Grecy chętnie korzystają z samochodu i słono za to płacą

Agencja prasowa Bloomberg, która w środowisku ekonomistów jest szczególnie ceniona za wysokiej jakości analizy finansowe, wykonała ciekawe zestawienie światowych cen benzyny. Niestety w rankingu tym Grecja znalazła się na jednej z czołowych pozycji wśród krajów o najwyższym koszcie paliwa. Nie powinno to dziwić gdyż wydatki na benzynę stanowiące nieco ponad 3% budżetu greckiej rodziny, są jednym z pięciu najwyższych wyników na całym świecie.

Grecja - Kreta - Eko stacja paliw

W badanym okresie od końca września do początku listopada najwyższe ceny benzyny zostały odnotowane w takich krajach jak Norwegia (1,96 €/l), Turcja (1,79 €/l) oraz w Hong Kongu (1,72 €/l). Przeciętna cena jednego litra benzyny w Grecji wynosi obecnie około 1,5 €/l i jest to jeden z 13 najwyższych wyników na świecie. Jeszcze gorzej wskaźniki te wyglądają dla wysp greckich oraz Krety, które są rejonami Grecji o najwyższych cenach paliw. Wśród ponad 60 przebadanych krajów znalazła się również Polska, która uplasowała się na 37 pozycji.

Dosyć ciekawie wygląda również zestawienie przeciętnego dziennego dochodu w odniesieniu do ceny paliwa. Pod tym względem Grecja wypada zdecydowanie lepiej, gdyż koszt jednego galona stanowi około 12% dniówki, co plasuje ten kraj mniej więcej w środku stawki i jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż pozycja uzyskana przez Polskę.

Spostrzegawcze osoby słusznie zapytają - skąd zatem aż tak wysoki udział kosztu paliwa w budżecie greckiej rodziny? No cóż odpowiedź jest banalnie prosta, mieszkańcy Hellady od zawsze bardzo chętnie i często korzystają ze swoich samochodów. Wyraźnie widać, że wysokie ceny nie spowodowały jakiś drastycznych zmiany tego upodobania ani nie przekonały Greków do częstszego korzystania z komunikacji publicznej. Może lepszą alternatywą byłaby ekologiczna komunikacja oparta na pojazdach takich jak opisywany przez nas niedawno SUNNYCLIST. Przy niskim koszcie eksploatacji pozostawiają one możliwość niezależnego przemieszczania się na niewielkie odległości.

Piotrek,  data_2014-12-03 20:30:39 2014-12-03 20:30:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera