Otwarcie całego szlaku przez Samarię

Chociaż wejście do Narodowego Parku Samaria jest możliwe od 12 kwietnia, to jednak dopiero od dzisiaj będzie możliwe pokonanie pełnej długości szlaku, czyli od Xyloskalo położonego na obrzeżach płaskowyżu Omalos aż do Agia Roumeli. Niestety znów, podobnie jak w latach ubiegłych, szlak będzie pozbawiony profesjonalnej opieki medycznej. Nad bezpieczeństwem turystów będą czuwać jedynie pracownicy parku oraz wolontariusze, którzy w razie ewentualnego zagrożenia mogą świadczyć jedynie doraźną pomoc medyczną. Na ten aspekt szczególną uwagę zwracał przestawiciel lokalnych władz Apostolis Voulgarakis vice-prefekt Chanii. Uważa on, że w razie wypadku jeśli nie będzie możliwości udzielenia natychmiastowej profesjonalnej pomocy medycznej, Kreta "stanie się pośmiewiskiem na arenie międzynarodowej".

Szlak przez wąwóz Samaria

O tym że sytuacja jest poważna niech świadczy również  to, że władze Parku Narodowego Samaria borykają się również z dużymi brakami kadrowymi. W tym roku, jeśli nie uda się uzyskać dodatkowych środków, zabraknie pieniędzy na sfinansowanie 26 etatów pracowników pełniących służbę w rejonie wąwozu. Podobne problemy mają również strażacy, którzy w chwili obecnej wykazują podobne niedobory pracowników.  Regionalny dowódca Dimitris Rapanakis powiedział jednak, że zgłaszają oni pełną gotowość do rozpoczęcia tegorocznego sezonu. Poza tradycyjnymi naziemnymi ekipami w tym sezonie kreteńscy strażacy będą wspierani przez dwa specjalne śmigłowce przystosowane do gaszenia pożarów.

Samaria

Obawy strażaków i pracowników parku nie są bezpodstawne. Trzy lata temu w wąwozie Samaria miał miejsce bardzo niebezpieczny wypadek. Kamień oderwany od skalnej ściany uderzył w głowę turystę przechodzącego szlakiem. O mały włos nie doszło do większej tragedii, gdyż tuż obok tej osoby upadł również większy kamień ważący około 30 kg. Zraniony turysta z pomocą personelu parku został przetransportowany statkiem do Chora Sfakion.

W związku z niepełną obsadą wśród pracowników parku oraz brakiem miejscowej opieki medycznej warto zastosować się do wytycznych jakie Dyrekcja Lasów Chania skierowała do osób, które zdecydują się na wyprawę do wąwozu Samaria:

Szlak przez wąwóz Samaria

Piotrek,  data_2014-04-21 11:16:07 2014-04-21 11:16:07
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Tawerna Grecka: Będziemy
Gosia | crete.pl : Tak, są takie biura które organizują wycieczki do Sfendoni. Zwiedzanie jaskini jest zazwyczaj połączone ze wizytą w  okolicznych wioskach.
gość Marek: Witam, ja też właśnie jestem w Agios, delektuje się capucino,widokami oraz niesamowitymi skokami do wody. A pogoda to poprostu bajka, błękitne niebo i słoneczko, poprostu super:)
gość Angie: Właśnie popijamy kawkę z widokiem na jezioro i skaczących. Pełen relaks i pogoda wspaniała. Do tego cudowne widoki.
Film nie dostępny
O, dziś widzieliśmy jak skaczą :-)
gość karmin: Czy są wycieczki z Heraklionu? Do jaskinie można dotrzeć tylko samochodem a nie mam. Na stronach greckich biur podróży nie znajduje tej jaskini.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera