+2% VAT

Od wczoraj obowiązuje w Grecji (więc także i na Krecie) zwiększona stawka VAT (value-added tax). Obecna stopa tego podatku wynosi 21% i jest o 2% wyższa w stosunku do stawki obowiązującej wcześniej. Podwyżka ta z pewnością uderzy w szeroki wachlarz produktów i usług (w tym w szczególności w ceny żywności). Wzrosną również koszty paliwa, co odbije się niekorzystnie na cenach usług transportowych i komunikacyjnych, które na pewno zostaną zwiększone. Turyści jednak nie powinni w znaczący sposób odczuć podwyższenia tego podatku, tym bardziej, że Grecja zapowiedziała w tym roku ostrą konkurencję cenową z położoną niedaleko Turcją.

Rachunek z KretyWedług greckiego rządu podwyższenie VAT'u powinno stanowić znaczny zastrzyk środków wpływających do budżetu państwa. Rządowe wyliczenia wskazują, że sam dochód z tytułu podatku płaconego przy sprzedaży żywności będzie o 1,3 mld € większy w stosunku do dochodu generowanego przy zmniejszonej stawce. Wzrost cen paliwa to dodatkowy dochód na poziomie około 1 miliarda €.

Niektóre z dużych firm zapowiedziały, że będą starały się przejąć tę podwyżkę w ramach własnych kosztów tak, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać konsumentów. Większość drobnych sprzedawców zapowiada wprost, że będą musieli zwiększyć ceny. Ostatni kryzysowy rok bardzo negatywnie wpłyną na ich dochody, więc nie będą oni w stanie przyjąć na siebie dodatkowych kosztów związanych z podwyższeniem podatków. Zwiększenie VAT'u budzi również kontrowersje wśród kupujących. Podwyżka ta w szczególności dotyka emerytów oraz osoby najuboższe, dla których wydatki na żywność stanowią spory procent domowego budżetu. Jest to pierwsze, uderzające bezpośrednio w mieszkańców Grecji, antykryzysowe działanie obecnego rządu ... zobaczymy, czy nie spotka się to ze wzrostem poparcia społeczeństwa dla agresywnych protestów związków zawodowych.


Piotrek,  data_2010-03-16 22:23:30 2010-03-16 22:23:30
Średnia: 2.75
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 2.75 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera