Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Liczne wypadki na wiosennych szlakach Krety

Początek sezonu na Krecie to dobry moment na dłuższe wycieczki po górskich szlakach. Znaczna część turystów, którzy swój urlop zaplanowali właśnie w tym czasie, przeznacza go na przejście szlaków takich jak Samaria, szlak E4 czy, też eksplorację innych mniej znanych wąwozów. Mimo że temperatury są jak najbardziej sprzyjające takim wycieczkom, a słońce nie pali jeszcze tak mocno jak w pełni wysokiego sezonu, to jednak w ostatnie dni na szlakach Krety zaroiło się od wypadków. Niestety oprócz na ogół mniej groźnych sytuacji zdarzył się także wypadek śmiertelny.

Szlak z Loutro do wąwozu Aradena
Początek szlaku z Loutro do wąwozu Aradena

8 maja w wąwozie Kapsas (Pervolakia) zlokalizowanym w okolicach Ierapetry na południowo-wschodnim wybrzeżu Krety znaleziono dwóch martwych austriackich alpinistów. Stanowili oni część siedmioosobowej grupy, która pokonywała ten wąwóz. Z nieznanych przyczyn spadli oni z dużej wysokości. Ekipy ratunkowe znalazły alpinistów w piątek.

6 maja straż pożarna ewakuowała do szpitala turystę, który szedł szlakiem E4 z Sougii do Paloechory. Dzień później dwoje turystów postanowiło pieszo przejść trasę z Loutro i kontunuować przejście przez dość dziki wąwóz Aradena. Turyści stracili jednak orientację i zabłądzili. Na szczęście za pomocą telefonów komórkowych udało im się skontaktować z odpowiednimi służbami. Po otrzymaniu odpowiednich wskazówek zawrócili z powrotem do Loutro. Również w mniej znanym wąwozie Topolia ratownicy pomogli rannej kobiecie.

Mimo że szlak wiodący przez wąwóz Samaria działa raptem kilka dni to także na jego terenie doszło już do kilku wypadków. 6 maja z terenu Agia Roumeli ewakuowano niemieckiego turystę z objawami hipotermii. Zaledwie kilka dni później z okolic wioski Samaria trzeba było ewakuować dziecko, które doznało obrażeń. w tym przypadku ratownicy skorzystali z możliwości transportowych dyżurnego osiołka.

Ilość wypadków pokazuje, że w tym roku na przestrzeni pierwszych tygodni sezonu turystycznego wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności na pieszych szlakach. Tegoroczna wyjątkowo śnieżna zima spowodowała, że górskie drogi bywają szczególnie zdradliwe. W wielu miejsca trzeba liczyć się z uszkodzeniami szlaków oraz możliwością napotkania odcinków pełnych luźnych i niepewnych skał. Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się na dłuższą pieszą wędrówkę to zalecamy Wam zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz poinformowania o Waszych planach personelu zatrudnionego w miejscu zakwaterowania.

Gosia,  data_2015-05-11 19:15:11 2015-05-11 19:15:11
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152904111047551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Oczywiście że da się przejść w 1 dzień ale po co??? Warto się pokąpać na Domacie i Sedonii, obejrzeć widoki idąc siga-siga. Ale co kto lubi. Cieszę się że poprawili oznaczenia - przy pierwszej próbie naszego przejścia były tylko tyczki co spory kawałek, przy drugiej też pojawiły się w niewielkich ilościach znaki E4. Za trzecim razem były już żółto - czarne oznakowania - był znaczny postęp. (...)
gość Mateus: Hmm ja mam odmienne zdanie, zaznaczę, że nie jestem bardzo doświadczonym górskim turystą, ale amatorsko uprawiający sporty wytrzymałościowe. Trasę Agia Roumelii - Sougia pokonaliśmy 2 razy, w 2014 i 2020, trasa bardzo dobrze oznaczona, problem w sumie mieliśmy tylko przy plaży Domata, za bardzo zakombinowaliśmy i poszliśmy górą zamiast plażą.Trasa pokonana 2 razy z całym bagażem na 2 tyg z namiotem itp. (...)
gość PiotrWie: Jak powiększysz do pełnego ekranu na You Tube to wszystkie są podpisane. Ta akurat to Konnos Beach - pierwsza plaża na zachód od Matali. cały film idzie po kolei od plaży Kokkinos Pirgos na wschód aż do plaży Sidonia - pominięte są tylko te które wymieniłem w pierwszym poście i kilka malutkich plaż dostępnych tylko łodzią.
Gosia | crete.pl : Kommos. Po drugiej stronie widocznej skały jest Matala.
gość joy: Podpowiedzcie proszę jaka to palża na filmie w 1min i 26 s.?
gość PiotrWie: Przejście z Tris Ekklisies do Kalamaki jest spokojne - nie ma tam jakiś dużych trudności, wystarczy zabrać ze sobą matę i najmniejszy możliwy śpiwór ( my używamy 600 gramowych, naprawdę małych po kompresji) i można iść - przez dwa tygodnie siga-siga. (...)
Piotrek | www.crete.pl : Cześć Piotrze, wiedzieliśmy, że kto jak kto, ale Ty na pewno dodasz jakiś komentarz do tego filmu :). My zgodnie razem uznaliśmy z Gosią, że to jest rejon do którego musimy jeszcze wrócić. Między innymi właśnie dla tego spokoju i tych ciekawych miejsc :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera