Festiwal Dorsza w Tylissos

data_2014-12-05 07:59:52 2014-12-05 07:59:52

Dzisiaj wieczorem o godzinie 18 w Tylissos znajdującym się niedaleko Heraklionu, zorganizowany zostanie Festiwal Dorsza. Od kilku lat impreza ta jest organizowana zawsze w wigilię dnia św. Mikołaja, który jest patronem Tylissos. W ramach festiwalu możecie liczyć na możliwość skosztowania smakowitej ryby podanej w towarzystwie wybornych lokalnych win. Wszystko to będzie ubarwione dużą ilością typowej kreteńskiej muzyki oraz lokalnych tańców. Nad zachowaniem obyczajowości pieczę będzie trzymać Giórgi Malliotaki (Γιώργη Μαλλιωτάκη), wikary z wsi Tylissos.

Tylissos - festiwal dorsza

Jeśli zastanawiacie się skąd we wsi położonej w głębi lądu pojawił się pomysł na Festiwal Dorsza to poniżej znajdziecie wyjaśnienie. Geneza tej imprezy sięga odległych czasów II Wojny Światowej. W trudnych latach okupacji niemieckiej mieszkańcy wsi Tylissos, podobnie jak wielu innych Kreteńczyków, robili wszystko aby zdobyć jedzenie. Jednym ze sposobów na jej pozyskanie, były wyprawy do miast portowych, gdzie towary głównie rzeczy wytwarzane z drewna, były wymieniane na żywność. Najłatwiej dostępne były dorsze poławiane przez miejscowych rybaków. Ryby te stanowiły najczęstszy ładunek przewożony na osiołkach wracających do Tylissos. Z czasem miejscowość ta obrosła w taką tradycję handlu tą rybą, że mieszkańcy okolicznych wsi nadali jej miano dorsz "μπακαλιάρου".

Część z Was tę miejscowość może kojarzyć głównie z ciekawymi wykopaliskami, których krótką historię opisaliśmy na poniższej stronie: http://www.crete.pl/wykopaliska/tylissos.html

Gosia i Piotrek,  data_2014-12-05 07:59:52 2014-12-05 07:59:52
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera