Grecy chętnie korzystają z samochodu i słono za to płacą

data_2014-12-03 20:30:39 2014-12-03 20:30:39

Agencja prasowa Bloomberg, która w środowisku ekonomistów jest szczególnie ceniona za wysokiej jakości analizy finansowe, wykonała ciekawe zestawienie światowych cen benzyny. Niestety w rankingu tym Grecja znalazła się na jednej z czołowych pozycji wśród krajów o najwyższym koszcie paliwa. Nie powinno to dziwić gdyż wydatki na benzynę stanowiące nieco ponad 3% budżetu greckiej rodziny, są jednym z pięciu najwyższych wyników na całym świecie.

Grecja - Kreta - Eko stacja paliw

W badanym okresie od końca września do początku listopada najwyższe ceny benzyny zostały odnotowane w takich krajach jak Norwegia (1,96 €/l), Turcja (1,79 €/l) oraz w Hong Kongu (1,72 €/l). Przeciętna cena jednego litra benzyny w Grecji wynosi obecnie około 1,5 €/l i jest to jeden z 13 najwyższych wyników na świecie. Jeszcze gorzej wskaźniki te wyglądają dla wysp greckich oraz Krety, które są rejonami Grecji o najwyższych cenach paliw. Wśród ponad 60 przebadanych krajów znalazła się również Polska, która uplasowała się na 37 pozycji.

Dosyć ciekawie wygląda również zestawienie przeciętnego dziennego dochodu w odniesieniu do ceny paliwa. Pod tym względem Grecja wypada zdecydowanie lepiej, gdyż koszt jednego galona stanowi około 12% dniówki, co plasuje ten kraj mniej więcej w środku stawki i jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż pozycja uzyskana przez Polskę.

Spostrzegawcze osoby słusznie zapytają - skąd zatem aż tak wysoki udział kosztu paliwa w budżecie greckiej rodziny? No cóż odpowiedź jest banalnie prosta, mieszkańcy Hellady od zawsze bardzo chętnie i często korzystają ze swoich samochodów. Wyraźnie widać, że wysokie ceny nie spowodowały jakiś drastycznych zmiany tego upodobania ani nie przekonały Greków do częstszego korzystania z komunikacji publicznej. Może lepszą alternatywą byłaby ekologiczna komunikacja oparta na pojazdach takich jak opisywany przez nas niedawno SUNNYCLIST. Przy niskim koszcie eksploatacji pozostawiają one możliwość niezależnego przemieszczania się na niewielkie odległości.

Piotrek,  data_2014-12-03 20:30:39 2014-12-03 20:30:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera