Podróż samolotem to zdecydowanie najszybszy sposób dostania się na Kretę. W zależności od miasta, z którego startuje samolot przelot trwa od mniej więcej 2,5 do około 3 godzin. Zazwyczaj godziny przylotów i odlotów podawane są według lokalnego czasu. Warto uwzględnić godzinną różnicę dzielącą czas lokalny w Grecji (UTC+3 godziny) oraz w Polsce (UTC+2godziny).
Poza niewątpliwymi zaletami transportu lotniczego ten typ lokomocji ma również niestety ograniczenia, które trzeba uwzględnić przy planowaniu swoich wakacji. Jednym z ważniejszych ograniczeń jest limit wagowy nakładany na przewożony bagaż. W zależności od linii lotniczych jego wartość może się wahać od 15 do 20 kg dla bagażu głównego oraz od 3 do 8 kg dla bagażu podręcznego. Limity te w nieznacznym stopniu mogą być przekraczane, jednak lepiej zachować umiar, gdyż dopłaty za przekroczoną dopuszczalną wagę są zazwyczaj bardzo wysokie. Przeciętna opłata za każdy kilogram nadbagażu to od 5-6€ do 10€. Warto więc przemyśleć co zabieramy ze sobą na wakacje oraz jak wiele pamiątek mamy zamiar kupić na miejscu.
W większości linii lotniczych dozwolone jest łączenie bagaży oraz/lub limitów wagowych. W przypadku pary osób podróżujących wspólnie oznacza to możliwość nierównego rozdziału wagi i w ramach limitu 20kg przypadających na jedną osobę odprawione mogą być dwie sztuki bagażu głównego o wadze np: 26kg i 14kg. Istotne jest by sumaryczna waga bagaży głównych nie przekroczyła 40kg. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony pracy (przeładunek bagażu) odprawiana pojedyncza sztuka bagażu nie może być cięższa niż 32 kg.
W przypadku lotów czarterowych częstą praktyką jest to, że za przewóz parasola plażowego nie jest pobierana dodatkowa opłata. Jedynym warunkiem jest jego odpowiednie opakowanie (najlepiej elastyczną folią lub innym wytrzymałym elastycznym materiałem). Nadawany jest on zazwyczaj na odprawie Check-in wraz z bagażem głównym. Składane wózki dziecięce są najczęściej oddawane w momencie wejścia na pokład, jednak szczegółowe regulacje związane z ich transportem są zależne od linii lotniczych oraz miejsca, z którego odlatuje samolot (po szczegółowe informacje najlepiej sięgnąć do regulaminu przelotu). Przewóz innych nietypowych przedmiotów takich jak rowery, czy też sprzęt do nurkowania, wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami. W przypadku niektórych przewoźników wskazany jest wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia sposobu przewozu tego typu bagażu.
W bagaż rejestrowanym (głównym) nie zaleca się przewozu gotówki, dokumentów tożsamości, komputerów, kluczy do mieszkania i samochodu, aparatów fotograficznych i innego wartościowego sprzętu elektronicznego. Zalecenia te wynikają z faktu, że choć rzadko to jednak sporadycznie zdarzają się sytuacje, w których bagaż jest gubiony lub też zostaje załadowany do nieodpowiedniego samolotu. W takich przypadkach trzeba się liczyć z trwałą lub też czasową utratą rzeczy znajdujących się w odprawionym bagażu.
Od 6 listopada 2006 roku na wszystkich portach lotniczych Unii Europejskiej dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów (do 100ml) w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce. Bagaż podręczny nie może również zawierać broni palnej, lub też jej imitacji, narzędzi o ostrych końcach lub krawędziach (w tym też przyborów kosmetycznych takich jak pilniczki, nożyczki). Dozwolone jest przewożenie leków i kosmetyków jednak w opakowaniach nie większych niż 100ml. W celu skrócenia procesu odprawy muszą być one zapakowane w przeźroczystą zamkniętą torebkę o wymiarach 22 na 15cm i pojemności 1l.
Na lotnisku najlepiej pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem. Zwyczajowo odprawa (tzw. Check-in) rozpoczyna się na 2 godziny i kończy się około 35 minut przed odlotem. Wcześniej jednak (w przypadku większości touroperatorów) trzeba odebrać bilety oraz zawieszki na bagaż, które wydawane są na stanowiskach biur podróży. W czasie odprawy każdy pasażer zobowiązany jest do okazania ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Brak dokumentu lub dokument nieaktualny skutkuje odmową przyjęcia na pokład, więc lepiej zawczasu sprawdzić ważność paszportu lub dowodu osobistego.
Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie biletów powrotnych oraz dokumentów tożsamości niezbędnych do podróży. W miarę możliwości powinny być one schowane lub też zdeponowane w bezpiecznym miejscu. W żadnym przypadku bilety nie powinny być przekazywane pracownikom hotelowym, którzy nie mają prawa żądać ich okazania. Dokumenty tożsamości, które zostają pierwszego dnia na recepcji (celem rejestracji hotelowych gości) najlepiej odebrać następnego dnia. W przypadku zgubienia, zniszczenia lub utraty biletu z innych powodów konieczne jest wystawienie kopii lub zupełnie nowego biletu. Koszty i procedury wymiany biletów papierowych różnią się w zależności od linii lotniczej.
Opis ciekawych miejsc jakie warto zwiedzić na Krecie. Wykaz w kolejności alfabetycznej.
Dla osób, które jadą pierwszy raz na Kretę przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji przydatnych w czasie pobytu na wyspie. Poniższe tematy są istotne z naszego punktu widzenia i opisaliśmy je na podstawie własnych doświadczeń. Oczywiście artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich tematów i jest wielce prawdopodobne, że ten niezbędnik będzie rozrastał się w czasie.
Opis położenia i warunków geograficznych Krety. Rys budowy geologicznej, opis najważniejszych obszarów oraz ich zróżnicowania. Przykłady fauny i flory spotykanej na tej wyspie.
Komentarze
maska i fajka
Witam :) czy zwykłą maskę i fajkę do nurkowania (nie jakiś specjalistyczny osprzęt) mogę upchnąć w bezpłatnym bagażu rejestrowanym, czy raczej trzeba za taki bagaż dopłacić? Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwestii w liniach Enter Air? :)
Pozdrawiam :)
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz