Najem krótkoterminowy rośnie w siłę

data_2023-09-16 20:41:01 2023-09-16 20:41:01

Wczoraj w rejonie Chania odbyło się spotkanie informacyjne „Wyspy – atrakcyjne kierunki Morza Śródziemnego”, na marginesie którego podano interesującą informację. Zastępca Regionalnego Gubernatora ds. Turystyki, Kyriakos Kotsoglou, potwierdził, że liczba kwater wynajmu krótkoterminowego w Chanii typu Airbnb szybko rośnie i już znacznie przekroczyła liczbę dostępnych łóżek dostępnych w hotelach jednostki regionalnej.

Agia Galini

Podane dane dobrze obrazują skalę wzrostu, jaki odnotowuje ta część rynku. W ciągu ostatnich 4 lat w tej prefekturze liczba łóżek oferowanych przez AirBnb wzrosła aż o 47%. Obecnie najem krótkoterminowy regionu Chania oferuje 64 000 łóżek, podczas gdy hotele tego regionu oferują 50 000 łóżek. Jeszcze większy skok odnotowano w prefekturze Heraklion, gdzie wzrost nastąpił aż o 52% (23 209 w 2019 roku, 35 305 w 2023 roku).

Mocną rozbudowę bazy najmu krótkoterminowego na Krecie potwierdzają również dane zebrane przez Insete Intellignese. Dane dotyczące całej wyspy pokazują, że w porównaniu do czerwca 2019 roku wzrost liczby łóżek w tego typu kwaterach wynosi średnio 45%. Cztery lata temu Airbnb oferował na Krecie 103 tys. łóżek, w tym roku było to już 149 tys. miejsc. Dla porównania liczba miejsc noclegowych w hotelach na przestrzeni lat 2019 – 2022 wzrosła tylko o 4%.

Niestety jednak to właśnie te wzrosty doprowadziły do sporej nadpodaży łóżek na Krecie. Do niedawno na wyspie było dostępnych około 300 000 łóżek. Obecnie zaś ich liczba powoli zbliża się do 500 000! Ale nie tylko po stronie AirBnb leży odpowiedzialność za ten wzrost. W ostatnim czasie sporo niewielkich hotelików starszej daty rozbudowało się i zwiększyło liczbę oferowanych pokoi. Warto też dodać że również te miejsca odnotowały duży wzrost zainteresowania turystów.

Hotelik przy Agios Pavlos

Niestety jednak zwiększanie liczby miejsc noclegowych nie gwarantuje ich wysokiego obłożenia. Mimo wzrostu liczby przylotów na Kretę wielu przedsiębiorców narzekało, że obłożenie utrzymywało się na niższym poziomie niż zazwyczaj. Jak pokazują pierwsze dane statystyczne kłopoty miały zwłaszcza hotele z największą liczbą gwiazdek, które nie poradziły sobie tak dobrze jak tego oczekiwano. Spadek rezerwacji odnotowano zwłaszcza w obszarze Eloundy przy Zatoce Mirabello, w której zlokalizowanych jest wiele pięciogwiazdkowych hoteli.

Hotel w Elounda

Przyczyny tej zmiany wydają się dość oczywiste. Miesiące kryzysu gospodarczego spowodowały, że część ludzi do wakacji podeszło bardzo ekonomicznie. Nie chcąc rezygnować z odpoczynku wybierali tańsze oferty noclegów typu AirBnb, włączając w to samodzielne przyrządzanie posiłków. Druga zauważalna tendencja to wybór spokojniejszych wakacji w niedużym hoteliku, zamiast pobytu w hotelowym molochu, zdolnym pomieścić 500-1000 osób. 

Gosia,  data_2023-09-16 20:41:01 2023-09-16 20:41:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/693270992847168

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera