Samaria w końcu otwarta od najbliższego czwartku

data_2023-08-23 22:42:51 2023-08-23 22:42:51

Dzisiaj w końcu mamy dla Was dobrą wiadomość, jeśli chodzi o ponowne otwarcie wąwozu Samaria. Według informacji, podanych dzisiaj w lokalnych portalach, do Samarii będzie można wejść ponownie od jutra, czyli od czwartku 24 sierpnia.

Wąwóz Samaria

Przedłużający się zakaz wstępu do wąwozu był spowodowany osunięciem się ziemi i odłamków skalnych, które zostało spowodowane trzęsieniem ziemi w dniu 13 sierpnia. W konsekwencji tego zdarzenia jeden z turystów przebywających wówczas na szlaku został bardzo poważnie ranny w wyniku uderzenia spadającym odłamkiem skalnym. Ze względu na niebezpieczeństw reszta osób które tego dnia znajdowało się w Samarii została ewakuowana. Po tym wypadku z powodu bezpieczeństwa zostały zamknięte szlaki i wąwozy zachodniej Krety. Dla geologów niepokojący był przedłużający się brak wstrząsów wtórnych, jakie standardowo pojawiają się po większych trzęsieniach ziemi. O ile jednak większość pieszych szlaków i wąwozów została dość szybko udostępniona turystom, to jednak Samaria od tego czasu była zamknięta.

Kilkukrotnie przesuwano datę ponownego otwarcia wąwozu, ale ze względu na możliwość wystąpienia sekwencji trzęsień ziemi i ryzyka pojawienia się kolejnych osuwisk nikt nie chciał wskazać konkretnego terminu otwarcia szlaku. Ostatecznie podjęto decyzję, że wąwóz pozostanie zamknięty do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej przez geologów. Liczono się z tym, że wąwóz pozostanie nieczynny do końca tygodnia, choć tak naprawdę to nie podawano żadnych konkretnych dat.

Dodatkowo w tym czasie pojawił się też pomysł, żeby turyści przy kupowaniu biletów wstępu do wąwozu musieli też obowiązkowo podpisywać deklarację, że wchodzą na szlak na własne ryzyko i odpowiedzialność. Trzeba przyznać, że to dość kontrowersyjny pomysł, na które wpadły kreteńskie władze.

Przedłużający się czas braku dostępności wąwozu dla odwiedzających, wypadający akurat w okresie kończącego się powoli wysokiego sezonu oraz pomysł dziwnego przerzucenia odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje katastrofy naturalnej na turystów, spowodowały duże protesty mieszkańców wioski Agia Roumeli.

Agia Roumeli, położona na południu prefektury Chania przy południowym wyjściu z wąwozu Samaria wyróżnia się tym, że można tu dotrzeć wyłącznie od strony morza. Jej przetrwanie gospodarcze jest nierozerwalnie związane z turystami odwiedzającymi wąwóz. Każdy po jego przejściu korzysta z plaży, tawern i sklepików zlokalizowanych w Agia Roumeli. Ale cios finansowy spowodowany zamknięciem wąwozu uderzył nie tylko w mieszkańców tej wioski. Jego skutki odczuło szerokie grono firm zajmujących się organizacją wycieczek i transportu w to miejsce.

Wczoraj po południu mieszkańcy wioski zorganizowali nawet protest przy południowym wyjściu z Samarii. Rozczarowania nie kryli też turyści, którzy już od kilku dni pojawiali się przy wejściach do wąwozu. Dodatkowo zaczęto wskazywać, że pomysł podpisywania deklaracji przez turystów i przerzucenia na nich odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprzewidzianych zdarzeń będzie miał daleko idące skutki. W dłuższej perspektywie mogłoby to spowodować wykreślenie wycieczki do Samarii z repertuarów biur podróży, a w konsekwencji całkowity spadek dochodów mieszkańców Agia Roumeli oraz spadek zarobków firm zajmujących się organizacją wycieczek do Samarii

Decyzja, na którą wszyscy czekali

Oględziny Samarii przeprowadzano przez dwa ostatnie dni. 21 sierpnia stan wąwozu diagnozował Grecki Urząd Geologiczny i Górniczy regionalnej jednostki Krety, a w dniu 22 sierpnia w Samarii pojawiła się grupa naukowa z Narodowego Uniwersytetu w Atenach, kierowana przez prof. Lekkasa, geologa zajmującego się katastrofami naturalnymi. Po tych kontrolach dzisiaj wydano oświadczenie, w którym stwierdzono, iż poziom bezpieczeństwa wąwozu powrócił do poziomu sprzed trzęsienia ziemi z 13 sierpnia. Jednocześnie poinformowano, że w poprzednich dniach szlak wiodący przez Samarię został oczyszczony z opadów skalnych i ścieżka jest on w pełni dostępny. Dodatkowo poinformowano, że wąwóz Samaria będzie dostępny dla zwiedzających od czwartku 24 sierpnia, bez konieczności składania indywidualnego oświadczenia.

Być może niektórzy z Was zastanawiali się też nad dalszymi losami hiszpańskiego turysty, który w wypadku w Samarii niestety stracił nogę. Człowiek ten kilka dni temu został przetransportowany do swojego kraju, gdzie będzie kontynuował leczenie. Niestety z informacji udostępnionych przez szpital w Chanii wynika, że w dniu transportu jego stan był nadal ciężki.

Gosia,  data_2023-08-23 22:42:51 2023-08-23 22:42:51
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-08-24 13:44:29

Byłam w wąwozie w trakcie trzęsienia ziemi. Rozumiem frustracje osób, dla których funkcjonowanie wąwozu wpływa na ich utrzymanie, jednak nikomu nie polecam bycia w wąwozie w takiej sytuacji. Musimy się nauczyć żyć już chyba w takich okolicznościach, ale no decyzje odgórne wydają się zasadne (oczywiście pomysł z deklaracjami- faktycznie nietuzinkowy

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-08-25 02:29:30

Ania Winiarz Oczywiście że tak. Są dwie strony tego medalu. Mieszkańcy Agia Roumeli mają prawo do frustracji bo sytuacja ta trwała dosc długo ale nie wyobrażamy też sobie beztroskiego wpuszczenia ludzi do wąwozu w sytuacji gdy oczekiwane są wstrząsy wtórne. Pomysł z deklaracjami był idiotyczny, jakby władze Krety chciały umyć ręce od ewentualnych roszczeń. Równie dobrze mogliby kazać podpisywać deklaracje przed wejściem do morza. W końcu ludzie topią się przez cały sezon. W najgorszej sytuacji jest ten człowiek który stracił nogę po wypadku. On będzie musiał żyć z tym do końca.

2023-08-24 18:23:20

mah... dicesi voglia di M....con tutti i posti stupendi in Creta.... a mio avviso è molto sopravvalutato...salvo uno si goda a sudare come uno snauzer ( io ero là a Agia Roumeli giusto sabato mattina ... dieu vache ...ho osato far alcuni km... ho sudato tutta la birra bevuta i giorni precedenti

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/679674937540107

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera