Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Przewidywany wzrost produkcji i spożycia oliwy na świecie

Patrząc na globalną tegoroczną prognozę produkcji oraz spożycia oliwy trzeba przyznać, że obecny sezon powinien być wyjątkowo udany. Wedle szacunków przygotowanych przez Międzynarodową Radę Producentów Oliwy z Oliwek (International Olive Oil Council) spożycie oliwy z oliwek będzie większe o około 5% i w skali całego świata wyniesie łącznie blisko 3 mln ton. Natomiast produkcja w sezonie 2015/2016  wedle przewidywań powinna wzrosnąć o około 1/5 w stosunku do lat ubiegłych. Szczególnie silny wzrost odnotowany został w Hiszpanii, gdzie ilość wytłoczonej oliwy będzie większa o ponad połowę i łącznie powinna wynieść około 1,3 mln ton.

Oliwa z oliwek

Warto pamiętać jednak, że w przypadku tego kraju produkcja oliwy na przestrzeni ostatnich lat była zdecydowanie mniejsza niż wcześniej. W dużej mierze wynikało to ze stosunkowo kapryśnej pogody, która miała bardzo negatywny wpływ na owocowanie tamtejszych gajów oliwnych. Równie silnymi wzrostami produkcji oliwy mogą poszczycić się Włochy, w których tegoroczna produkcja oliwy szacowana jest na około 350 tysięcy ton. Taki wynik będzie równoznaczny z prawie 60 procentowym wzrostem w stosunku do poprzedniego sezonu.

Grecja słynąca z wysokiej jakości oliw w 2015/2016 roku najprawdopodobniej nie odnotuje żadnej dynamiki zmian produkcji. Międzynarodowa Rada Oliwy z Oliwek szacuje, że produkcja oliwy powinna zostać utrzymana na poziomie około 300 tysięcy ton, co jest mniej więcej stałą wartością dla ostatnich kilku lat. Zdecydowana większość tej produkcji (około 2/3) przeznaczana jest do konsumpcji na rynek wewnętrzny. Pozostała część około 100 tysięcy ton oliwy eksportowana jest do najróżniejszych krajów znajdujących się zarówno w Europie jak i na świecie. Jak ciekawostkę warto wspomnieć to, że jednym z największych importerów greckiej oliwy są Włochy, gdzie traktuje się ją jako produkt najwyższej jakości.

Piotrek,  data_2015-12-21 20:05:31 2015-12-21 20:05:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153309775557551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Adam Wyspiański : gość Marek - Po dacie i samolocie Ryanair chyba leciałeś z Wrocławia? Powiedz mi jak wcześnie składałeś wniosek i czy otrzymałeś maila z potwierdzeniem złożenia wniosku. Ja lecę z rodziną za tydzień 14.08. z Wrocławia. Tak samo dwie dorosłe i dwójka dzieci. (...)
gość Aga: Adam - nie wiedzieliśmy, kto z nas będzie badany (czy w ogóle). Nikt nie miał kodu z 1 czy 2, więc nie spodziewaliśmy się w sumie niczego, chociaż lecąc na Kretę trzeba było się liczyć z badaniami. Same testy szybkie (patyczek do buzi i głośne aaa ;), bez informacji co dalej - Ale co robić po teście wyczytałam na crete.pl już wcześniej. Czekaliśmy 24 godziny, nie było telefonu czyli test jest negatywny. (...)
Anna Ewelina Forys: 22 dni lecę na krete
gość Marek: Przylecieliśmy 7-go Ryainair do Chanii. PLF jeden dla całej rodziny (2 osoby dorosłe plus dwójka dzieci). Na lotnisku krajowym sprawdzany na bramce PDF ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości danych wszystkich członków rodziny. Na Krecie błyskawiczny skan kodu QR i tyle. Nasz zaczynał się od 4, więc żadnych testów. Lotnisko jak wymarłe, błyskawiczny transfer, bagaże już na nas czekały. (...)
Urszula Margiewicz: Źle, że przekracza się ilość ludzi. Lepiej płynąć tsk żeby nie było takiego przeciążenia. Powinien kapitan statku wiedzieć ma być np. 100 osób czy 1000 a nie więcej. A nie pakować ludzi za wszelką cenę.
Roy Feuillade: Love lion square bougatsa and coffee
Adam Wyspiański : gość Aga - Fajnie, że dotarliście. Zażywajcie słońca i dobroci Krety!!! Ja mam z rodziną zaplanowany lot na 14 sierpnia też z Wrocławia. Czy wylatując już wiedzieliście, że 7 to test a 4-nie?? Co robicie, gdzie i jak spędzacie czas w oczekiwaniu na wynik??? W jakim miejscu spędzacie urlop (hotel duży czy mały, pensjonat a może prywatny dom). (...)
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera