Booking.com

Gorączka Zachodniego Nilu w Grecji

data_2010-08-18 22:28:25 2010-08-18 22:28:25

komar
Od sierpnia greckie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (KEELPNO) notuje rosnącą liczbę zachorowań na Gorączkę Zachodniego Nilu. Jak na razie u 45 pacjentów rozpoznano ciężką odmianę zapalenia mózgu. W przypadku 4 starszych osób powikłania spowodowane osłabieniem organizmu przez inne choroby doprowadziły do śmierci. Doritsa Bakka lekarz KEELPNO w wywiadzie przeprowadzonym przez agencję prasową AFP, jako przyczynę nasilenia się aktywności wirusa wskazała przedłużające się w tym roku upały połączone z dużą wilgotnością powietrza, co w znacznym stopniu sprzyja rozmnażania się komarów. To właśnie te owady są odpowiedzialne za przenoszenie wirusa oraz pojawianie się kolejnych zachorowań.

W większości wypadków choroba ta ma przebieg bezobjawowy i bardzo często osoby zarażone nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są zarażone tym wirusem. W lekkich przypadkach Gorączka Zachodniego Nilu objawami przypomina grypę lub przeziębienie.  Choroba ta może być jednak bardzo groźna dla osób starszych oraz ludzi z obniżoną odpornością, u których przybiera ona postać zapalenia mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Wprawdzie w Europie już od lat 60 notowano przypadki zachorowań na tę chorobę, jednak do obecnej chwili były to sporadyczne pojedyncze zarażenia. Jak na razie problem ten dotyczy głównie rejonu północnej Grecji (w okolicach miasta Saloniki), a także Macedonii, której władze zapowiedziały zwiększenie programu oprysków przeciwko komarom.  KEELPNO wydało zarządzenie, w którym zaleca mieszkańcom tych rejonów noszenie strojów w jasnych kolorach (bluzek z długimi rękawami i spodni) oraz stosowanie środków chemicznych (repelentów) ograniczających ryzyko ugryzienia przez komary. Organizacja ta zaleciła również, aby mieszkańcy w miarę możliwości osuszyli zbiorniki ze stojącą słodką wodą, co powinno pozwolić na ograniczenie miejsc, w których wylęgają się insekty.

Piotrek,  data_2010-08-18 22:28:25 2010-08-18 22:28:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera