Planowany remont portu w Chora Sfakion

Chora Sfakion to jeden z bardziej ruchliwych portów spośród tych znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety. Zdecydowaną większość podróżnych przewijających się przez ten port stanowią turyści wracający z wycieczki do wąwozu Samaria. Każdego roku około 150 tysięcy osób korzysta z połączenia promowego między Chora Sfakion a Agia Roumeli. Utrzymanie ciągłości komunikacji morskiej między tymi miejscowościami ma niebagatelne znaczenie dla całego regionu.

Chora Sfakion - port

Od dłuższego czasu wiadomo, że obecna infrastruktura portu w Chora Sfakion nie zapewnia takich możliwości. W listopadzie 2013 roku do realizacji został przyjęty projekt, którego głównym celem jest przebudowa portu w Chora Sfakion oraz dostosowanie go do współczesnych wymagań. Obecna infrastruktura nie zapewnia należytej ochrony basenu portowego przed przenikaniem wysokich fal. W okresach sztormowej pogody korzystanie z cumowisk oraz przystani jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takich przypadkach rejsy realizowane miedzy Chora Sfakion a Agia Roumeli są zazwyczaj odwoływane lub przekładane na inne dni. Jest to szczególnie istotne w zimie kiedy okresy sztormowej pogody zdarzają się zdecydowanie częściej, a połączenie promowe między Chora Sfakion a Agia Roumeli realizowane jest tylko raz w tygodniu.

W ostatnich dniach zorganizowane zostało spotkanie, na którym pracownicy Politechniki Ateńskiej przedstawili model fizyczny odzwierciedlający wpływ obecnej infrastruktury na sposób przebiegu fal morskich przenikających do wnętrza portu. Utworzona została grupa ekspercka, w skład której poza wspomnianymi wcześniej pracownikami Politechniki, wejdą również przedstawiciele lokalnych władz oraz Portu Chania. Efektem jej działania będzie zakres prac wymaganych do poprawienia obecnego stanu. Osobiście mamy nadzieje, że etap realizacji nastąpi dosyć szybko. Poprawa infrastruktury portu w Chora Sfakion z pewnością ułatwi życie mieszkańcom Agia Roumeli, którzy w czasie zimowych miesięcy w związku z brakiem połączenia promowego bywają odcięci od świata.

Chora Sfakion - port

Piotrek,  data_2014-12-16 20:01:19 2014-12-16 20:01:19
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera