Liczne wypadki na wiosennych szlakach Krety

data_2015-05-11 19:15:11 2015-05-11 19:15:11

Początek sezonu na Krecie to dobry moment na dłuższe wycieczki po górskich szlakach. Znaczna część turystów, którzy swój urlop zaplanowali właśnie w tym czasie, przeznacza go na przejście szlaków takich jak Samaria, szlak E4 czy, też eksplorację innych mniej znanych wąwozów. Mimo że temperatury są jak najbardziej sprzyjające takim wycieczkom, a słońce nie pali jeszcze tak mocno jak w pełni wysokiego sezonu, to jednak w ostatnie dni na szlakach Krety zaroiło się od wypadków. Niestety oprócz na ogół mniej groźnych sytuacji zdarzył się także wypadek śmiertelny.

Szlak z Loutro do wąwozu Aradena
Początek szlaku z Loutro do wąwozu Aradena

8 maja w wąwozie Kapsas (Pervolakia) zlokalizowanym w okolicach Ierapetry na południowo-wschodnim wybrzeżu Krety znaleziono dwóch martwych austriackich alpinistów. Stanowili oni część siedmioosobowej grupy, która pokonywała ten wąwóz. Z nieznanych przyczyn spadli oni z dużej wysokości. Ekipy ratunkowe znalazły alpinistów w piątek.

6 maja straż pożarna ewakuowała do szpitala turystę, który szedł szlakiem E4 z Sougii do Paloechory. Dzień później dwoje turystów postanowiło pieszo przejść trasę z Loutro i kontunuować przejście przez dość dziki wąwóz Aradena. Turyści stracili jednak orientację i zabłądzili. Na szczęście za pomocą telefonów komórkowych udało im się skontaktować z odpowiednimi służbami. Po otrzymaniu odpowiednich wskazówek zawrócili z powrotem do Loutro. Również w mniej znanym wąwozie Topolia ratownicy pomogli rannej kobiecie.

Mimo że szlak wiodący przez wąwóz Samaria działa raptem kilka dni to także na jego terenie doszło już do kilku wypadków. 6 maja z terenu Agia Roumeli ewakuowano niemieckiego turystę z objawami hipotermii. Zaledwie kilka dni później z okolic wioski Samaria trzeba było ewakuować dziecko, które doznało obrażeń. w tym przypadku ratownicy skorzystali z możliwości transportowych dyżurnego osiołka.

Ilość wypadków pokazuje, że w tym roku na przestrzeni pierwszych tygodni sezonu turystycznego wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności na pieszych szlakach. Tegoroczna wyjątkowo śnieżna zima spowodowała, że górskie drogi bywają szczególnie zdradliwe. W wielu miejsca trzeba liczyć się z uszkodzeniami szlaków oraz możliwością napotkania odcinków pełnych luźnych i niepewnych skał. Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się na dłuższą pieszą wędrówkę to zalecamy Wam zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz poinformowania o Waszych planach personelu zatrudnionego w miejscu zakwaterowania.

Gosia,  data_2015-05-11 19:15:11 2015-05-11 19:15:11
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152904111047551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera