Nikt nie ma prawa paraliżować tego kraju

Ulice zablokowane przez ciężarówki - źródło ekathimeriniPo kilku monotematycznych newsach, jakie zamieściłem na portalu, niestety treść tej aktualności również będzie dotyczyć strajków. Tym razem jednak pojawia się nadzieja, że być może w końcu temat ten przestanie być aż tak istotny dla turystów.

Pierwszą dobrą wiadomością jest fakt, że w chwilowo został przerwany strajk włoski podjęty przez Stowarzyszenie Greckich Kontrolerów Ruchu Lotniczego (EEEKE). Dalsze ewentualne protesty podejmowane przez te związki zawodowe uzależnione są od wyników rozmów prowadzonych ze stroną rządową. W przypadku fiaska lub zerwania dialogu EEEKE zapowiada strajk już w najbliższy weekend ... miejmy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji.

Drugą dobrą (i złą) wiadomością jest to, że strona rządowa wymusiła zakończenie akcji strajkowej, jaka prowadzona była od kilku dni przez kierowców ciężarówek. Początkowo w poniedziałek protest ten dotyczył jedynie kierowców cystern, jednak w ciągu następnych kilku dni przerodził się w ogólnokrajowy strajk, w którym czynny udział brała większość kierowców firm spedycyjnych. Wszystko to jest wynikiem zapowiedzi liberalizacji tego sektora gospodarki, jaka została zapowiedziana przez rząd George Papandreou oraz uzgodniona z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (w ramach programu naprawczego greckiej gospodarki).

Niestety podjęty przez kierowców strajk doprowadził do niepokojącej sytuacji, w której cała Grecja (w tym również Kreta) zagrożona jest kompletnym paraliżem. Z braku paliwa już w tej chwili spora część stacji benzynowych nie obsługuje klientów. W niektórych sklepach zaczyna brakować towarów. Część przedsiębiorców, w związku z niemożliwością zaopatrzenia swoich fabryk w surowce i półprodukty, rozważa możliwość wysłania pracowników na kilkudniowe przymusowe urlopy bezpłatne.

W związku z załamaniem się rozmów między stroną rządową oraz przedstawicielami kierowców, a także coraz większą groźbą unieruchomienia całego kraju, grecki premier George Papandreou podpisał dekret zmuszający kierowców do zakończenia strajku. W dokumencie, poza obowiązkową mobilizacją ludności cywilnej (kierowców) zawarto również instrukcje, które zezwalają ministrom finansów i transportu "podjąć każde inne działania potrzebne do ochrony dóbr publicznych, które mają istotny wpływ na normalne funkcjonowanie życia społecznego i gospodarczego" Grecji.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja kiedy to protest przerywany jest przez zmuszenie strajkujących osób do pracy. W 1983 roku w podobny sposób zakończony został strajk kierowców. Na przestrzeni ostatnich lat rządy greckie (zarówno PASOK jaki i ND) kilkukrotnie kończyły w ten sposób protesty marynarzy.

Niestety mimo obietnic ulg podatkowych kierowcy w dalszym ciągu nie są skłoni do zaakceptowania planów rządowych zmierzających do otwarcia dostępu do sektora przewozów towarowych. Również obowiązkowa mobilizacja, jaką mają być objęci budzi wśród nich wiele kontrowersji. Według ostatnich doniesień policja w Atenach zmuszona była do użycia gazu łzawiącego, aby rozpędzić protestujących kierowców.

Zachowanie kierowców spotkało się z krytyką ministra finansów Giorgos Papaconstantinou, który w ostrych słowach powiedział, że w Grecji "nie ma uprzywilejowanych grup zawodowych posiadających prawo do trzymania greckiego społeczeństwa jako zakładnika" oraz "Nikt nie ma prawa paraliżować tego kraju.".

Przedstawiciele branży turystycznej mówią o kolejnej fali odwoływanych rezerwacji oraz widocznym zmniejszonym zainteresowaniem turystów Grecją. Wszystko to jest wynikiem strajków, jakie były podejmowane w ostatnim czasie. Niestety już w tej chwili z prawie 100% pewnością można powiedzieć, że ten rok będzie najgorszym sezonem branży turystycznej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Zdjecie przedstawia jedną z ateńskich ulic zakorkowaną przez strajkujące ciężarówki. Źródło: ekathimerini

Piotrek,  data_2010-07-29 20:15:47 2010-07-29 20:15:47
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera