Kiedy będzie otwarty szlak w Samarii?

Jeśli wasz tegoroczny pobyt na Krecie wypada w tym roku w drugiej połowie kwietnia i rozważacie zwiedzenie Parku Samaria, to niestety najprawdopodobniej będziecie musieli zrezygnować z tych planów. Chociaż najnowszy artykuł opublikowany na portalu www.west-crete.com pozostawia tytułowe pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi to jednak w zdecydowany sposób określa, że szlak wiodący przez Samarię zostanie otwarty nie wcześniej niż 1 maja. W większości wypadków był on udostępniany dla turystów w połowie kwietnia. Niestety tegoroczna śnieżna aura dominująca przez większą część zimy, pokrzyżowała te plany. W wielu miejscach droga wymaga poważnych napraw. W dolnej, najbardziej wąskiej części wąwozu spiętrzona woda spływająca z gór tworzy barierę niemożliwą do przejścia. Sytuacja ta ulegnie znacznej poprawie, gdy stopnieje zdecydowana większość śniegu zalegającego na okolicznych szczytach.

Szlak przez wąwóz Samaria

Pracownicy parku zapewniają, że do 1 maja wykonane zostaną wszystkie niezbędne prace, które pozwolą na bezpieczne przejście od Xyloskalo aż do Agia Roumeli. Pogoda, która jest trudna do przewidzenia, powoduje że termin ten trzeba odczytywać bardziej w kategorii deklaracji niż 100-procentowych pewników. Kilka deszczowych dni może zdecydowanie utrudnić lub wręcz zniweczyć prace związane z odbudową tego szlaku.

Z pewnością pierwsi tegoroczni turyści pojawią się w wąwozie Samaria dopiero w momencie, gdy jego przejście będzie odpowiednio zabezpieczone. Na koniec będąc właśnie przy kwestiach bezpieczeństwa warto wspomnieć, że tegoroczny początek sezonu nie był zbyt udany dla dwójki turystów z Dani, którzy wybrali się na szlak wiodący przez wąwóz Imbros. Jeden z turystów uległ wypadkowi, w następstwie którego odniósł rany. Obrażenia były na tyle poważne, że uniemożliwiły mu samodzielne opuszczenie wąwozu. Dzięki sprawnej interwencji strażaków z Vrisses osobę tę udało się przewieźć do jednego z okolicznych szpitali.

Piotrek,  data_2015-04-18 20:34:06 2015-04-18 20:34:06
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Daniel Gorzelak
Daniel Gorzelak
2015-04-18 19:19:25

Miejmy nadzieje ze do czerwca bedzie juz w 100% otwarty :)

1
 CRETE
CRETE
2015-04-18 19:24:27

W czerwcu Samaria z pewnością będzie w pełni dostępna :)

2
 Aga Dyziowa
Aga Dyziowa
2015-04-18 19:21:24

w tamtym roku były podobne zawirowania z otwarciem wąwozu; najpierw otworzono a 3 dni później ponownie zamknięto... trzeba śledzić infomacje na bieżąco ;)

2
 CRETE
CRETE
2015-04-18 19:26:13

Dokładnie, w zeszłym roku dla odmiany powodem zamknięcia było osunięcie się skał. Niestety jest tak jak piszesz trzeba się liczyć z tym że wąwóz może być jeszcze czasowo zamknięty. Co poradzić, taki urok :)

1
 Mariola Maj
Mariola Maj
2015-04-18 19:29:54

wcale sie nie dziwie

 Marcin Wierzchowski
Marcin Wierzchowski
2015-04-18 22:19:36

Są mniej popularne a bardzo fajne szlaki w okolicy. Zamiast dymać z geriatryczną stonką można zerknąć na mapę i wymyślić coś swojego ;)

 Andrzej Lee
Andrzej Lee
2015-04-19 08:52:39

Pobiegniemy pozniej

1
 gość}
gość Jason
2015-04-20 12:02:05

Mam nadzieję że na początku maja będzie już dostępny. Wybieram się tam w okolicy 6-7 maja.

Z tego co się dowiedziałem można tam bez przeszkód dojechać autobusem z Chanii a na drugim końcu wąwozu trzeba przepłynąć promem zdaje się do miejscowości Sougia, a czy ktoś się orientuje czy z tej miejscowości dostanę się do Chanii, a jeżeli tak to w jakich godzinach można liczyć na autobus?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-04-20 12:44:11

Musisz śledzić bieżące prognozy pogody, my ze swojej strony z pewnością też będziemy starali się informować o tym na crete.pl. Zazwyczaj każdego roku na przełomie kwietnia i maja szlak wiodący przez park jest już w całości dostępny dla zwiedzających. W tym okresie jednak mogą zdarzać się jeszcze takie dni kiedy wstęp do parku jest zamykany.

Jeśli chodzi o dojazd to spokojnie możesz zrobić tak jak piszesz. Można również zamiast do Sougia popłynąć do miejscowości Chora Sfakion, skąd wykonywany jest analogiczny kurs do Chanii. Kursy autobusów są zawsze zsynchronizowane z promami. Szczegółowych informacji odnośnie godzin szukaj na oficjalnej stronie KTEL.

Pozdrawiam

 gość}
gość Jason
2015-04-20 13:13:45

Bardzo dziękuję i pozdrawiam ze słonecznego Wrocławia

 gość}
gość dominika
2015-04-22 16:23:32

imbros

witam, a czy wawoz Imbros bedzie  otwarty przed 1 maja???jak tam dojechac z Chanii?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-04-22 19:45:10

Inbros

Bardzo fajny pomysł na aktywny dzień. Jeśli pogoda będzie ok to myślę że powinien być czynny. Zresztą w tej chwili tak jak pisaliśmy jest czynny dla zwiedzających.

Na miejsce dojedziesz autobusem KTEL. Szukaj połączenia do Chora Sfakion, z wysiadką w miejscowości Imbros (grecy piszą również Impros, Imros). W trakcie dnia realizowane są zazwyczaj dwa połączenia z Chanii (rano i w okolicach południa) oraz 2-3 powrotne. W tym jedno wieczorne zabierające turystów do Chanii. Na naszej stronie znajdziesz dosyć szczegółowy logistyczny opis przejścia przez ten wąwóz.

http://www.crete.pl/wawoz/imbros.html

Zdecydowanie polecamy tę wycieczkę :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152859826717551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera