienia

Niestety dopadły nas różne wiosenne choróbska. Mamy więc kolejną okazję aby przetestować skuteczność kreteńskiego sposobu na przeziębienia i grypy, czyli malotirę, górską herbatę parzoną z cynamonem.
Jeśli ktoś z Was jeszcze nie zna malotiry to zapraszamy do zapoznania się z naszym poniższym artykułem na ten temat.

Napar z malotiry

Gosia,  data_2019-03-04 20:39:02 2019-03-04 20:39:02 Liczba komentarzy: brak

Spinalonga w obiektywie rodzeństwa Varnakiotis

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że na finiszu są starania o wpisanie Spinalongi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji rodzeństwo Varnakiotis z Agios Nikolaos na Krecie przygotowało film ukazujący tę wyspę. Podczas kręcenia ujęć zastosowano także drona, dzięki czemu film jest pełen ciekawych ujęć pokazujących Spinalongę w bardziej nietypowy sposób. Montaż, który pozwolił uzyskać możliwie najlepszy efekt końcowy filmu, zajął kilkadziesiąt godzin. “Udowodniliśmy sobie, że stworzenie czegoś pięknego wymaga wysiłku, woli, pasji i cierpliwości, dopóki nie osiągniesz swojego celu" mówią Giánnis, Giórgos i Ánna.

Gosia,  data_2019-03-03 19:39:38 2019-03-03 19:39:38 Liczba komentarzy: brak

Dostępność wąwozu Samaria w 2019 roku

Pewnie część z Was planuje lub nawet wręcz ma już zaplanowane swoje tegoroczne wyjazdy na Kretę. Z pewnością niektórzy na liście atrakcji jakie chcą zobaczyć w czasie pobytu na wyspie dopisali również przejście wąwozu Samaria. Jeśli jednak Wasz wyjazd na Kretę będzie przypadać w okresie wiosennym to powinniście w tym roku podchodzić do tych planów z bardzo dużą rezerwą. Jest sporo powodów, które przemawiają za tym, że tegoroczne otwarcie wstępu do wąwozu Samaria może być znacznie opóźnione.

Droga na Omalos
Droga na płaskowyż Omalos, źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Piotrek,  data_2019-03-02 17:45:48 2019-03-02 17:45:48 Liczba komentarzy: brak

Najlepsze plaże 2019 według użytkowników TripAdvisor

Dziś dla odmiany mamy pozytywną informację :) Z końcem lutego użytkownicy portalu turystycznego TripAdvisor wybrali najlepsze plaże 2019. Jak co roku, na podstawie popularności, recenzji oraz ocen przyznawanych przez użytkowników korzystających z tej witryny, przygotowywane są rankingi 25. najlepszych plaż na świecie oraz w Europie.

Balos
Laguna Balos

Gosia i Piotrek,  data_2019-03-01 19:47:02 2019-03-01 19:47:02 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com Click and Boat

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Piotrek | www.crete.pl : Piotr - ciężko powiedzieć. Sprawdzałem zarówno w opcji mobilnej jak i opcji stacjonarnej i w obu przypadkach pokazuje dostępność drogi. No nic myślę, że trzeba będzie poczekać na jakieś relacje z pierwszej ręki albo informacje z lokalnych gazeta.
gość PiotrWie: A może aplikacja działa "na żywo" tylko jak jesteś w określonej odległości od danego miejsca?
Piotrek | www.crete.pl : Hmmm dziwne. W google maps te oznaczenia dróg nieprzejezdnych są moim zdaniem trochę zwodnicze. Na pewno był okres kiedy Kourtaliotioko miało na mapach status drogi nieprzejezdnej. (...)
gość PiotrWie: Z ciekawości zadałem Google Maps trasę z Rethymno do Plakias. Ze zdziwieniem stwierdziłem że kieruje przez wąwóz Kourtaliko. Wygląda na to, że miejscowi nie używają nawigacji, a turystów nie ma wcale - aplikacja nie ma od kogo się dowiedzieć że nie ma drogi. (...)
Alicja Horoszko: Będę 6 kwietnia. Dobrze wiedzieć, że będę musieć jechać od drugiej strony

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt